مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

چطوری کودکان را برای سال تحصیلی جدید آماده کنیم؟

COVID-19 یک پیچیدگی اضافی به همه مشکلات قبلی که در ارتباط با ورود بچه ها به مدرسه وجود داشت در سال تحصیلی جدید اضافه می کند. در حال حاضر، با توجه به شرایط پیش آمده و همه‌گیری بیماری کرونا، بچه ها نسبت به سازگاری با افراد جدید و هماهنگی با روال عادی دچار نوعی عدم اطمینان هستند.

رویکرد شفقت به خود می تواند به بچه ها کمک کند تا احساس کنند در مواقع ضروری می توانند همین کار سخت را انجام دهند و از عهده مشکلات خود بر بیایند.

صحبت کردن با بچه ها در مورد احساساتشان، آماده سازی آنها برای عبور کردن از این شرایط و آموزش نحوه ایمن ماندن از ابتلا به این بیماری، به آنها کمک می کند تا خود را با شرایط سازگار کنند.

شروع سال تحصیلی جدید احساسات متفاوتی را برای والدین، ​​مسئولین مدارس و دانش آموزان با خود به همراه می آورد. COVID-19 یک لایه اضافی از عدم قطعیت و پیچیدگی را به این زمان می افزاید.

کودکان و نوجوانان ما خود را با روال جدید، افراد جدید و چالش های جدید تحصیلی و اجتماعی وفق می دهند. در حالی که هیچ طرح یا برنامه مدون و مشخصی در مورد نحوه حضور دانش آموزان و پرسنل مدارس در این فضای ناشناخته وجود ندارد، باید تلاش شود تا مسئولین کشور امکاناتی را برای تحصیل دانش آموزان بررسی کنند تا نگرانی های مربوط به سن و ملاحظات مربوط به رشد روانی، اجتماعی کودکان و والدین شان را برطرف کند.

این روزها از والدین بسیاری می شنویم که در مورد اینکه چگونه به فرزند یا نوجوان خود کمک کنند و یا اضطراب یا نگرانی های خود را کنترل کنند، احساس ضعف می کنند.

در اینجا پنج استراتژی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از اینکه فرزند شما احساس حمایت می کند یا از منابع مهم و ضروری برای ادامه فعالیت در جهت اهداف اجتماعی، عاطفی و تحصیلی برخوردار است، به آنها رجوع کنید.

 

مهربانی و شفقت با خود

شفقت با خود یک کلید مهم است. یک الگویی از نگرش بدون قضاوت، همراه با پذیرش و گرمی است که به کودکان اجازه می دهد تا در برابر آزمایش و خطاهای خود تحمل شان را بالا ببرند و به سرعت از مشکلات عقب نشینی نکنند.

وقتی کودکان می بینند که ما نسبت به خود مهربان هستیم، به آنها کمک می کند احساس کنند که آنها نیز می توانند همین کار را انجام دهند و با سازگار شدن با محیط و شرایط، احساس امنیت و آرامش بیشتری را تجربه خواهند کرد. ممکن است نیاز داشته باشید مدتی وقت صرف کنید تا بفهمید کدام شیوه مراقبت از خود، با روحیه شما و خانواده تان مطابقت بیشتری دارد، به عنوان مثال، یک شام خانوادگی در کنار هم، دوچرخه سواری، مطالعه آرام و بدون دلهره یا مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی، مهمانی های خانوادگی، پخت و پز یا هر چیزی که بتوان به طور گروهی انجام داد و نزدیک شدن، صمیمیت و شادی را تقویت کند.

گفتگو کنید

با فرزند خود در مورد رفتن به مدرسه صحبت کنید. ببینید در مورد آن چه احساسی دارند؟ چه تصوری از رفتن به مدرسه دارند و آن را چگونه توصیف می کنند؟ آیا در ذهنشان به مواردی فکر می کنند که از آنها می ترسند یا مضطربشان می کند؟ هیجان زده اند؟ آیا فعالیتها یا تجربیاتی وجود دارد که احساس می کنند اگر به مدرسه بروند ممکن است آنها را از دست بدهند و در نتیجه ناراحت می شوند؟

اگر بتوانید برای فرزند خود فضایی ایجاد کنید که دیدگاه های خود را در مورد بازگشت به مدرسه با شما و سایرین به اشتراک بگذارد، بسیار مهم است زیرا ممکن است آنها فکر کنند که در مورد این مسائل و سایر مراحل دشوار به طور کلی احساساتی که بشود مطرح کرد ندارند – و حتی بهتر است که احساسات متضاد داشته باشند.

یکی از راههای سرگرم کننده برای باز کردن مکالمه با کودکان سنین ابتدایی در مورد COVID-19،  انجام کتاب کارهای مرتبط با این موضوع است. مثلا کتاب های رنگ آمیزی آموزنده و در عین حال مناسب برای سن آنها توصیه می شود.

 زمان بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید 

شرایط را در ذهن خود تجسم کنید و خودتان را آماده کنید

کودک خود را برای تغییراتی که ممکن است در این سال تحصیلی تجربه کند آماده کنید. مثلا صحبت کردن در مورد شیوه های متفاوت حضور در مدرسه می تواند یکی از این آمادگی ها باشد. (به عنوان مثال، میزهای بسیار دور از یکدیگر، معلم هایی که فاصله فیزیکی را حفظ کرده اند، معاشرت متفاوت از معمول با همسالان و دوستان و غیره).

آگاهی از آنچه در مورد رفت و آمد به مدرسه، ساعات حضور در مدرسه و تکالیف، فعالیت ها و تعهدات پس از مدرسه انتظار دارید، ممکن است به کاهش برخی از اضطراب های غیر قابل پیش بینی شما کمک کند.

در زمان شروع مدرسه، تقویمی از برنامه هفتگی فرزندتان تهیه کنید یا تقویم هفتگی دانش آموز خود را  با هم کلاسی هایش به روز کنید.

«آمادگی» همچنین ممکن است شامل وقت گذاشتن برای گفتگو از طریق ارزیابی موقعیت های اجتماعی خاص با کودک/ نوجوانتان و چگونگی کنترل مرزهای مناسب او براساس احساس فرزندتان و خانواده تان از نظر ایجاد امنیت باشد.

سمانه یکتاییان

روانشناس و رواندرمانگر کودک و نوجوان

در مورد ایمنی و امنیت صحبت کنید

بچه ها از خطری که COVID-19 ایجاد می کند بسیار آگاه هستند و می خواهند در خودشان نیز در حفظ امنیت سایرین نقش موثر داشته باشند. به اشتراک گذاشتن اطلاعات مستقیم از اداره بهداشت کشور یا سازمان بهداشت جهانی، هر دو منبع بی طرف و مبتنی بر علم برای اطلاعات در مورد  COVID-19 هستند که می تواند مانع از مشاهده تصادفی عناوین ترسناک و اغلب دراماتیک راجع به بیماری کرونا در کودکان شود.

رعایت نکات ایمنی لازم، مانند استفاده از ماسک در مکان های عمومی، دریافت واکسیناسیون در صورت وجود، رعایت فاصله اجتماعی مناسب و اجتناب از مناطق شلوغ یا فضاهایی که تهویه نامناسب دارند، می تواند به کودکان کمک کند تا در شرایطی که احساس عدم کنترل دارند، بتوانند اوضاع را مدیریت کنند.

 

در یک مطالعه که در سال 2020 توسط نادک ، نایباخو و سیلالهی انجام شد، نشان داده شد که رعایت نکات ایمنی توصیه شده مربوط به COVID-19 و همچنین کسب اطلاعات از منابع معتبر، سطح اضطراب را در بین دانش آموزان در سنین بالاتر کاهش می دهد.

 

گفتگو را ادامه دهید

بسیاری از بچه ها در بیان افکار و احساسات درونی خود مشکل دارند. والدین می دانند فرزندانشان به بهترین نحو و با کمی توجه می توانند شرایطی که کودکان را آسیب پذیرتر کرده است تشخیص دهند و زمان مناسبی را برای گفتگو با شما انتخاب کنند. شاید فرزند شما صبح بعد از خواب راحت تر و بیشتر صحبت کند یا زمانی که خواهر و برادر در اطراف او نباشند با امنیت بیشتری حرف بزند.

مدتی را برای بررسی زمان بازگشت از مدرسه اختصاص دهید. چه چیزی سخت بوده است؟ چه چیزی شگفت آور بوده است؟ آیا موضوع خاصی وجود دارد که فرزند شما با آن دست و پنجه نرم می کند و آیا فکر کردن بیشتر با هم مفید خواهد بود؟ اگر فرزند شما مشکل دارد، آیا می توانید با هم طرحی برای حل و برطرف کردن آن مشکل ارائه دهید؟

در صورت نیاز به حمایت بیشتر در مدرسه فرزندتان در سال جاری، کسب شماره تماس مورد اطمینان و در دسترس در مدرسه و بررسی اینکه آیا سیستم منسجمی برای ارائه خدمات بهداشت روان در مدرسه فرزندتان وجود دارد یا خیر، مفید خواهد بود.

 

نگران نباشید شما والدین امنی هستید!

در مجموع، نیازی نیست که همه پاسخ ها را برای کمک به فرزند خود بدانید. والدینی که حضور فعال دارند و شنوندگان مهربان، خلاق، کنجکاو هستند و به طور مداوم انتقاد نمی کنند می توانند کارهای زیادی انجام دهند.

چنین والدینی راه را برای تاب آوری کودکان در شرایط سخت و حل و فصل فعالانه مشکلات از سوی آنها، هموار می کند. فرزندانتان یاد می گیرند نگرانی های مداوم خود را مدیریت کنند و خود را با شرایط جدید سازگار کنند.

بازدیدها: 34

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
نجات یک زندگی

نجات یک زندگی

افسانه‌ای در ذهن مردم شکل گرفته که هرکس خودکشی می‌کند مشکل سلامت روان دارد. درحالی‌که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی تحت تأثیر خودکشی