مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

معرفی کامل دانشگاه های کشور

بنا به آخرین گزارش موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، هم اکنون حدود ۲۵۶۹ دانشگاه در کشور وجود دارد که شامل: دانشگاه های دولتی، پردیس خودگردان وابسته به دانشگاه دولتی، آزاد اسلامی، موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی، دانشگاه های آموزش از راه دور (پیام نور)، دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه مجازی می باشند که در ادامه مطلب به بررسی این دانشگاه ها خواهیم پرداخت.

دانشگاه دولتی از دانشگاه های کشور

دانشگاه «سراسری» و «دولتی» مجموعه دانشگاهی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری است که هزینه آن توسط دولت پرداخت می شود. در سال های اخیر این دانشگاه اقدام به برگزاری دوره های شبانه یا نوبت دوم برای دانشجویان کرده است و تحصیل در این دانشگاه را به دو بخش روزانه و شبانه تقسیم نموده است. تحصیل در دوره روزانه بدون پرداخت هزینه می باشد، اما تحصیل در نوبت دوم با پرداخت هزینه اندکی برای دانشجویان همراه است.

در حال حاضر علاوه بر این بخش مراکز دیگری نیز با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجو می پذیرند. از جمله این مراکز، دانشگاه فرهنگیان (مراکز تربیت معلم) وابسته به وزارت آموزش و پرورش و مؤسسات آموزش عالی وابسته به سایر وزارت خانه ها است.

دانشجویان بخش شبانه نیز همانند بخش روزانه از تمامی امکانات و شرایط تحصیلی و امکانات رفاهی برخوردارند. برخلاف تصور عموم دانشجویان دوره های شبانه نیز همراه با دانشجویان نوبت اول در یک کلاس و با همان اساتید تحصیل میکنند. تنها تفاوت آنها اخذ شهریه از دانشجویان شبانه است.

در نهایت این نکته را باید ذکر کرد که اگر دانش آموزی در دوره روزانه دانشگاه های دولتی قبول شود و تصمیم به انصراف و ترک دوره کند، حق شرکت در کنکور سال آینده را نخواهد داشت و دانشجویان این دانشگاه ها در قبال هزینه هایی که پرداخت نمی کنند تعهد به خدمت دارند، یعنی برای گرفتن مدرک خویش باید طبق قوانین دانشگاه طی دوره ای مشخص برای کشور خدمت کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه آزاد اسلامی امروزه جزو برترین دانشگاه های ایران است و در میان دانشگاه های معتبر جهانی نیز مقام خوبی دارد. این دانشگاه در قبال هزینه هایی که از دانشجویان دریافت می کند به صورت خصوصی اداره می شود. دانشجویان این دانشگاه برای ورود به این مراکز علمی نیاز چندانی به پایه قوی یا تلاش و مشقت فراوان برای کسب نتیجه عالی در کنکور ندارند و می توانند با هر سطح علمی در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

در سال های اخیر با افزودن رشته های بدون کنکور جذب دانشجو در دانشگاه آزاد راحت تر از قبل نیز شده است. واحد های درسی ایندانشگاه نیز تئوری محور هستند و از لحاظ عملی مانند دانشگاه های دولتی قوی نیستند.

معرفی رشته های دانشگاه های کشور در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، دانشگاه سراسری ، دانشگاه دولتی

دانشگاه های پیام نور یا آموزش از راه دور

در ایران سیستم آموزش از راه دور با عنوان دانشگاه پیام نور شناخته می شود. دانشگاه های پیام نور نیز از جمله دانشگاه های دولتی هستند و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند، ولی سامانه آموزشی آن با سایر دانشگاه های دولتی متفاوت است و بر مبنای آموزش نیمه حضوری استوار است.

در این دانشگاه ها دانشجویان می توانند در دروس تئوری بدون حضور در کلاس و با حضور در امتحانات آخر ترم واحدهای درسی خود را گذرانده و موفق به اخذ مدرک شوند. آموزش در این دانشگاه ها نیز رایگان نیست، اما در مقایسه با دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی شهریه کمتری را دارند.

دانشگاه های غیر انتفاعی از دانشگاه های غیر انتفاعی

پردیس خودگردان وابسته به دانشگاه دولت

دانشگاه های پردیس خودگردان یا بین الملل در سال های گذشته برای جذب دانشجو از خارج از کشور تاسیس شدند، اما موفق به این کار نشدند و امروزه با پذیرش دانشجو در قبال اخذ شهریه مشغول به کار هستند. این دانشگاه ها هزینه های خود را از دانشجویان دریافت می کنند و مستقل از بخش دولتی هستند.

اساتید و لیست دروس این دانشگاه ها همانند بخش روزانه دانشگاه سراسری می باشد و تنها تفاوت آن ها شهریه آن است که از شهریه بخش نوبت دوم یا همان شبانه بالاتر است.

دانشگاه جامع علمی کاربردی به صورت بدون کنکور در مقطع کاردانی و کارشناسی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند. جهت اطلاع از رشته های دانشگاه علمی کاربردی در شهر

روش پذیرش دانشجویان دانشگاه های پردیساز طریق آزمون سراسری سازمان سنجش یا آزمون اختصاصی و بر اساس مقررات و آیین نامه های دانشگاه و با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد.

دانشگاه های غیر انتفاعی

موسسه های غیرانتفاعی، مراکزی هستند که از بودجه غیردولتی استفاده کرده و به صورت مستقل زیر نظر هیئت امنای مؤسسه اداره می گردند. در این مراکز، تحصیل رایگان نیست و همراه با اخذ شهریه بوده و دانشجویان از طریق آزمون های سراسری سازمان سنجش آموزش کشور، پذیرش می شوند.

به دلیل مستقل بودن این دانشگاه ها از بخش دولتی دارای سطح علمی پایینی نسبت به بقیه مراکز آموزشی هستند، اما امکان تحصیل برای افراد با سطح علمی پایین را فراهم نموده اند. بهتر است قبل از انتخاب این دانشگاه برای ادامه تحصیل شهریه های آن را مورد بررسی قرار دهید.

دانشگاه های جامع علمی کاربردی

یکی از دانشگاه های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با هدف ارتقاء سطح مهارت و قدرت عملی دانشجویان در مشاغل عملی تاسیس گردیده است، دانشگاه های علمی کابردی هستند.

یکی از مزیت های خوب دانشگاه علمی کاربردی پذیرش دانشجو بدون کنکور با توجه به سوابق تحصیلی و کم بودن هزینه های تحصیل نسبت به دانشگاه آزاد است. مزیت دیگر این دانشگاه بالا بودن لیست دروس عملی آن است که دانشجویان را با نکات عملی رشته ها آشنا کرده و آن ها را آماده ورود به بازار کار می کند.

دانشگاه های مجازی

این دانشگاه ها نوعی مراکز علمی هستند که دانشجویان می توانند از طریق اینترنت اقدام به ثبت نام در دانشگاه کرده و از میان لیست دروس ارائه شده دروس مورد نظر خود را انتخاب کنند و از جلسات مجازی دروس استفاده کرده و موفق به اخذ مدرک گردند. این نوع مراکز برای افرادی که وقت کافی برای حضور در سر کلاس های درس را ندارند، مناسب است.

پذیرش دانشجو در این مراکز از طریق آزمون سراسری انجام می شود. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها مانند دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، علم و صنعت، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، تهران (مرکز آموزش های الکترونیکی دانشگاه تهران)، شیراز، اصفهان و چند مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی به ارائه دروس به صورت مجازی پرداخته اند.

 

بازدیدها: 44

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر