مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

پورنوگرافی؛ مقصر اصلی نارضایتی جنسی زوج‌های جوان

پورنوگرافی یا هرزه‌نگاری تجسم و نمایش بی‌پرده‌ای از رفتار جنسی با هدف ایجاد هیجان، تحریک یا ارضای جنسی است که در قالب‌های مختلف ازجمله کتاب، عکس، مجسمه، فیلم و مجله ارائه می‌شود. پورن تأثیرات مهمی روی شکل‌گیری انتظارات افراد در مورد مسائل جنسی و رابطه جنسی دارد. محصولات پورنوگرافی هیجان و شهوت زیادی را به زندگی جنسی افراد اضافه می‌کنند و این دقیقاً بدین خاطر است که روی خیال‌پردازی استوار شده‌اند.

پورن یک اغراق از واقعیت است، مثل همان چیزی که در خیال‌پردازی وجود دارد. پورن نمی‌تواند شامل پیچیدگی‌ها و تفاوت‌های ظریف روابط انسانی هنگام رابطه جنسی و قبل و بعد از آن باشد. پورن رابطه جنسی را ساده و سرراست نشان می‌دهد درحالی‌که در واقعیت، به‌ندرت این‌چنین است.

شکایت بسیاری از زوج‌های جوان هنگام مراجعه به سکس تراپیست این است که: رابطه جنسی‌شان آن‌گونه که باید، اتفاق نمی‌افتد و با کمال تأسف «انتظارات القاء شده پورنوگرافی»، مقصر اصلی این نارضایتی جنسی هستند.

در ادامه به تعدادی از انتظارات القاء شده در نارضایتی جنسی توسط محصولات پورنوگرافی اشاره خواهیم کرد:

مشاوره بدن چگونه باید باشد و استانداردهای قابل قبول برای بدن زن و مرد چگونه است.

مشاوره رابطه جنسی امری طبیعی و غریزی است و عملکردی نیست که بخواهیم یاد بگیریم و رابطه‌ای نیست که بخواهیم درباره آن چیزی فرابگیریم.

مشاوره افراد به‌طور طبیعی چگونه باید به محرک‌های جنسی مختلف پاسخ بدهند و اینکه رفتار جنسی عادی چگونه است.

مشاوره رابطه جنسی به دور از هرگونه ناراحتی، اختلاف نظر و ناامیدی است.

مشاوره شما به‌عنوان یک مرد یا یک زن، در رابطه جنسی چگونه «باید» باشید.

مشاوره همسرتان در رابطه جنسی چگونه «باید» رفتار کند.

مشاوره یک مرد باید در تمام طول رابطه نعوظ داشته باشد.

مشاوره آمیزش جنسی باید مدت زیادی طول بکشد و تماماً لذت‌بخش باشد.

مشاوره تا زمانی که یک زوج رابطه جنسی خوبی داشته باشند، نیازی نیست وقت جداگانه‌ای برای صمیمیت، لذت یا هر چیز دیگری اختصاص دهند.

مشاوره یک زن باید قادر باشد به‌سرعت ازلحاظ روانی و فیزیکی برانگیخته شود و این برای زنان امری عادی است که حتی با دریافت میزان بسیار کمی تحریک، به‌راحتی مرطوب شوند.

مشاوره زن‌ها در همه مراحل رابطه جنسی به‌طور کامل برانگیخته هستند و از همه آن مراحل به‌شدت لذت می‌برند.

مشاوره همه زنان باید همواره لذت بردن خود را با صدا بروز بدهند.

مشاوره بین اندازه آلت جنسی مردان و توانایی رسیدن به ارگاسم در زنان، رابطه قابل توجهی وجود دارد.

مشاوره بیشترین لذت جنسی زمانی به وجود می‌آید که ارگاسم زن و مرد هم‌زمان باشد.

بسیاری از فیلم‌ها حاوی این پیام هستند که از یک زوج مدرن امروزی انتظار می‌رود نقش‌های متعددی را بپذیرند، نقش‌هایی از قبیل معشوق، بهترین دوست، شریک کاری، رفیق گرمابه و گلستان، والدگری مشترک و غیره؛ اما رابطه‌ها معمولاً نمی‌توانند چنین فشاری را تحمل کنند. (اینکه انتظار داشته باشیم همسرمان همواره همه‌چیز باشد، خیلی راحت در هم می‌شکند و در آن لحظه فکر می‌کنیم که او فرد مناسبی برای ما نیست و ما راه را اشتباه رفته‌ایم.)

 

با توجه به این مثال‌ها، محصولات پورنوگرافی انتظارات ما را در سه حوزه تحت تأثیر قرار می‌دهند:

۱- انتظار از خود

۲- انتظار از همسر

۳- انتظار از رابطه

با توجه به اینکه تولیدکنندگان این محصولات تلاش خاصی در جهت واردکردن واقعیت به محتوای محصولات خود نمی‌کنند، فراز و نشیب‌های روابط بین فردی، خستگی، استرس، حالات روحی روانی، موقعیت و شرایط زندگی و شغل، توان بدنی و بسیاری موارد دیگر، جزء پیش سازهای انتظارات ما قرار نمی‌گیرند. اطلاعات ارائه‌شده توسط این محصولات بسیار رمانتیک، ایده‌آل شده و اغراق‌آمیز هستند. درحالی‌که واقعیت این است که روزهای زندگی می‌توانند ناامیدکننده، ناقص، چالش‌برانگیز، مخاطره‌آمیز و کسل‌کننده نیز باشند.

انتظار نامتناسب از خود می‌تواند به «اضطراب عملکرد» منجر شود، انتظار از همسر می‌تواند به ناکامی و رنجش و ناامیدی ختم شود و انتظار از رابطه می‌تواند ما را کاملاً دلسرد کند.

«اضطراب عملکرد» یکی از آن مواردی است که توسط «انتظارات» تغذیه می‌شود. اگر فکر کنید که در مسأله‌ای شکست می‌خورید، یا مورد قضاوت و سرزنش قرار می‌گیرید یا آن‌طور که بایدوشاید نمی‌توانید موفق عمل کنید، انتظارات منفی‌ای در شما شکل می‌گیرند که به معنی واقعی کلمه می‌توانند شما را فلج کنند. «اضطراب عملکرد» در اتاق خواب خود را به شکل کژکاری نعوظی، مشکل در مرطوب شدن یا حتی مشکل در رسیدن به ارگاسم نشان می‌دهد.

وقتی شما در مورد چیزی انتظاری شکل می‌دهید، ذهن شما تصویری رسم می‌کند و این تصویر فقط راجع به این نیست که امور چگونه خواهند بود، بلکه راجع به این است که امور چگونه باید باشند. این موضوع به‌خصوص در مورد رابطه جنسی صدق می‌کند؛ چون رابطه جنسی برای هر فرد، یک معنای شخصی دارد.

مغز شما به‌صورت خودکار تجارب واقعی شما را با تجارب خیالی یا مورد انتظارتان مقایسه می‌کند. اگر انتظار یک شرایط ایدئال را داشته باشید، تجربه واقعی معمولاً کمتر از آن است. اگر انتظار داشته باشید چیزی خیلی منفی باشد، مغز شما دقیقاً دنبال اطلاعاتی است که باور شما را تأیید می‌کنند. در این حین مغز تمایل به سدکردن ادراک هرگونه اطلاعاتی دارد که با آنچه مورد انتظار شماست مغایر است و مشکل اینجاست که در رابطه جنسی، وقتی مغز به چیزی توجه نشان نمی‌دهد یا آن را منفی تفسیر می‌کند، شما نمی‌توانید از موقعیت به حدکافی لذت ببرید یا از محرک‌های موجود برای برانگیختگی بیشتر استفاده کنید. وقتی شما روی انتظارات از پیش تعیین‌شده متمرکز هستید، توانایی شما برای تمرکز روی تجربه کنونی و قابلیت شما برای دریافت همه تحریکات حسی، محدود می‌گردد. وقتی‌که شما متوجه تمام حس‌های خود در حین رابطه جنسی هستید و به آن‌ها اجازه می‌دهید شما را برانگیخته کنند، لذت بیشتری را تجربه خواهید کرد؛ اما هر چیزی که باعث قطع ارتباط یا حواس‌پرتی شما شود یا اضطراب و نگرانی ایجاد کند، یا تمرکز شما را مختل سازد، می‌تواند لذت را از شکل بیندازد و در نهایت برانگیختگی را زایل سازد.

انتظارات بیش‌ازحد و غیرواقع بینانه فراهم‌کننده زمینه ناامیدی و ناکامی هستند و قطعاً ناامیدی و ناکامی در رابطه جنسی جذابیتی ندارند و باعث برانگیختگی جنسی نمی‌شوند.

انتظارات مثبت یا منفی روی تجربه اثر می‌گذارند؛ به این صورت که می‌توانند آن‌ها را بهبود ببخشند یا خرابشان کنند یا هر وضعیتی مابین این طیف ایجاد کنند. بنا بر آنچه انتظار دارید، ذهن خود را نسبت به تجارب باز می‌کنید یا می‌بندید. انتظارات، شما را برای حیرت کردن یا ناامید شدن آماده می‌کنند. آن‌ها به مغز شما می‌گویند که چه چیز را باید بخواهد و همچنین اگر آنچه را که انتظار داشت به دست نیامد ناراضی بشود. انتظارات شکل‌گرفته با القائات محصولات پورنوگرافی از واقعیت موجود فاصله بسیاری دارند و به‌راحتی باعث نارضایتی و ناامیدی می‌شوند.

یکی از مشکلات عمده در مورد انتظارات این است که واقعی نیستند. انتظارات چه مثبت باشند و چه منفی، معمولاً بر روی دامنه‌ای محدود از تجارب بنا شده‌اند.

بعضی این‌گونه عنوان می‌کنند که از محصولات پورنوگرافی فقط برای تهییج بیشتر و رسیدن به سطح برانگیختگی بالاتر استفاده می‌کنند و خودشان می‌دانند که این محصولات کاری با واقعیت ندارند و برای آن‌ها حکم فیلم تخیلی را دارد. مسأله مهمی که وجود دارد این است که ما باورهایمان را به‌تدریج و ذره‌ذره شکل می‌دهیم و اگر به‌طور مثال از کسی بپرسیم که چه زمانی فلان باور را پیدا کردی نمی‌تواند زمان دقیقی ارائه بدهد. محصولات پورنوگرافی روی شکل‌گیری باورهای ما تأثیر بسزایی دارند و غیرواقعی بودن آن‌ها موجبات سرخوردگی ما را فراهم می‌کنند.

زندگی جنسی هر فرد به‌شدت با خیالات او گره خورده است و معنای زندگی جنسی هر کس با دیگری متفاوت است و هر فرد بر اساس رابطه با شریک جنسی‌اش دنیای جنسی خود را شکل می‌دهد. در چالش با انتظاراتی که باعث سرخوردگی شما می‌شوند و این احساس را در شما برمی‌انگیزند که رابطه جنسی ما آن چیزی که باید نیست، از خود بپرسید که این انتظارات از کجا آمده‌اند؟ از فیلم‌ها، داستان‌هایی که دوستان تعریف کرده‌اند، معشوق قبلی؟ این را به خاطر بسپارید که نه‌تنها هر فردی منحصربه‌فرد است بلکه رابطه شما با هر فرد جدید نیز منحصربه‌فرد است. هرلحظه نیز منحصربه‌فرد است و شما مستحق این هستید که همه لذت را تجربه کنید و آغوشتان نسبت به تجربه‌ای که در بطن آن هستید گشوده باشد. در رابطه جنسی، سؤال در مورد این نیست که درست یا غلط چیست، بلکه بیشتر در مورد این است که شما چه دوست دارید.

این مهم است که به خاطر داشته باشید که آنچه آرزویش را دارید با آنچه انتظارش را دارید دو چیز متفاوت است. آرزوها و اشتیاق‌ها به شما اجازه می‌دهند برنامه‌ریزی کنید و برای آینده به شما انگیزه می‌دهند. باوجود آرزو و اشتیاق، فضا برای انعطاف‌پذیری باز است درحالی‌که انتظارات انعطاف‌پذیری شما را کاهش می‌دهند.

بازدیدها: 11

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
بیش فعالی یا ADHD

بیش فعالی چیست؟

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (که پیش از این به عنوان اختلال کمبود توجه یا ADD شناخته می شد) یک اختلال رفتاری، عصبی است

اهمیت روابط برای رشد کودک

اهمیت روابط برای رشد کودک

یک رابطه محبت‌آمیز با شما مهمترین قسمت محیط پیرامون کودک است. توجه کردن و پاسخ گرم و با ملایمت به کودک، شالوده رشد کودک شما