نکات مهم برای حفظ یک رابطه عاطفی - مرکز مشاوره رهیاب

نکات مهم برای حفظ یک رابطه عاطفی

پیشنهاد از طریق پیامک

آیا تاکنون فکر کرده اید چرا رابطه تان پرتنش است؟
آیا نگران هستید که مبادا رابطه تان به هم بخورد؟
آیا اغلب در روابطتان شکست می خورید؟
چه اقداماتی تاکنون برای حفظ رابطه تان انجام داده اید؟

در این مطلب سعی می کنیم به برخی از پرسش های شما در این زمینه پاسخ دهیم. در صورت نیاز سوالاتتان را با ما درمیان بگذارید تا با راهکارهای اساسی در این زمینه آشنا شوید.

رابطه همانطور که جذاب است و برخی از نیازهای عاطفی، جسمی و روانی ما را برطرف می کند، می تواند چالش برانگیز هم باشد.

روابط قوی نیازمند انواع مراقبت های جسمی، عاطفی از سوی دو طرف رابطه و توجه به یکدیگر است. تحقیقات ثابت کرده اند که برخورداری از ویژگی های خاص برای حفظ یک رابطه سالم ضروری است. به عنوان مثال، هر فردی باید در ابتدا این اطمینان را داشته باشد که شریک زندگی اش تمایل کافی برای اختصاص دادن وقت و توجه به او را دارد. در نتیجه هر دو باید در برابر چالش هایی که به وجود می آید، تعهد کافی برای برطرف کردن آنها را داشته باشند.

 

همبستگی بین زوجین چه فوایدی دارد؟

در اغلب روابط موفق، زوجین به طور فعالانه قدم هایی را در جهت حمایت از یکدیگر بر می دارند که منجر به تقویت احساس بودن در یک تیم می شود.

تحقیقات نشان داده اند که همبستگی در طولانی مدت حفظ می شود و چنین ارتباطی برای افراد یک پایه عاطفی محکم برای دنبال کردن رویاهایشان محسوب می شود و در صورت نیاز به عقب نشینی، امکان  بازگشت سریع را نیز برای آنها فراهم می کند.

 

رابطه کلا چه فایده ای دارد؟

در روابط سالم، شریک زندگی، ما را در مقایسه با دیگر افراد به چشم مثبت تری می نگرد؛ شاید حتی مثبت تر از آنچه که ما خودمان را می بینیم- ما می توانیم از این باورها برای نزدیک تر شدن به «خود ایده آل» خودمان استفاده کنیم. این قضیه به عنوان پدیده میکل آنژ معروف است، چون همانطور که مجسمه ساز بزرگ می تواند به یک تخته سنگ نگاه کند و یک شکل انسانی پنهان و ایده آل در آن ببیند، پیام های مثبت و سیگنال های حمایت گرانه شریک زندگی ما نیز می تواند به شکوفایی ما کمک کند.

 

آیا رابطه می تواند ما را به فرد بهتری تبدیل کند؟

ماندن در یک رابطه سالم، باید باعث رشد فرد شود و تلاش شما برای رسیدن به بهترین حالت ممکنی که می توانید باشید را بیشتر کند.

تحقیقات نشان داده اند که با حمایت متعهدانه یکی از شرکا، افراد می توانند به نحو مطلوب تری از استرس یا ضربه های زندگی گذر کنند، قدردان زندگی بوده و آماده پذیرش چیزهای جدید در زندگی خود باشند.

 

چگونه می توانم به شریک زندگی خود کمک کنم تا فرد بهتری شود؟

زوج های باتجربه می دانند که نمی تواند طرف مقابل را به فردی که ترجیح می دهند باشد، تغییر دهند اما می توانند به یکدیگر کمک کنند تا به اهداف شخصی خود برسند.

با برداشتن گام نخست به سوی طرف مقابل، یادآوری نقاط قوتی که دارد و کمک به او در شناسایی عادات مطلوبی که دارد، یک شریک زندگی می تواند به فرد مورد علاقه خود کمک کند تا رشد کند و رضایت فردی بیشتری پیدا کند.

 

آیا یک رابطه خوب واقعا به اندازه کافی خوب است؟

به ندرت پیش می آید که شریک زندگی انسان از هر نظر عالی باشد. ممکن است شما لیستی از ویژگی های عالی را برای خود نوشته باشید که هر فردی را بر اساس آن لیست مورد سنجش قرار دهید. باید بدانید که با این کار راه به جایی نخواهید برد. به این مساله واقف شوید که یک انسان از همه نظر کامل و متعالی نمی تواند وجود داشته باشد. اگر به شریک زندگی خود متعهد هستید، این لیست را کنار بگذارید چرا که این موضوع نقش مهمی در موفقیت یک رابطه ایفا می کند. شاید شبیه به یک سازش باشد اما دقت داشته باشید که یک رابطه به اندازه کافی خوب اغلب آنقدر خوب هست که بتواند برای مدت زمان طولانی دوام داشته باشد.

نکات مهم برای حفظ یک رابطه عاطفی

چگونه به صمیمیت برسیم؟

اگرچه معمولا واژه صمیمیت به عنوان یک حسن تعبیر برای رابطه جنسی مورد استفاده قرار می گیرد اما صمیمیت بین دو نفر صرفاً یک ارتباط فیزیکی نبوده و منحصر به روابط عاشقانه نمی شود.

صمیمیت به معنای این است که مراقب حضورمان در کنار شریک زندگی خود باشیم. صمیمیت موجب می شود تا در مکالمه خود با احتیاط به پیش برویم و چیزی را با شریک زندگی خویش به اشتراک بگذاریم که از لحاظ عاطفی معنادار باشد.

با گذشت زمان، صمیمیت به ارتباط با کسی تبدیل می شود که عمیقا ما را به خود گرفتار کرده است. وقتی که پیوند صمیمیت برقرار شود، می تواند به بستری برای دوستی عمیق و میل به رابطه فیزیکی تبدیل گردد.

 

رمز صمیمیت در یک رابطه چیست؟

احساس امنیت عاطفی که لازمه آن، داشتن آرامش از جانب طرفین و پذیرا بودن نسبت به یکدیگر می باشد و به عنوان قدم اولیه برای برقراری صمیمیت مطرح است. وقتی یکی از شرکا در معرض انتقاد یا تحقیر قرار می گیرد و به طرف دیگر حمله می کند، با تحریک مکانیسم های دفاع شخصی دیگر باعث می شود تا با از بین بردن اعتماد موجود، صمیمیت نیز از بین برود.

تحقیقات نشان داده اند که زوجین برای حفظ سلامت رابطه نیاز به تعاملات مثبت با یکدیگر دارند نه تعاملات منفی.

 

هر کدام از شرکای زندگی نسبت به دیگری چه وظیفه ای دارد؟

حفظ یک رابطه نیازمند وجود احترام بین طرفین است که بر اساس تحقیقات انجام شده این احترام شامل توجه، محبت، صداقت و قدردانی از شریک زندگی می شود. در عین حل تمایل برای حل تعارضات را نیز با خود به همراه دارد و برای تقسیم کارهای مربوط به زندگی، آمادگی لازم را در افراد ایجاد می کند.

عدم وجود طولانی مدت این اقدامات می تواند آینده رابطه را به خطر بیاندازد، بنابراین کارشناسان به زوجین توصیه می کنند اگر نگرانی ای در این زمینه دارند مراتب را با یک کارشناس در میان بگذارند و برای حل مساله کمک بگیرند.

 

آیا لازم است که شریک زندگی ما بهترین دوست ما نیز باشد؟

بیش از ۸۰ درصد از افرادی که در روابط متعهدانه حضور دارند گزارش کرده اند که شریک زندگی آنها در عین حال بهترین دوستشان نیز می باشد و تحقیقات نیز حاکی از آن هستند که بودن در چنین رابطه ای که با تجربه دوستی و عشق همراه است، مزایای عاطفی قابل توجهی را با خود به همراه دارد.

هنگامی که از زوجینی که حداقل ۱۵ سال با هم بودند خواسته شد تا رمز شماره یک موفقیت خود را شناسایی و عنوان کنند، بیشتر آنها به ربطه دوستی بین خود اشاره کردند.

 

چگونه می توانم ایرادهای شریک زندگی خود را بپذیرم؟

افراد در رابطه ای که شریک زندگی شان بیش از اندازه نسبت به آنها انتقاد دارد یا مدام ایرادها و معایب او را گوشزد می کند احساس امنیت نخواهد داشت. در درازمدت از عادات شریک زندگی خود ناامید می شود به خصوص زمانی که شریک زندگی هیچ اقدامی را نیز برای تغییر انجام نمی دهد. اما اگر یک قدم به عقب بردارید و به نقص های موجود در رابطه خود دقت کنید به شما کمک خواهد کرد تا چشم انداز بهتری از رابطه پیدا کرده و تلاش لازم را در جهت انجام تغییرات سازنده و حفظ ارتباط در اولویت خود قرار دهید.

 

 

بازدیدها: 10

مطالب بیشتر

اهمیت روابط برای رشد کودک

اهمیت روابط برای رشد کودک

یک رابطه محبت‌آمیز با شما مهمترین قسمت محیط پیرامون کودک است. توجه کردن و پاسخ گرم و با ملایمت به کودک، شالوده رشد کودک شما

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin