مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

۱۰ نکته برای ازدواج سالم

ازدواج سالم، امری امکان پذیر است. همانطور که تغذیه خوب و ورزش منظم می تواند به داشتن اندامی سالم کمک کند، مواردی نیز وجود دارد که می توانید برای داشتن یک ازدواج سالم انجام دهید. اینجا ۱۰ نکته برای تقویت یک ازدواج موفق و سالم وجود دارد:

 

۱. با یکدیگر وقت بگذرانید

افراد متاهل برای قوی شدن رابطه شان، به زمانی برای با هم بودن نیاز دارند. شبها و فعالیتهای آخر هفته را به طور منظم برای این منظور برنامه ریزی کنید.

اگر فکر می کنید این مورد امکان پذیر نیست، پس آن را به عنوان هدفی در نظر بگیرید که برای رسیدن به آن تلاش خواهید کرد. با گذراندن وقت با شریک زندگی خود، تفاوت های خود و نحوه مذاکره بر سر مشکلاتی که ممکن است ایجاد شود را بهتر درک خواهید کرد. بحث «کیفیت با صرف زمان کم» را فراموش کنید – ازدواج های سالم به هر دو نیاز دارند.

 

۲. برای حل تعارض آموزش ببینید تا ازدواج سالمی داشته باشید

تعارض بخش عادی هر رابطه است. اما نکته ای وجود دارد که می تواند آن را تشدید کند و رابطه هم از نظر احساسی و گاهی حتی از نظر جسمی ناامن شود. حل مشکلات در یک رابطه با درک مسائل و نحوه بحث در مورد آنها آغاز می شود. منابع زیادی در سایت مرکز رهیاب و دیگر سایت ها در سطح اینترنت وجود دارد که به شما کمک می کند نحوه برخورد با تعارض را بیاموزید. استفاده از این منابع می تواند تا حد زیادی در حفظ امنیت شما و شریک زندگی تان کمک کند.

 

۳. در همه حال به یکدیگر احترام بگذارید

هنگامی که یک زوج به یکدیگر احترام می گذارند ، اغلب عادت های منفی را ترک می کنند. تحقیقات نشان می دهد که هیچ چیز نمی تواند سریعتر از انتقاد و تخریب، به رابطه آسیب برساند. اگر همانطوری که دوست دارید با شما رفتار شود با شریک زندگی خود رفتار کنید، پیوند شما را تقویت می کند. تعریف و تمجید از شریک زندگی تان، یک راه سریع و آسان برای نشان دادن احترام به او است. وقتی وسوسه می شوید از یکی از نقص های او به کسی دیگر شکایت یا درد دل کنید، از خود بپرسید اگر این کار را با شما انجام دهد چه احساسی خواهید داشت؟

 

۴. ابتدا خودتان بیاموزید

بسیار مهم است که ابتدا خودتان را کشف کنید. بسیاری از شرکا بدون شناخت کافی از خود وارد رابطه می شوند. در نتیجه آنها می توانند در شناخت طرف مقابل خود نیز دچار مشکل شوند .یادگیری درباره خود، شما را برای رشد فردی و همسرتان مجهزتر می کند. صرف نظر از اینکه مدت زمانی را کنار هم هستید و لذت می برید، همواره می توانید چیزهای بیشتری را نیز در مورد او بیاموزید.

او چه رویاهایی برای آینده دارد؟

مهم ترین ترس او چیست؟

اگر متعهد به کشف چیزهای جدید در مورد یکدیگر هستید، آنچه در طول زندگی مشترک شما را به هم پیوند می دهد بررسی کنید.

 

۵. کشف کنید چه چیزهایی صمیمیت شما را افزایش می دهد

صمیمیت زناشویی می تواند رابطه شما را به سطح کاملاً جدیدی از لذت و نزدیکی سوق دهد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید صمیمیت، همیشه به معنی رابطه جنسی که در جامعه ما و بعضی کشورهای دیگر جا افتاده نیست.

جنبه ای که غالبا فراموش می شود، بخش احساسی صمیمیت است. یک مثال از صمیمیت عاطفی، ایجاد یک فضای امن برای شریک زندگی است تا بدون ترس از قضاوت یا مورد تمسخر واقع شدن، بتواند احساسات خود را با او در میان بگذارد. بهتر است تفاوت بین صمیمیت عاطفی و جسمانی و زمان مناسب برای هر کدام را بیاموزید. اگر به شریک خود این احساس را منتقل کنید که فقط به یک نوع از صمیمیت یعنی رابطه جنسی نیاز دارید، می تواند مشکلاتی را در رابطه تان ایجاد کند.

 

۶. علایق مشترک خودتان را کاوش کنید

وقتی زوج ها علایق مشابهی دارند، رشد می کنند .این بدان معنا نیست که هر کدام از زوج ها الزاما از هر فعالیتی لذت خواهد برد، اما فرصت را برای اشتراک گذاری علاقه مندی ها و سازش بیشتر باز می کند.

پرداختن به علاقه مندی های فردی بد نیست اما در نظر گرفات علایق مشترک نیز برای ازدواج های سالم مهم است . علاقه مشترک، ممکن است پختن غذاهای جدید با هم یا صرف وقت برای غذا خوردن در کنار هم، پیاده روی یا حتی بازی باشد. هدف این است که چیزی خارج از خانواده خود داشته باشید که هر دو از آن لذت ببرید.

 

۷. تاثیر ایجاد ارتباط معنوی در ازدواج سالم

بسیاری از زوج ها هنگامی که به نوعی یک ارتباط معنوی دارند،  به همدیگر نزدیک تر می شوند. این را می توان به طرق مختلفی انجام داد. به عنوان مثال ، ممکن است از طریق حضور در کلیسا، کنیسه یا مسجد، از طریق مدیتیشن یا صرف وقت در طبیعت یا یک مکالمه صمیمی به دست آید.

 

۸. مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید

توانایی صحبت کردن و گوش دادن به یکدیگر یکی از کلیدهای مهم در یک ازدواج سالم است. هرگز نباید تصور کنید که شریک زندگی شما می داند به چه چیزی فکر می کنید یا احساس می کنید. به همسرتان بگویید چه اتفاقی می افتد – و به عنوان یک همسر، بدانید چه موقع باید به سادگی فقط به او گوش دهید (گاهی خودتان را در مقابل صحبت ها یا معماهایی که همسرتان مطرح می کند، طوری رفتار کنید که همسرتان از شما باهوش تر بنظر بیاید تا از این طریق، احساس غرور را در او پرورش دهید).

این که بتوانید واقعا به همسرتان گوش کنید و او را بشنوید، مهارتی است که ممکن است نیاز به تمرین داشته باشد. منابع زیادی مانند کتاب، کارگاه های آموزش ازدواج و دوره های آنلاین در دسترس است. همه این گزینه ها می توانند به زوج ها کمک کنند تا نحوه برقراری ارتباط موثرتر را بیاموزند.

 

۹. یکدیگر را ببخشید

گاهی ممکن است همسرتان کاری انجام دهد که باعث رنجش شما شود. در نظر بگیرید که گاهی ممکن است شما هم رفتاری داشته باشید که او را ناراحت کند. این موارد ممکن است پس از مشاجره یا یک سوء تفاهم باشد.

بخشش یک رفتار دشوار اما مفید و با اهمیت در ازدواج است، به ویژه اینکه باید در نظر داشت که هیچ کس کامل نیست. سعی کنید به همسرتان اجازه دهید کمی اشتباه کند زیرا شما نیز برخی از آنها را اشتباهات را انجام خواهید داد. اگر اشتباهی انجام دادید، هر چه سریعتر عذرخواهی کنید و مشکلات را برطرف نمایید. این کار شما را تشویق به بخشیدن و گذشت می کند و به رابطه شما در ازدواج کمک می کند.

 

۱۰. بهترین ویژگی های یکدیگر را پیدا کنید

هنگامی که همسر خود را ملاقات می کنید، نشان دهید که عاشق برخی از ویژگی های فوق العاده او هستید.

با این حال، ممکن است در طول زمان دیدگاه شما نسبت به این ویژگی ها تغییر کند. شک و تردیدتان را با یکدیگر مطرح کنید و همواره لیستی از چیزهایی که در همسر خود دوست دارید آماده کنید. این کار به شما کمک می کند که دوباره عاشق شوید!

 

موفق باشید!

مترجم: سعید عاملی

بازدیدها: 10

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
افسردگی در کودکان یک معضل بحرانی است

همه چیز درباره افسردگی کودکان

بیماری‌های سلامت روان مانند افسردگی به طور فزاینده ای کودکان از جمله کودکانی که در سنین پیش از دبستان هستند را تحت تأثیر قرار داده