نقش خانواده در ازدواج ناموفق چیست؟ | 12 دلیل رایج ازدواج ناموفق

نقش خانواده در ازدواج ناموفق چیست؟

پیشنهاد از طریق پیامک

ازدواج تنها زندگی مشترک بین دو نفر نیست. بلکه دو خانواده گاهی با دیدگاه های متفاوت با هم وصلت می کنند. به همین دلیل دخالت های این خانواده ها در زندگی زناشویی فرزندانشان انکار ناپذیر است. تاثیر خانواده در یک ازدواج ناموفق بسیار زیاد است. اگر ازدواج موفق باشد ممکن است تا حدی آن را به چالش بکشد ولی مشکل خاصی ایجاد نکند. اگر ازدواج ناموفق باشد این مشکلات را در بعضی موارد بسیار بیشتر خواهد کرد. ولی گاهی نیز ممکن است اثرات مثبتی بگذارد. به شرطی که با منطق و عاقلانه فرزندانشان را راهنمایی کنند. به حدی زیاد خواهد شد که منجر به طلاق و جدایی زوجین نیز می شود. در این مقاله قصد داریم درباره تاثیرات و نقش خانواده در ازدواج ناموفق بپردازیم.

 

موضوع نقش خانواده در ازدواج ناموفق از دو جهت قابل بحث است:

  • تاثیر خانواده در یک ازدواج ناموفق از دیدگاه مثبت
  • تاثیر خانواده در یک ازدواج ناموفق از دیدگاه منفی

 

خانواده ها پشتیبان فرزندانشان هستند

خانواده ها همیشه حامی و پشتیبان فرزندشان بوده اند. حتی قبل از ازدواج، بعد از ازدواج و تا زمانی که هستند مدام در کنارشان بوده و برای آنها دلسوزی می کنند. بدون شک اگر فرزندشان نیز ازدواج ناموفقی داشته باشد تمام تلاششان را خواهند کرد تا مشکلات زناشویی میان آن ها را حل کنند.

تاثیرات روحی و روانی در یک ازدواج ناموفق

از جمله تاثیرات نقش خانواده در ازدواج ناموفق بحث مسائل روحی و روانی است. خانواده ها با حضور خود به فرزندانشان دلگرمی خواهند داد حتی با وجود اینکه می دانند شاید ازدواج فرزندشان به سرانجام نرسد به آن ها اطمینان می دهند که بعد از طلاق آنها را تنها نخواهند گذاشت. این خانواده ها در وحله اول مشاوران بسیار خوبی برای آنها هستند. تمام تلاششان را می کنند تا ازدواج آن ها به طلاق ختم نشود. اگر به هر دلیلی تصمیم فرزندنشان طلاق بود هزینه های زیادی را برای بازیابی روحیه فرزندشان متقبل خواهند شد. سعی می کنند آب در دل فرزندشان تکان نخورد و سعی می کنند با مراجعه به روانشناسان حال دل فرزندشان را خوب کنند.

 

تاثیر مالی خانواده در یک ازدواج ناموفق

بیشتر افراد از اینکه نکند ازدواج فرزندشان ناموفق باشد و از این موضوع که دوباره به خانواده های خود رجوع کنند می ترسند. این ترس ناشی از بار مالی اقتصادی است که خانواده متحمل می شود. خانواده ای که تمام سرمایه خود را برای خوشبختی فرزندشان خرج کرده اند برای آنها مسکن و کار مناسب تهیه کرده و جهیزیه داده اند. این موضوعات مشکلات و فشار روحی زیادی بر روی دوش فرزندشان به وجود می آورد. ترس از اینکه دوباره به آنها رجوع کنند ذهنشان را درگیر خواهد کرد. بعد از ازدواج  اگر فرزندشان دچار مشکلات مالی شد تا حد توان سعی می کننداین مشکلات را برطرف کنند تا دلیل ازدواج ناموفق فرزندشان مشکلات مالی نباشد. حتی پس از طلاق سعی می کنند استقلال فرزندشان حفظ شود و راحت تر زندگی کنند. به همین دلیل تاثیر خانواده ها از جنبه مالی در ازدواج ناموفق فرزندشان اهمیت بسیار زیادی دارد.

تاثیر دخالت خانواده در یک ازدواج ناموفق از دیدگاه مثبت

تمام دخالت های والدین در ازدواج بد نیست. گاهی یک پادرمیانی ساده میتواند بسیاری از مشکلات راحل کند. ازدواج ناموفق اگر ریشه ای نباشد می تواند اصلاح و درمان شود به شرطی که سبک دخالت دراین خانواده ها متفاوت باشد. دخالت های یک خانواده می تواند امید را در زندگی زناشویی بیشتر کند. در واقع اصل زندگی این است که در یک دعوا و کشمکش به جای اینکه هیزم در آتش بریزیم آب در آتش بریزیم و آتش کینه و نفرت زوجین را خاموش کنید. نقش پدر و مادردر زندگی زوجین می تواند آنقدر زیاد باشد که سرنوشت یک زندگی را عوض کند.

البته بعضی موارد ممکن است با وجود تمام تلاش ها نتیجه ای در بر نداشته باشد. تاثیر خانواده دریک ازدواج ناموفق در این حالت بسیار زیاد است. بعد از طلاق نیز دخالت های مثبت خانواده باعث می شود فرزندشان از حالت گیجی و دو دلی خارج شوند و زندگی جدیدی را آغاز کنند.

دلیل اصلی طلاق در ازدواج ناموفق، خانواده ها هستند

متاسفانه مهم ترین تاثیر خانوادده در یک ازدواج ناموفق می تواند طلاق و جدایی زوجین باشد. یکی از مسائلی که باعث طلاق می شود دخالت های بیجای خانواده هاست.حال فرض کنید که این ازدواج ناموفق نیز باشد. هیچ کس نمی تواند از این طلاق جلوگیری کند. این خانواده ها استرس و اضطراب و تنش را در زندگی فرزندانشان بیشتر می کنند و همان کورسوی امید برای ادامه زندگی را از آنها می گیرد.

تاثیر خانواده در یک ازدواج ناموفق در انتخاب همسر ایده آل

از همان ابتدا خانواده می تواند درتعیین سرنوشت فرزندشان نقش داشته باشد. درست است که تصمیم نهایی را فرزندشان می گیرد اما خانواده اش در شناخت خلق و خو و رفتار همسر آینده فرزندشان می توانند کمک زیادی کنند.حال فرض کنید که این خانواده بدون شناخت و بدون تحقیقی پایشان را در یک کفش می کنند تا فرزندشان با مورد مدنظر آنها ازدواج کنند. فقط به خاطر شخص پولداری است یا جایگاه اجتماعی خوبی دارد نمی تواند همسر ایده آلی باشد. همین دخالت های بی مورد می تواند زمینه ساز یک ازدواج ناموفق باشد.

تاثیر خانواده در یک ازدواج ناموفق و بعد از طلاق زوجین

تاثیرات خانواده به همین جا ختم نمی شود. این افراد بعد از طلاق فرزندشان پایشان را کنار می کشند. انگار نه انگار که اتفاقی افتاده است. فکر کنید این مشکل به دلیل حضور آنها بوده باشد. این خانواده ها فشار روحی فرزندشان را زیادتر می کنند و هیچگونه حمایت مالی و عاطفی از فرزندشان نخواهند کرد. این موضوع بسیار فاجعه بار است. فرزندشان سرخورده خواهد شد و گاهی به انتها خواهد رسید. بهتر است خانواده ها درمورد رفتارها و تصمیماتشان تجدید نظر کنند. در ازدواج مگر اینکه به انتها رسیده باشید و به هیچ عنوان ادامه زندگی برایتان مقدور نباشد که بخواهید طلاق بگیرید.

توصیه ای به خانواده های عزیز

خانواده سعی کنید مثبت ترین تاثیرات را در زندگی فرزندتان بگذارید. شاید در یک ازدواج ناموفق موفق نیز به دلیل حضور مثبت شما کورسوی امیدی پیدا شود. خانواده های عزیز گاهی خود درمان درد فرزندانتان هستید. نقش خود را در زندگی آنها دست کم نگیرید و سعی کنید به نحو احسن آن را انجام دهید. حضور شما در زندگی فرزندانتان بسیار مهم است. هم حضور منفی و هم حضور مثبتتان.

 

نویسنده: مرکز مشاوره رهیاب

بازدیدها: 16

مطالب بیشتر

عشق و رابطه جنسی دو جزء جدایی‌ناپذیر از رابطه هستند که ایجاد هر مشکلی جزئی می‌تواند رابطه را در خطر اندازد.

عشق و رابطه جنسی

عشق و رابطه جنسی یکی از اساسی ترین بخش های یکی رابطه عاشقانه قلمداد می شود، اما همیشه هم به همان اندازه که مردم فکر

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin