مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

کارشناسی ارشد بخوانیم یا نه؟

بیشتر ما در انتخاب مسیر زندگیمان و به خصوص تحصیل نقش زیادی نداشته ایم و صرفاً در مسیرهایی از پیش تعیین شده پیش آمده ایم. دبستان، راهنمایی، دبیرستان، کنکور، کارشناسی ارشد، دکتری و… بدون بحث و جدال همگی پذیرفته ایم که این مسیر باید طی شود. اگر این مسیر مطابق با خواسته‌ های واقعی ما باشد چه بهتر. و خیالمان راحت است که در یک مسیری قدم بر میداریم که حساب شده است و با هوش و ذکاوت طراحی شده است. بیایید بررسی کنیم. نیازهای واقعی ما چیست؟

  1. به دست آوردن علم و تخصص کافی در زمینه مورد علاقه مان
  2. توانایی مشغول شدن در این زمینه و کسب درآمدی که بتواند جوابگوی مخارج زندگی باشد.
  3. آمادگی برای ازدواج به موقع و تشکیل خانواده
  4. تبدیل شدن به فردی مفید برای جامعه

اما واقعیت تلخ این است که این مسیر از پیش طراحی شده، به برآورده شدن این 4 نیاز فوق بی توجه است و با تحصیل در دانشگاه‌های ایران و بدون کار کردن در کاری مرتبط با رشته تحصیلی، تخصص چندانی در آن رشته به دست نخواهید آورد و به تبع آن برای موارد دوم تا چهارم هم مانع ایجاد خواهد شد.

یک قول معروف است که می‌گوید یا باید برای خود برنامه داشته باشید و طبق آن برنامه پیش بروید یا ناچار هستید در برنامه ای که دیگران طراحی کرده اند بازی کنید. شاید تا این مرحله از تحصیل که در حال حاضر قرار دارید در برنامه دیگران بازی کرده باشید. اما هنوز برای ادامه مسیر همه چیز در دستان خودتان است و می توانید برای ادامه تحصیل خود برنامه ریزی مطابق با واقعیت‌های جامعه داشته باشید.

قبل از اینکه به بحث اصلی بپردازیم لازم است بگوییم که نمی‌شود برای تمام افراد یک نسخه یکسان پیچید و از آینده هم نمی‌توان با اطمینان خبر داد. خدا آینده‌هایی را می‌بیند که ما نمی‌بینیم و شاید کلی برنامه بریزیم که نخواهیم ادامه تحصیل بدهیم اما شرایط زندگیمان جوری شود که در موقعیت ادامه تحصیل دادن قرار بگیریم. پس در این مقاله سعی می کنیم فقط یک سری حقایق و تجربیات را ذکر کنیم که امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

کنکور کارشناسی ارشد

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشدمدرک ارشد برای موقعیت شغلی بهتر؟

افراد عموماً ادامه تحصیل در مقطع ارشد را به منظور به دست آوردن موقعیت شغلی بهتر و جایگاه اجتماعی بهتر دنبال می‌کنند. احتمالاً خودتان هم می‌دانید که این استدلال هیچ پایه علمی و تجربی مستدلی ندارد و بیشتر بر پایه یک سری مشاهدات و برداشت های شخصی بیان می شود.

دو نفر را در نظر بگیرید که همزمان مقطع لیسانس را با هم تمام می‌کنند. یکی از آن ها مشغول به کار می‌شود و دیگری در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل می‌دهد.

پس از دو سال اولی مدرک لیسانس با دو سال سابقه کار دارد و دومی مدرک ارشد بدون سابقه کار. اگر نمی دانید بگوییم که شانس اولی برای پیدا کردن شغل خیلی بیشتر از دومی خواهد بود چون اولاً در شرکت‌ ها و صنایع مختلف کارفرمایان دیده اند که مدارک دانشگاهی در عمل به هیچ دردی نمی‌خورند و تجربه کاری داشتن خیلی به دردشان می خورد و ثانیاً خود فرد فارغ‌ التحصیل نیز در محیط کار در می‌یابد که تئوری هایی که به خوردش داده اند علی رغم ارزشمند بودنشان هیچ همخوانی با واقعیت کاری در کشوری مانند ایران ندارد.

 

چطوری کودکان را برای سال تحصیلی جدید آماده کنیم؟

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشدموقعیت بهتر برای استخدام

با در نظر داشتن اینکه چقدر استخدام دولتی اخیراً دشوار شده و واقعاً باید آدم خوش شانسی باشید تا بتوانید با مدرک تحصیلی خود استخدام دولت شوید، اگر فکر می‌کنید که این موقعیت برای شما وجود دارد، باید بگوییم که در این صورت بر خلاف حالت قبل داشتن مدرک کارشناسی ارشد ممکن است یک امتیاز محسوب ‌شود و هم شانس استخدام شما را بالا ببرد و هم اینکه پایه حقوقتان کمی بیشتر از مدرک کارشناسی شود.

البته پس از استخدام نیز می‌توانید ادامه تحصیل دهید و مثلاً در حین مشغولیت به کار در دانشگاه هایی مانند آزاد و پیام نور که وقت کمتری می‌گیرند دوره ارشد خود را بگذرانید.

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشدسربازی و کارشناسی ارشد، رو در روی هم!

اگر پسر هستید و خدمت سربازی هم در پیش رو دارید و فکر تشکیل خانواده به موقع را هم در ذهن دارید خودتان حساب کنید که پس از پایان دوره کارشناسی ارشد و دو سال سربازی و یک سال دوندگی برای پیدا کردن شغل مناسب چقدر بین شما و هدف ارزشمندتان فاصله خواهد انداخت. با احتساب اینکه هرچه سن بالاتر می رود گذراندن سربازی نیز سخت تر می شود، بهتر است قبل از ادامه تحصیل سربازی خود را بگذرانید.

البته بعضی از دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد از فرصت پیش آمده استفاده می‌کنند و از سازمان های مختلف پروژه کسری خدمت سربازی می گیرند. اما خود انجام پروژه کسری خدمت سربازی هم آسان نیست و به سختی های گذراندن دوره ارشد می افزاید.

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشدادامه تحصیل تا انتها!

اگر قصدتان از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، موقعیت شغلی بهتر نیست و در برنامه خود ادامه تحصیل تا جایی که امکانش هست را مد نظر دارید و قصد دارید پس از گرفتن مدرک ارشد دوره دکتری را نیز بگذرانید توصیه میکنیم نگاهی به مقاله زیر هم بیندازید:

دانشجویان در دوره کارشناسی ارشداراده انسان، قوی تر از مشکلات

افرادی مشاهده شده اند که همزمان هم متاهل هستند، هم در حال گذراندن دوره کارشناسی ارشد، هم مشغول به کار و هم در حال انجام دو پروژه کسری خدمت سربازی! اگر ندیده بودم نمی گفتم.

هیچ کاری با توکل بر خدا و انگیزه و عزم قوی غیر ممکن نیست و این قدرت بزرگ بودن اهداف است که دشواری های مسیر را کم اهمیت می کند. مواردی که در بالا ذکر شد بر اساس واقعیات و تجربیات بود اما باز تاکید می کنیم دلیل نمی شود که برای همه صادق باشد.

در آخر این خودتان هستید که می توانید بهترین تصمیم را برای ادامه تحصیل و زندگی خود بگیرید. چنانچه در زمینه های مختلف تحصیلی نیاز به مشاوره دارید، مشاوران مرکز مشاوره تلفنی صدای رهیاب با یک تماس آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان هستند.

 

بازدیدها: 25

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
اضطراب بارداری

اضطراب بارداری در والدین جوان

در مقاله “اضطراب بارداری در والدین جوان” درک بارداری یک موضوع وابسته به فرهنگ است که می‌تواند معانی متفاوتی برای زن و همسرش داشته باشد.

اعتیاد چیست؟

یک فرد معتاد از ماده ای استفاده می کند یا به رفتاری عادت می کند که علت این کار او، اثرات پاداشی است که در

قانون خودداری در درمان روانکاوانه

قانون خودداری در درمان روانکاوانه

اصطلاح خودداری/قانون خودداری بر تعدادی از توصیه‌های تکنیکی دلالت می‌کند که فروید در مورد چارچوب کلی درمان روانکاوی بیان کرد. مانند هر قانون اساسی‌ای، این

روانشناسی چیست؟ مطالعه ذهن و رفتار است که تأثیرات بیولوژیکی، فشارهای اجتماعی

واقعا روانشناسی چیست؟

روانشناسی چیست؟ در این مطلب بررسی خواهیم کرد موضوع روانشناسی را که روانشناسی, مطالعه ذهن و رفتار است که تأثیرات بیولوژیکی، فشارهای اجتماعی و عوامل