مهم ترین نیازهای عاطفی در رابطه زوجین - مرکز مشاوره رهیاب

مهم ترین نیازهای عاطفی در رابطه زوجین

پیشنهاد از طریق پیامک

محبت: محبت یعنی ابراز و آشکار کردن عشق. محبت نماد امنیت حمایت، آرامش و تأیید است و بخشی بسیار مهم و حیاتی در هر ارتباطی. وقتی مردی به همسرش محبت می‌کند این پیامها را به او انتقال می‌دهد.

  • تو برای من مهم هستی و من به تو توجه دارم.
  • من نگران مشکلاتی هستم که تو با آن روبرو هستی و هر زمانی که نیاز داشته باشی در کنارت خواهم بود.

در آغوش گرفتنی ساده را می‌توان بیان کننده این موارد دانست. مثل موقعی که اقواممان را در آغوش می‌گیریم و محبتمان را به آنها نشان می‌دهیم. راههای دیگری هم برای نشان دادن محبت وجود دارد:

  • یادداشتی حاوی جمله عاشقانه یا فقط دوستت دارم.
  • یک دسته گل
  • قدم زدن
  • ماساژ دادن
  • تلفن و گفتگوی عاطفی و عاشقانه

ارضای جنسی: زمانی که ازدواج کردید به هم قول دادید که تنها شریک جنسی یکدیگر باشید تا زمانی که مرگ شما را از هم جداکند. اهمیت زیادی دارد که شما و همسرتان بدانید کدام یک از شما میل زیادتری به ارتباط جنسی دارد و چگونه می‌توانید به گونه ای مؤثر نیاز یکدیگر را ارضا کنید. بدون چنین درک و مهارتی به احتمال زیاد شما نیز به اغلب زوج هایی می‌پیوندید که نیازهای جنسی‌شان به خوبی ارضا نمی‌شود و ناراضی هستند.

اغلب نیاز به ارتباط جنسی و نیاز به محبت با یکدیگر اشتباه می‌شوند. محبت را در قسمت الف توضیح دادیم و عملی غیر جنسی است که به دوستان و حیوانات هم نشان می‌دهیم. اگر اعمال ناشی از محبت‌تان گرایش جنسی داشته باشد برانگیزاننده نیاز برای ارتباط جنسی است نه کسب محبت.

اگر پس از ارتباط جنسی یا نبودن آن به شیوه دلخواهتان احساس ناکامی و ناراحتی می‌کنید شما به ارضای جنسی نیاز دارید.

گفتگو: گفتگو نیاز روحی است که در اغلب موارد در ازدواج ارضا نمی‌شود. گفتگو را می‌توان با هر کسی داشت اما هر کس آن را بهتر برطرف کند واحدهای زیادی به سپرده بانک عشق می‌افزاید و احتمال دارد شما عاشق آن شخص شوید. و بهتر است همسرتان به بهترین نحو به این نیاز پاسخ دهد. در ابتدای آشنایی مردان و زنان مشکل زیادی برای صحبت کردن دارند چون زمان کسب اطلاعات است.

اما پس از ازدواج بیشتر زنان در می‌یابند مردی که عادت داشت ساعتها با آنان تلفنی صحبت کند اکنون به این کار علاقه‌ای ندارد و بیشتر دوست دارد به تماشای تلویزیون بنشیند. اگر گفتگو را وسیله‌ای برای برقرارای ارتباط بدانید نیاز به گفتگو در شما کم است اما اگر مدتی با کسی صحبت نکنید احساس ناراحتی می‌کنید نیاز به گفتگو یکی از نیازهای مهم شما است.

همراهی در تفریحات: اگر همراهی در تفریحات یکی از نیازهای مهم شما و همسرتان است انجام فعالیتهای تفریحی مشترک به میزان زیادی به سپرده عشق شما می‌افزاید. البته باید فعالیتهایی انتخاب کنید که هر دو از آن لذت می‌برید. اگر زن و مرد هر کدام به دنبال تفریحات خود بروند زندگی مشترک خود را ویران می‌کنند. اگر شخص دیگری از جنس مخالف در تفریحاتتان به یکی از شما بپیوندد خطر آن که احساس عشق و علاقه به او بکنید زیاد است. اگر هنگامی که بیشترین لذت را می برید به همراه همسرتان نباشید مقدار زیادی از سپرده بانک عشق کسر می شود.

در تفریحات دو نیاز بر طرف می‌شود: اول نیاز به تفریح و دوم نیاز به به همراه و شریک.

از خود بپرسید نیاز به تفریح دارید یا نه و آیا نیاز دارید کسی به همراه شما باشد. چقدر از انجام فعالیتهای تفریحی لذت می‌برید؟ اگر کسی غیر از همسرتان شما را در فعالیتهای تفریحی مورد علاقه‌اتان همراهی کند و آن شخص از جنس مخالف باشد او است که بر سپرده بانک عشق می‌افزاید و این برای زندگیتان خطرناک است. کسی باید به این سپرده عشق بیافزاید که بیشتر از همه دوستش دارید. زوجها باید با یکدیگر تفریح کنند. تفریحی که مورد علاقه طرفین باشد و هر دو از آن لذت ببرند.

صداقت و راستگویی: بعضی افراد به شدت خواهان اطلاعات صحیح و صادقانه در مورد افکار، احساسات، عادات، علایق، عدم علایق، تاریخچه شخصی، فعالیتهای روزانه و برنامه‌های آینده همسرشان هستند. اگر همسرشان ارتباطی باز و صادقانه با آنان برقرار نکند اعتمادشان تحلیل می رود و احساس امنیتشان تخریب می‌شود.

کسی که نیاز به صداقت دارد آگاهی از مهم ترین افکار خصوصی همسرش احساس خوبی پیدا می‌کند و در صورت پنهان شدن آنها احساس ناکامی می‌کند. اگر شما این طور هستید نیاز به صداقت یکی از نیازهای مهم شما است.

جذابیت جسمانی: اگر چنین نیازی دارید ممکن است اولین عامل جلب توجه شما به همسرتان جذابیت جسمانی باشد. بعضی معتقدند این نیاز بیشتر در ابتدای زندگی است و پس از این که زن و شوهر بهتر همدیگر را شناختند نیازهای درونی‌تر و عمیق‌تر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما برای بعضی نه تنها در شروع زندگی بلکه در طول آن نیز با اهمیت است و هر زمانی که همسرشان جذاب باشد به میزان سپردۀ او در بانک عشق افزوده می‌شود که در این میان وزن بیش از همه مورد توجه است.

آیا شما کسی هستید که از جذابیت جسمانی احساس خوبی می‌کنید و در اثر عدم وجود آن احساس ناکامی می کنید؟

حمایت مالی: ممکن است دانستن این که به چه میزان به حمایت مالی نیاز دارید برایتان مشکل باشد به خصوص اگر تازه ازدواج کرده باشید یا اگر همسرتان همیشه درآمد خوبی داشته است. اما چه می‌شد اگر همسرتان قبل ازدواج به شما می‌گفت به‌هیچ وجه از او انتظار حمایت مالی نداشته باشید؟ آیا این حرف در تصمیم شما تأثیر می‌گذاشت؟ آیا اگر همسرتان نتواند کار مناسبی را پیدا کند آیا از او در سراسر زندگی حمایت مالی می‌کنید؟ ایا این کار موجب کاهش سپرده عشق می شود؟ اگر از همسرتان انتظار دارید که برای گذران زندگیتان کسب درآمد کند شما نیاز به حمایت مالی دارید. شما حمایت مالی را چه می دانید؟ درآمد زیاد برای برطرف کردن تمام تمایلاتتان یا تنها به آن میزان که بتوانید گذران زندگی کنید؟ البته نظر افراد در طول زمان تغیییر می کنند.

درآمد همسرتان چقدر باید باشد تا احساس رضایت کنید و در چه صورتی احساس ناکامی و ناراحتی می‌کنید؟ آیا درآمد یا ثروت شخصی برای شما جذابیت ایجاد می کند؟ آیا آن شخص بدون پول باز هم برای شما جذاب است؟

تعهد خانوادگی: تعهد خانوادگی به معنای مشارکت همسرتان در نگهداری و رشد تربیتی و اخلاقی بچه ها، غذا دادن، لباس پوشاندن، ایمن نگه داشتن، آموزش ارزشها و صرف زمان مفید با بچه ها تا به آنان برای کسب موفقیت و شادمانی کمک کند. البته اگر روشهای آموزشی همسرتان قواعد و اصول مورد نظر شما را نقض کند همه چیز خراب می‌شود توافق با همسرتان قبل از وارد عمل شدن همسرتان ضروری است.

آیا مشارکت همسرتان در این زمینه به سپرده عشق شما می‌افزاید و غفلت او به فرزندانتان تهدیدی برای عشق شما دو نفر است؟

تحسین

اگر نیاز به تحسین دارید ممکن است به دلیل تعریف و تمجید همسرتان از شما عاشق او شده باشید. بعضی عاشق این هستند که به آنان گفته شود قابل تحسین و تقدیر هستند. اگر شما چنین نیازی دارید همسرتان باید از انتقاد کردن از شما بپرهیزد. البته همه میل داریم مورد تقدیر و احترام و تحسین و تمجید قرار بگیریم. هیچ ایرادی ندارد.

اما اگر شما به سادگی تحت تأثیر تحسین و انتقاد قرار می‌گیرید نیاز به تحسین دارید که یکی از آسان‌ترین نیازها برای برآورده شدن است.

نیاز شما به هریک از موارد بالا چقدر است؟

همسرتان از نظر شما چقدر در رفع این نیازها تلاش می کند؟

آیا خودتان و همسرتان از وجود این نیازها در خودش و همسرش اطلاع دارد؟

بازدیدها: 28

مطالب بیشتر

اختلال بی اشتهایی عصبی

اختلال بی اشتهایی عصبی چیست؟

بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که با ۳ ویژگی اصلی مشخص می‌شود. ۱. گرسنگی خودخواسته به مقادیر قابل‌توجه و کاهش وزن مضر ۲. اشتیاقی مداوم برای

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin