کلیدهای یک ازدواج موفق - مرکز مشاوره رهیاب

کلیدهای یک ازدواج موفق

پیشنهاد از طریق پیامک

چگونه می توان با کسب شناخت و آگاهی از خود و همسرمان، ازدواج بهتر و موفق تری داشته باشیم و بیشترین لذت را از رابطه خود ببریم؟ با ما در ادامه همراه باشید.

نرخ ازدواج در سال های اخیر رو به کاهش بوده است. بر اساس داده های مرکز ملی آمار سلامت، نرخ ازدواج ملی با توجه به میزان جمعیت در شرف ازدواج، کمترین میزان ثبت شده تاکنون است. در حالی که دلایل بالقوه زیادی برای این موضوع وجود دارد، واضح است که بسیاری از افراد هنوز هم تمایل به ازدواج دارند. اما از آنجایی که آمار ازدواج های موفق و طولانی مدت روز به روز کاهش چشمگیری می یابد، چگونه زوج ها می توانند اطمینان حاصل کنند که ازدواج آنها موفق و شاد خواهد بود؟

زندگی هر زوجی با هم متفاوت است و بنابراین رابطه آنها نیز متفاوت است. در نتیجه هیچ فرمول جادویی یکسانی برای همه افراد وجود ندارد. با این حال، برخی از عناصر کلیدی برای یک مشارکت طولانی مدت و سالم و آرامش بخش وجود دارد.

در ادامه سه مورد از مهمترین آنها آورده شده است:

تعهد:

تعهد چیزی فراتر از این است که فقط بخواهید برای مدت طولانی با هم بمانید. این عمل در واقع انتخاب شریک زندگی خود و قول دادن به او برای همراهی در گذر از تمام فراز و نشیب های زندگی با هم است.  در حالی که ممکن است ماهی های زیادی در دریا وجود داشته باشد، متاهل بودن به این معنی است که شما فقط یک ماهی را انتخاب کرده اید و از صمیم قلب برای دوام بخشیدن به رابطه تان سرمایه گذاری کرده اید و هر گونه شک و تردیدی در مورد اینکه این فقط یک دوره موقت است را از بین می برید.

ازدواج بهتر و موفق تری داشته باشیم

عشق:

در حالی که بیشتر زوج ها روابط خود را با عشق شروع می کنند اما حفظ این احساس نسبت به یکدیگر نیازمند تلاش، فداکاری و سخاوت است. عشق واقعی به این معناست که شریک زندگی خود را در اولویت قرار دهید و از خودتان ببخشید بدون اینکه در ازای آن انتظاری داشته باشید. این فداکاری و مراقبت همچنین به شما کمک می کند تا همدیگر را همانطور که هستید، بپذیرید و وقتی کوتاه آمدید یکدیگر را ببخشید و عیوب و مشکلات و سایر ویژگی های یکدیگر را نیز نادیده بگیرید.

احترام:

اگر شرکای ازدواج به یکدیگر احترام نگذارند، ابراز عشق صرف نظر از اینکه چقدر صمیمانه باشد، معنای زیادی ندارد. احترام گذاشتن به شریک زندگی خود به دلیل ویژگی ها، افکار و توانایی هایی که دارد به این معنی است که نه تنها تفاوت های خود را می پذیرید، بلکه آنها را تحسین نیز می کنید. احترام همچنین می تواند به شما کمک کند به نظرات یکدیگر گوش دهید و بر چالش ها و اختلاف نظرها غلبه کنید. البته، در حالی که اینها مهمترین چیزها در ازدواج هستند، عناصر زیادی برای شاد و موفق نگه داشتن یک ازدواج وجود دارد، از جمله صبر، ارتباط، صمیمیت، اعتماد، همدلی و شوخ طبعی. در ادامه مطالب زیر را در این رابطه مطالعه نمایید: واضح و مرتب ارتباط برقرار کنید صحبت کردن با همسرتان یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت و موفقیت زندگی مشترکتان است. در مورد آنچه احساس می کنید صادق باشید، اما برای برقراری ارتباط حتما مهربان باشید و رفتاری محترمانه داشته باشید.  بخشی از یک ارتباط خوب این است که شنونده خوبی باشید و وقت بگذارید تا بفهمید همسرتان چه چیزی از شما می خواهد و چه نیازی دارد. راه های ارتباطی و گفتگو را با صحبت های مکرر باز نگه دارید، نه فقط در مواردی مانند صورت حساب ها و بچه ها و تصمیم گیری در مورد مسائل مالی و … بلکه افکار و احساسات خود را نیز با هم به اشتراک بگذارید.

به همسرتان بگویید که از حضور او در زندگی خود سپاسگزار هستید قدر یکدیگر، رابطه خود، خانواده و زندگی مشترک تان را بدانید. وقتی همسرتان شام می‌پزد، به بچه‌ها در انجام تکالیفشان کمک می‌کند یا خرید مواد غذایی را انجام می‌دهد، قدردانی کنید. این حس قدردانی ممکن است باعث شود که هر شب چند دقیقه وقت بگذارید و حداقل چیزی را که آن روز از آن قدردانی کرده اید، به یکدیگر بگویید.

۱۰ نکته برای ازدواج موفق

برای خودتان به عنوان یک زوج وقت بگذارید با مسئولیت های کاری و خانوادگی، می توان به راحتی عامل ابراز احساسات عاشقانه را از دست داد. برای قرارهای خاص برنامه ریزی کنید، یا با هم بیرون بیروید یا حتی با هم در خانه بمانید و اوقات تان را با هم صرف کنید. اگر بچه دارید، در حالی که استراحت می کنید، با هم صحبت کنید و از همراهی یکدیگر لذت ببرید، یا آنها را به برای بازی با همسالان‌شان به خانه دوست یا فامیل بفرستید.  برای اینکه مدتی برای خودتان تنها باشید نیز  برنامه ریزی کنید زمان تنهایی به اندازه زمان با هم بودن اهمیت دارد. همه برای شارژ ذهنی، تفکر و لذت بردن از علایق شخصی به زمان نیاز دارند. این زمان اغلب با ازدواج از دست می رود، به خصوص اگر بچه دارید. با دوستان بیرون بروید، در کلاس های مورد علاقه تان شرکت کنید یا برخی کارهای داوطلبانه انجام دهید. اینگونه وقتی با همسرتان دوباره کنار هم باشید، قدر همدیگر را بیشتر خواهید دانست.

درک کنید که مخالفت کردن اشکالی ندارد قطعا شما در مورد همه چیز به توافق نخواهید رسید اما مهم است که در هنگام اختلاف نظر منصفانه و محترمانه با یکدیگر رفتار کنید. به دیدگاه های همسرتان گوش دهید. سعی کنید عصبانی نشوید و اجازه ندهید بیش از حد ناامید شوید. در چنین مواقعی کمی از همسرتان فاصله بگیرید و در صورت نیاز آرام باشید، سپس زمانی که هر دو در شرایط بهتری قرار گرفتید دوباره مشکلات را مطرح کنید. هر دو کمی ازخودگذشتگی نشان دهید و بر سر مشکلات سازش کنید.

رایج ترین مشکلات در ازدواج چیست؟ مهم نیست که ازدواج شما چقدر خوب و راضی کننده است، با این حال احتمالاً با مشکلات کوچک و بزرگ روبرو خواهید شد. یکی از رازهای یک رابطه سالم، درک چالش های احتمالی و تلاش برای غلبه بر آنهاست.  برخی از رایج ترین مشکلات ازدواج عبارتند از: عدم اعتماد عدم ارتباط حسادت یا رقابت مسائل مالی مسائل مربوط به فرزندپروری اختلاف نظر خیانت تفاوت های فرهنگی انتظارات غیرواقعی کسل کننده بودن ریشه بسیاری از این مشکلات عدم اعتماد است، به خصوص در مورد خیانت. اعتماد شاید یکی از مهمترین پایه های ازدواج باشد.

بنابراین چگونه می توانید اعتماد را در رابطه خود تقویت کنید؟ چگونه در ازدواج اعتماد ایجاد کنیم می گویند اعتماد از شیشه شکننده تر است و با کمترین ضربه خرد می شود. پس از اینکه اعتماد از دست می رود، ممکن است به دست آوردن دوباره آن دشوار باشد. برای حفظ اعتماد در ازدواج: به قول خود عمل کنید، هر چقدر هم که به نظرتان بی اهمیت باشد. زمانی که شریکتان به شما نیاز دارد در دسترس باشید. خود را صادقانه و آشکار بیان کنید. وفادار باشید و به او نشان دهید که می تواند روی شما حساب کند. یک شنونده صبور باشید گاهی اوقات علیرغم تلاش های بیشمار شما، ممکن است پروسه ازدواج یک روند چالشی باشد. اما با تعهد، عشق، احترام و اعتماد، شما و شریک زندگی تان می توانید حتی در مواقع سخت نیز از عهده مشکلات این چنینی بر بیایید. با این حال همیشه در نظر داشته باشید در ازدواج دو نفر با دو جنسیت متفاوت، از دو فرهنگ متفاوت و با  ویژگی ها و بستر رشد متفاوت قرار است در کنار یکدیگر قرار بگیرند. پس همواره یادمان باشد این روزها ازدواج نیاز به آموزش حرفه ای دارد اما در نهایت اگر همه چیز با شکست مواجه شود و در صورت نیاز، از کمک گرفتن از یک مشاور و زوج درمانگر دریغ نکنید.

بازدیدها: 9

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
یکی از مشکلات جوانان جامعه افسردگی است

افسردگی چیست؟

برخی از متخصصان افسردگی را به عنوان «باران خاکستری وحشت» تعریف می کنند. اختلالات خلقی ممکن است ناگهانی از آسمان نازل شوند یا ممکن است

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 44.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 99.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 69.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 139.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟