کودک بد‌قلق کیست؟ - مرکز مشاوره رهیاب

کودک بد‌قلق کیست؟

پیشنهاد از طریق پیامک

بیشتر بچه ها را گاهی کودکان بد‌قلق می‌‌خوانیم، به خصوص وقتی با ما مخالفت کنند، یاهمکاری نکنند . دلایل این کج‌رفتاری آن‌ها تقریبا مشخص است. آن‌ها خسته، و عنق‌شده یا ترسیده‌اند، شاید هم فقط لجبازی می‌کنند. این کودکان که معمولا حرف حساب سرشان می‌شود و حرف‌شنوی دارند، طبعا جزو کودکان بدقلق به حساب نمی‌آیند.

آنچه گفتیم، درمورد بچه‌هایی که در این مطلب «کودکان بد‌قلق» نام گرفته‌اند صدق نمی‌کند. آن‌ها صرفا لجباز و فاقد روحیه همکاری نیستند. دلایل کج‌رفتاری آن‌ها روشن نیست. در واقع علت کج‌رفتاری آن‌ها یا بسیار پیچیده است یا اصلا درک آن ممکن نیست.

رفتار آن‌ها مزمن است و اغلب، نه همیشه معترضانه، توهین‌آمیز یا پرخشگرانه است. این رفتار معمولا برای کودک نتیجه عکس می‌دهد و غالبا به پیامد‌های جدی یا تنبیه‌هایی منجرمی‌شود که به ندرت تغییر یا اصلاحی در کج‌رفتاری ایجاد می‌کند.

بعضی اوقات کج‌رفتاری با خشم و اعتراض همراه نیست بلکه تقریبا برعکس ناشی از بی‌حوصلگی، تنبلی و بی انگیزگی است. به نظر می‌رسد که به هیچ چیز اهمیت نمی‌دهند و هیچ چیز رویشان اثر نمی‌گذارد.

هم کودک و نوجوان معترض و اخلال‌گر و هم بی‌حوصله و بی‌انگیزه، در پایان دادن به کج‌رفتاری خود ناتوان یا بی‌علاقه به نظر می‌رسند. آن‌ها واکنشی به علت رفتار نشان نمی‌دهند و گاه به نظر می‌رسد که به رفتارهایی دست می‌زنند که نتیجه عکس می‌دهد. ظاهرا از احساس افراد غافل‌اند و در نتیجه ممکن است ما را بسیار عصبانی کنند و بالاخره انگار هیچ چیز در مورد این کودکان کارساز نیست.

احساس ناامیدی، دلسردی و خشمی که این کودکان در بزرگسالی که با آنها در تماس‌اند، ایجاد می کنند موجب می‌شود که این گروه را از همسالانشان جدا کنند. این کودکان و نوجوانان متفاوت از دیگر هم‌سن‌وسالان خود به نظر می‌رسند و در حقیقت چنین نیزهستند.

 

برگرفته از: بچه‌های خوب، رفتارهای بد/ جویس دیوینی

 

بازدیدها: 2

مطالب بیشتر

درمان اضطراب

اضطراب چیست؟

اضطراب یک وضعیت فیزیکی و ذهنی در رابطه با انتظارات منفی است. اضطراب از نظر ذهنی با افزایش میزان برانگیختگی و دلهره که در ادامه

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin