نقاشی ها و خط خطی های کودک به چه معناست؟

نقاشی ها و خط خطی های کودک به چه معناست؟

پیشنهاد از طریق پیامک

کودک به طرق مختلف ارتباط برقرار می کند. ارتباطات شفاهی فقط بینش کوچکی را در ذهن او ارائه می دهد. تجزیه و تحلیل نقاشی های او ممکن است درک عمیق تری از وضعیت روحی و روانی او به همراه داشته باشد. این موضوع درک بهتری از شخصیت او را نشان میدهد و همچنین به والدین و درمانگران میتواند کمک کند تا در صورت داشتن مشکل روحی یا دیگر بیماریها سریعتر به درمان اقدام شود.

ما اغلب برای درک فرزندان خود کاملاً به ارتباط کلامی وابسته هستیم. با این حال، این تنها ۱۰ درصد از توانایی ارتباطی انسان را تشکیل می دهد. مطالعه سایر اشکال ارتباطی حتی برای والدین اهمیت بیشتری دارد زیرا کودکان اغلب از احساسات خود آگاه نیستند.

 

علاوه بر این، کودکان کوچکتر ممکن است آنقدر واضح نباشند که آنها را به زبان بیاورند. مطالعه نقاشی های کودک می تواند راه خوبی برای درک ذهنیت او باشد. به او ابزارهای رنگ آمیزی مانند کتاب نقاشی و رنگ آمیزی با مجموعه ای از مداد رنگی یا آبرنگ بدهید و به رنگ هایی که استفاده می کند، ضربه هایی که می زند و “احساس” کلی تصویر توجه کنید. مطمئناً این می تواند چیزهای زیادی در مورد او بگوید. درمانگران همچنین معتقدند که نقاشی راه خوبی برای بیان استرس و تسکین در شرایط سخت است. پزشکان در درمان مشکلاتی مانند خیس کردن تخت ، مکیدن انگشت شست و لکنت زبان از طریق هنر درمانی موفق بوده اند.

 

درک مفاهیم نقاشی های کودک

معنای نقاشی فرزند شما می تواند بینش ارزشمندی از وضعیت روحی فرزندتان به شما ارائه دهد. همچنین می تواند در مورد هر نوع تجربیات جسمی و گاهی حتی احساسی که او تجربه می کند به شما بگوید.

 

برداشت اول

اولین نگاه به عکس فرزند شما گاهی اوقات می تواند احساس او را آشکار کند. به تصویر نگاه کنید و ببینید چه احساسی دارید. آیا به نظر می رسد افسرده کننده یا آشفته است؟ پاسخ به این سوال اولین سرنخ شما را برای افکار فرزندتان به شما می دهد.

 

رنگها

رنگهایی که او استفاده می کند در مرحله بعدی قرار می گیرند. کودکان، با بزرگ شدن، در معرض طیف گسترده ای از تجربیات و احساسات قرار می گیرند. هر چیزی که با آن روبرو می شوند هیجان انگیز و جدید است! پاسخ یک کودک سالم به همه این اطلاعات و اطلاعات حسی استفاده از طیف گسترده ای از رنگ ها در نقاشی های خود خواهد بود. هرچه کودک شما از رنگ های بیشتری در نقاشی های خود استفاده کند، شادتر و هیجان زده تر از زندگی است! رنگها همچنین به بیان بهتر احساسات نسبت به یک مداد ساده کمک می کنند.

بنابراین استفاده بیش از حد از یک رنگ خاص ممکن است نشان دهنده وضعیت عاطفی کودک باشد. این با یافته های روانشناسی رنگ مطابقت دارد. به طور کلی ، کودکی که زیاد از آبی و سبز استفاده می کند ، شاد و سازگار است. رنگهای روشن و گرم مانند نارنجی و زرد نشان دهنده نشاط است، در حالی که رنگهای تیره ، به ویژه در نقاشی هایی که به خودی خود غم انگیز هستند، می تواند به کودکی اشاره کند که به کمک نیاز دارد.

 

کامل کردن یا نکردن

اگر کودک نقاشی های خود را ناتمام بگذارد یا خطوط تردید آمیزی بکشد، ممکن است نیاز به تشویق داشته باشد. چنین نقاشی هایی به سمت یک کودک مردد و ناامن اشاره می کند. نقاشی های ناقص نیز ممکن است نشانگر یک شخصیت تکانشی گاه به گاه باشد. با این حال ، اگر این الگو در مدت زمان طولانی تری ادامه داشته باشد، والدین باید به دنبال کمک باشند. پاک کردن و تصحیح زیاد ممکن است نشان دهنده سطح بالای اضطراب باشد. و برعکس، تزئین زیاد می تواند نشان دهنده نیاز کودک به توجه باشد.

 

موقعیت

جایی که کودک در حال کشیدن تصویر است می تواند وضعیت روحی کودک را نشان دهد، اما این امر برای کودکان بزرگتر که مهارت های حرکتی بهتری دارند قابل اجرا است. کودکی که در سمت چپ صفحه نقاشی می کند، کودکی خجالتی و درون گرا است. همچنین می تواند به این معنی باشد که کودک به دنبال حضور یک بزرگسال دلسوز، یا یک شخصیت مادر یا پدر پرورش دهنده است. از طرف دیگر، کودکی که از سمت راست ترسیم می کند، در مورد شخصی صحبت می کند که تمایل به برقراری ارتباط دارد.

 

معانی نقاشی های رایج کودکان

کودک شما در سه مرحله نقاشی می کند:

مرحله خط خطی: خط خطی تصادفی است که معنی واقعی ندارد.
مرحله پیش طرحواره: هنگامی که کودکان سعی می کنند آنچه را که می بینند، ترسیم کنند، از جمله شکل های ساده، درختان، خانه ها و غیره.
فاز طرحواره: هنگامی که یک موضوع قابل تشخیص برای نقاشی ها وجود داشته باشد و نقشه ها واقع بینانه تر باشند.

از طریق این سه مرحله ، نقاشی های کودک شما از خط خطی تصادفی به تصاویر تعریف شده با موضوعات می رسد و به این معنی است که یک بزرگسال می تواند بدون پرسیدن از کودک درک کند. در مراحل مختلف ، معنای نقاشی فرزند شما همچنان در حال تکامل است. در اینجا برخی از موضوعات رایج است که ممکن است در خط خطی کردن نقاشی فرزند خود مشاهده کنید و هر کدام از آنها به چه معناست.

خط خطی

مرحله اول کودکتان – خط خطی – ممکن است روی کاغذ معنی نداشته باشد. اما روانشناسان می گویند در این مرحله ، نقاشی واقعی نیست ، بلکه فرایند است که نشان دهنده آن است. ممکن است یک کودک مداد را روی کاغذ بیاورد ، و با خطی خطی کردن شروع به سر و صدا کند. اگر از این کودک بپرسید که او چه چیزی کشیده است ، ممکن است بگوید “بابا سر کار می رود” … این بدان معناست که خط خطی تصادفی در واقع یک ماشین در جاده است. وقتی به آن خط می زنید ، خط خطی منطقی نیست ، اما این روند می تواند بینش او را نشان دهد.

 

خورشید خندان

آفتاب کامل در مرکز صفحه ، با لبخند ، نشانه یک کودک خوب تنظیم شده ، شاد و راضی است.

ژست و فیگورهای شخصیتی

نقاشی های چوبی معمولاً خانواده کودک را نشان می دهند. شما می توانید با مشاهده موقعیت خود در تصویر ، در جایی که کودک در کنار عکس ایستاده است (که نشان دهنده شخصی است که بیشترین احساس را به او می کند) ، و بیشترین شکل چوب (که نشان می دهد چه کسی بیشتر است) می توانید نشانه هایی در مورد وضعیت احساسی کودک دریافت کنید. شخص مهم خانواده ، با توجه به کودک) و غیره…

 

افزایش تعداد جزئیات

هرچه کودک جزئیات بیشتری به نقاشی اضافه کند ، توانایی شناختی او بهتر توسعه می یابد. کودکان معمولاً جزئیاتی مانند عینک روی «پدر» یا یک باندی به مادر اضافه می کنند. کودکان با مشاهده حاد حتی ممکن است بتوانند تفاوت های ظاهری را مشاهده و تفسیر کنند و حتی ممکن است بتوانند “جنسیت” را متفاوت ببینند.

 

سوراخ در زمین

این نقاشی معمولی کودکی است که اخیراً از دست داده است. معمولاً به شکل مرگ در خانواده است ، یا می تواند مرگ یک حیوان خانگی نیز باشد. اگر کودک در نقاشی تنها باشد به این معنی است که کودک احساس تنهایی می کند.

 

نقاشی هیولا

بسیاری از داستانهای کودکان پر از موجودات ترسناک تاریک است ، بنابراین چنین نقاشی چیزی جز تفسیر کودک از داستان نمی تواند باشد. از سوی دیگر ، توسط دکتر روانشناس کریستوفر هاستینگز ، نشان داده است که ترسیم هیولا می تواند مکانیسم مقابله با کودکی باشد که احساس ناتوانی می کند.

 

ابرها و باران

نشان دادن ابرها و باران زیاد در تصویر می تواند نشان دهد که کودک احساس اضطراب یا ترس خاصی می کند. اگر کودک احساس خاصی دارد ، ممکن است خودش را زیر یک ابر ایستاده بکشد.

 

خانه ها

جزییات جالبی که می توانید در مورد خانه ای که توسط کودک کشیده شده است مشاهده کنید شامل تعداد پنجره ها است ، درب باز یا بسته بودن درصورت وجود پیاده رو به خانه و غیره تعداد بیشتر پنجره ها نشان دهنده این است که کودک مردم را می خواهد “ببینم در خانه چه خبر است” یک در باز ، نگرشی استقبال کننده را نشان می دهد. از طرف دیگر ، راهپیمایی می تواند نشان دهنده یک کودک سازگار با شرایط اجتماعی باشد که تعاملات اجتماعی سالم با همسالان خود دارد.

 

افراد عصبانی

کودکی که افراد عصبانی ، به ویژه اعضای خانواده را ترسیم می کند ، احتمالاً ضربه روحی را تجربه می کند. بسیاری از اوقات ، این نقاشی ها نیز ناشی از قرار گرفتن ناخواسته در معرض آن نوع رسانه ها است – فیلم در تلویزیون ، فیلم در اینترنت و غیره. اقدامات این افراد همچنین می تواند بینش را نشان دهد: یک فرد بالغ در نوعی خطر می تواند نشان دهنده یک ترس از دست دادن بزرگسال یا عصبانیت کودک نسبت به فرد. از سوی دیگر ، بزرگسالانی که به کودک آسیب می رسانند ممکن است نشان دهنده بدرفتاری در خانه یا ترس از بزرگسال مربوطه باشد.

 

چه زمانی باید نقاشی های فرزند خود را بررسی کنید؟

به گفته درمانگر معروف هنری و متخصص بین المللی در تجزیه و تحلیل نقاشی های کودکان میشال ویمر ، “والدین ، ​​مربیان و متخصصان بهداشت روانی به دنبال تجزیه و تحلیل نقاشی های کودکان با هدف شناسایی ترس ها و ناراحتی ها یا ایجاد تغییرات قابل توجه در رفتار نیستند. نقاشی ها یک ابزار اضافی و به راحتی در دسترس برای درک رفتار روزانه هستند. ” در واقع ، توسط چندین مطالعه و محقق نشان داده شده است که کودکانی که بیشتر نقاشی می کنند در واقع خلاق تر و باهوش تر هستند.

گاهی اوقات کودکان ممکن است چیزهای ترسناک بکشند: اسلحه ، آتش ، افراد عصبانی ، دعوا و غیره. در حالی که نقاشی عجیب و غریب خوب است ، اگر این یک روند رایج در نقاشی های فرزند شما ظاهر می شود ، ممکن است بخواهید با یک روانشناس کودک مشورت کنید. برخی از چنین شرایطی ، که ممکن است مشورت با روانشناس ضروری باشد موارد زیر است:

کودک بارها و بارها نقاشی های خشن می کشد.
کودک یک شخص یا یک شی را به طور قابل توجهی بزرگتر از خودش ترسیم می کند.
کودک قسمت های جدا شده بدن را برای پیکره های انسانی ترسیم می کند.
او بیش از حد از رنگ های تیره و تصاویر ناخوشایند استفاده می کند.

مهم است که به تصویر کودک به طور کامل نگاه کنیم. هرگز فقط به تفسیر خود از نقاشی های فرزند خود تکیه نکنید. آنها می توانند چیزهای بسیار مسخره و دیوانه و خنده دار را ترسیم کنند! به یاد داشته باشید که معنای آنچه ترسیم کرده است را از فرزند خود بپرسید.

 

بازدیدها: 20

مطالب بیشتر

مشاوره ازدواج می تواند به زوجین در همه انواع روابط صمیمی بین زوج ها کمک کند.

از صفر تا صد مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج، درواقع نوعی زوج درمانی نیز محسوب می شود. مشاوره ازدواج به زوجین کمک می کند تا در انواع مختلف مشکلاتشان را تشخیص داده

اختلال بی اشتهایی عصبی

اختلال بی اشتهایی عصبی چیست؟

بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که با ۳ ویژگی اصلی مشخص می‌شود. ۱. گرسنگی خودخواسته به مقادیر قابل‌توجه و کاهش وزن مضر ۲. اشتیاقی مداوم برای

طردشدگی

طردشدگی

مفهوم طردشدگی به‌طور دقیق، یک مفهوم روانکاوانه نیست. این مفهوم در ابتدا در شرایطی به کار می‌رفت که کودکان کم سن و سال از مراقبت،

نجات یک زندگی

نجات یک زندگی

افسانه‌ای در ذهن مردم شکل گرفته که هرکس خودکشی می‌کند مشکل سلامت روان دارد. درحالی‌که بسیاری از افراد مبتلا به بیماری روانی تحت تأثیر خودکشی

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin