مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

نشانه و علائم اعتیاد به مواد مخدر

آیا احساس می کنید یکی از اعضای خانواده تان به مواد اعتیاد پیدا کرده است اما مطمئن نیستید؟

آیا تغییراتی در رفتار همسر یا فرزندتان مشاهده کرده اید که نگرانتان کرده است؟

آیا می خواهید به فردی که احتمالا به مواد مخدر اهتیاد پیدا کرده کمک کنید؟

آیا می خواهید بدانید علائم اعتیاد به خواد مخدر چیست؟

آیا زندگی اجتماعی و روانی یک دوست یا یکی از اعضای خانواده تان به خاطر سوء مصرف مواد، در معرض خطر است؟

آیا مطمئن نیستید نشانه هایی که در فرد می بینید، علائم اعتیاد باشد، اما شک دارید؟

برای شناختن علائم و نشانه های اعتیاد، جهت کمک مناسب به عزیزانتان با ما همراه باشید.

ما در رهیاب بهترین مشاوره را در زمینه درمان علائم روانشناختی اعتیاد پیش رویتان خواهیم گذاشت.

 

نشانه های اعتیاد چه هستند؟

بین علائم و نشانه های انواع اعتیاد یک تشابهی نسبتا وجود دارد. خواه ماده مصرفی کوکائین باشد یا الکل یا فرد رفتاری نظیر قمار بازی داشته باشد، وجه مشترک تمامی اعتیاد ها تداوم عمل و رفتار، علیرغم پیشرفت نتایج منفی آن است – این نتایج منفی می تواند متوجه خود شخص، روابطی که دارد، امور مالی یا میزان کارایی فرد در مدرسه، دانشگاه و محیط کاری شود – و عدم توانایی در کنترل مصرف را به دنبال داشته باشد.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، از بکار گیری واژه اعتیاد پرهیز می کند (اما با این حال به طرز گیج کننده ای همان اختلال اعتیاد را مدنظر دارد)، درعوض ترجیح می دهد تا اختلال مصرف مواد را به جای اعتیاد به کار ببرد و بر اساس نوع ماده مصرفی، ده نوع بیماری متفاوت را طبقه بندی می کند – به عنوان نمونه اختلال مصرف الکل؛ اختلال مصرف محرک ها، شامل استفاده از کوکائین، اختلال مصرف مواد افیونی، از جمله هروئین.

 DSM به این نکته اشاره می کند که تمامی ده مورد اشاره شده، چنان فعالیت شدیدی را در سیستم پاداش ایجاد می کنند که باعث می شوند فعالیت ها نرمال فرد، نادیده گرفته شوند.

چگونه است که هر نوع موادی دارای عملکردی متفاوت در بدن است اما علائم رفتاری، مانند علائم مرتبط با قمار بازی، با هم همپوشانی دارند؟

یکی دیگر از ویژگی های متداول، ادامه پیدا کردن روند تغییرات سیستم مغزی حتی در طول دوره ترک و سم زدایی مواد است. مطالعات مختلف در این زمینه حاکی از آن هستند که بعد از توقف مصرف مواد، ممکن است ماه ها یا مدت زمان بیشتری طول بکشد تا مغز بتواند سیستم خود را احیاء کرده و به پاداش های معمول و طبیعی پاسخ دهد.

 

علائم اعتیاد

استفاده از مواد به تنهایی یک اختلال محسوب نمی شود. بر اساس DSM-5 که به عنوان نقشه راهی برای تشخیص مورد استفاده قرار می گیرد، مصرف مواد زمانی به عنوان اختلال مطرح می شود که کنترل فرد بر میزان مصرف از دست برود و در عملکردهای او اختلال ایجاد شود.

اختلال مصرف مواد با الگویی از آسیب های شناختی مشخص می شود که مرتبط با مصرف مواد هستند.

 

علائم رفتاری متداول در اعتیاد چه هستند؟

اختلال مصرف مواد توسط الگویی از رفتارهای آسیب شناختی مرتبط با مصرف مواد مشخص می شود. همانگونه که در DSM آمده، این علائم شامل موارد زیر است:

زمانی که تصمیم به قطع مصرف می گیرید یا قصد دارید از میزان آن ماده کم کنید و یا چندین بار برای کنار گذاشتن آن تلاش می کنید، متوجه می شوید هیچگونه توانایی ای برای متوقف کردن مصرف مواد ندارید.

نگرانی از توانایی تامین دوز بعدی مواد برای مصرف یا تامین مداوم مواد.

میل شدید به مصرف مواد در هر زمان، به خصوص در جاهائی که قبلا مواد تهیه یا مصرف شده باشد.

اختصاص زمان زیاد برای تهیه، مصرف یا دریافت حال بهتر بر اثر مصرف مواد.

نادیده گرفتن نقش ها و مسئولیت های فردی از جمله تعهد به مدرسه و دانشگاه، محل کار یا خانه.

تجربه مشکلات بین فردی به عنوان یکی از نتایج مصرف مواد.

تغییر الگوهای اجتماعی، دوری کردن از خانواده، دوستان و فعالیت های اجتماعی برای داشتن آزادی عمل بیشتر در مصرف مواد.

مواجه شدن با موقعیت های خطرناک برای تهیه مواد.

استفاده از ماده ای که علیرغم آگاهی از تبعات بدی که برای جسم و روان فرد با خود به همراه دارد، نمی توان از آن صرف نظر کرد.

افزایش میزان مقاومت بدن نسبت به مواد و نیازمندی برای دست پیدا کردن به حالت های سرخوشی قبلی که لازم است از میزان مواد بیشتری استفاده شود. این مورد، یکی از ویژگی های معمول و بدون تغییر اعتیاد به مصرف مواد است که گاهی از آن به عنوان سازگاری یاد می شود.

ایجاد علائم فیزیولوژیکی ناخوشایند در زمان ترک مواد – لرزش، تعرق زیاد، ضعف بدنی، تهوع و استفراغ، سردرد – که این علائم در صورت عدم توانایی در تامین مواد و مصرف آن بروز پیدا می کند.

ترک مواد در افراد مختلف می تواند علائم بسیار متفاوتی داشته باشد، به عنوان نمونه علائم ترک برخی از مواد از جمله الکل با علائم ترک کوکائین بسیار متفاوت هستند، اما در مورد هر ماده اعتیادی ترغیب به تداوم مصرف در افراد دیده می شود. اگر اعتیاد فرد به مواد، سنگین باشد در زمان ترک باید از مراقبت های پزشکی برخوردار شود.

 

علاوه بر علائم تشخیصی اعتیاد، افراد معتاد علائم رفتاری دیگری را نیز از خود بروز می دهند از جمله:

پنهان کاری در مورد فعالیت ها یا روابطشان و همینطور در مورد فضای خصوصی خود، تا از این طریق بتوانند مصرف مواد را پنهان کنند.

تغییرات ناگهانی در الگوهای فعالیتی فرد، امتناع از مشارکت در فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می برد.

دروغ گفتن در مورد اینکه کجا بوده یا در مورد علت غیبت و عادات مصرفی خود؛ بهانه گیری به واسطه رفتارهای غیر معمول.

از دست دادن انرژی و انگیزه

بی توجه بودن به وضعیت ظاهری

اقدام به دزدی برای خرید مواد

 

علائم روانشناختی اعتیاد چه هستند؟

یکی از علائم اصلی اعتیاد این است که فرد، دیگر توانایی کنترل مصرف الکل یا مواد را ندارد و حتی اگر تصمیم به این کار بگیرد نمی تواند اقدامی در جهت آن انجام دهد. علاوه بر این اعتیاد به طور معمول با هوس و اشتیاق به مصرف مواد مشخص می شود و در ادامه، مطالبه مواد به حدی شدید می شود که فکر کردن به هر موردی غیر از این موضوع برای فرد مشکل می شود.

نشئگی دارای نشانه های روانشناختی مخصوص به خود است – این نشانه ها از جنگ طلبی و عدم توانایی در کنترل خلق و خوی فردی گرفته تا قضاوت های اشتباه و عدم حضور روانی در محیط را در بر می گیرد.

این نشانه ها در نتیجه تاثیر مواد بر روی سیستم عصبی مرکزی بروز و نمود پیدا می کنند. کسانی که مصرف بالایی دارند همچنین نشانه هایی نظیر اختلالات ادراکی، مشکل در تمرکز، الگوهای فکری مختل و سردرگمی را نیز از خود به نمایش می گذارند. علاوه بر اینکه مشکلات ارتباطی با دیگران نیز به وضوح در آنها مشاهده می‌شود.

به طور کلی، اعتیاد به عنوان تلاشی در نظر گرفته می شود – یک تلاش غیر مولد – برای حل کردن یک مساله؛ این امر باعث رهایی فرد از مسائلی مانند شرم، مشکلات موجود در روابط بین فردی، کمبود فرصت ها، از دست دادن ها و شکست ها و مسائلی از این قبیل می شود. از این چشم انداز، اعتیاد نشانه ای است از عدم توانایی برای مواجه شدن با یک عامل استرس زا.

جدا از روانشناسی اعتیاد، باید متوجه این نکته بود که اعتیاد یک احساس ناتوانی را با خود به همراه دارد و همیشه این نشانه وجود دارد که به مهارت های مدیریت استرس در این زمینه نیاز زیادی وجود دارد.

علائم جسمی اعتیاد چه هستند؟

علائم جسمی اعتیاد چه هستند؟

اعتیاد در قالب علائم جسمی نیز نمایان می شود، همانگونه که در قالب علائم روانی و رفتاری نیز خود را بروز می دهد. اگرچه این نشانه ها از نظر تشخیصی برای این بیماری چندان ویژه و یا غیر معمول به نظر نمی رسند.

کسانی که از مواد استفاده می کنند ممکن است مردمک چشم شان گشاد شده و یا چشمانشان بی نور و بی حال شود. در زمینه گفتاری با اختلالاتی مواجه شوند یا موقع سخن گفتن حرف های بی ربط به زبان بیاورند.

ممکن است تغییراتی در الگوهای حرکتی شان نیز مشاهده شود – بسته به نوع ماده مصرفی، کندیِ حرکتی _ روانی (در مورد مصرف هروئین) و یا پرش حرکتی (در مورد مصرف کوکائین) از خود نشان دهند.

افرادی که مواد مصرف می کنند اغلب آنقدر درگیر تامین مواد و مصرف آن می شوند که از خوردن و آشامیدن غفلت کرده و به طور چشمگیری وزن خود را از دست می دهند.

یکی دیگر از علائم اعتیاد تغییر در الگوهای خواب و بیداری فرد است – خوابیدن بیش از حد زیاد و یا بیش از اندازه کم یا خواب و بیداری در زمان های غیر معمول.

 

آیا اعتیاد باعث تغییر شخصیت فرد می شود؟

اعتیاد به همراه خود تضادهای بسیاری به دنبال دارد که این مقوله علیرغم میل باطنی فرد، شامل رفتارهای خاصی  می شود.

یکی از جنبه های گیج کننده اعتیاد، روشی است که بر اساس آن افراد ارزش ها و جهت گیری های اخلاقی خود را نقض می کنند. علم عصب شناسی تا حد زیادی باعث روشن شدن این مفهوم می شود: مطالعات نشان دهنده آن هستند که به موزاتی که محرک ها و پاداش های دریافتی ناشی از مصرف مواد، به طور فزاینده ای در مدارهای مغزی به ثبت می رسند، به همان میزان تغییرات موازی ای در تضعیف قدرت فردی برای انجام قضاوت و کنترل نیز بروز پیدا می کند.

افرادی که معتاد می شوند در اغلب موارد به شیوه ای رفتار و عمل می کنند که پیش از اعتیاد به هیچ وجه اینگونه رفتار نمی کردند؛ دروغ می گویند، دزدی می کنند، کناره گیری اجتماعی از خود نشان می دهند و به نوعی مشکوک و مرموز می شوند – حس وظیفه شناسی خود را از دست داده و نسبت به تعهداتی که دارند بی خیال می شوند.

افرادی که معتاد می شوند به طور معمول از این موضوع آگاهی دارند که رفتارهای آنها تغییر پیدا کرده و به نحوی باعث نا امیدی دیگران شده حتی اگر ناهنجاری های رفتاری خود را به نحوی منطقی جلوه دهند اما همچنان متوجه مساله و موضوع اصلی تغییرات هستند.

فرایند بهبودی مستلزم این موضوع است که فرد از شر احساس گناه و خجالت ناشی از مصرف مواد رهایی پیدا کند. اگر چنین احساسات منفی و دردناکی که در مورد خود دارد تداوم پیدا کند، می تواند فرد را برای رهایی از فشار این بار به سمت مصرف مواد سوق دهد.

 

منبع: مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب

بازدیدها: 5

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
آموزش جنسی در کودکان

آموزش جنسی در کودکان

در موضوع آموزش جنسی در کودکان, ار آنجایی که در قرن بیست و یکم که قرن انفجار اطلاعات است، کودکان زودتر ازآنکه آمادگی پذیرش برخی