مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

در اکثر مواقع حقیقت مهم این است که دو نفری که عاشق یکدیگر می شوند از مواجه شدن با مسائل و واقعیت هایی که ممکن است زندگی آنها را در آینده تحت تاثیر قرار دهد غافل می شوند و نادیده می گیرند. اما جلسات مشاوره قبل از ازدواج به آنها کمک می کند تا بتوانند خود را برای موقیعت های پیش بینی نشده در آینده آماده کنند.

مشاوره قبل از ازدواج تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت زندگی مشترک دارد. مشاوره قبل از ازدواج، به افراد کمک می کند برای ازدواج آماده شوند و انتخاب مناسب تری داشته باشند. امروزه با توجه به بالا رفتن آمار طلاق در کشور، انتخاب درست و برخورداری از یک ازدواج باثبات اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما اطمینان بیشتری دهد که در آینده، شما و همسرتان رابطه ای سالم و قوی خواهید داشت و به احتمال بیشتری از یک ازدواج باثبات و رضایتبخش برخوردار خواهید بود.

درواقع، مشاوره قبل از ازدواج به زوج ها این امکان را می دهد تا مشکلات و نقاط ضعف رابطه خود را، که ممکن است منجر به اختلافاتی اساسی در آینده آنها شود یا حتی منجر به شکست در ازدواج گردد را شناسایی کنند.

مرکز مشاوره رهیاب با به کارگیری مشاوران خبره و متخصص به شما کمک می کند تا در صورتی که قصد ازدواج دارید، انتظارات خود را ارزیابی کنید و بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج چگونه انجام می شود؟

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصص که تحصیلات مرتبط با این حوزه را گذرانده اند و در طول چندین جلسه با حضور زن و مرد و گاهی خانواده آنها (متناسب با تشخیص مشاور)، برگزار می شود. تعیین مطابقت معیارهای اخلاقی، مذهبی، خانوادگی و اقتصادی از مهم ترین مواردی است که در مشاوره قبل از ازدواج مورد توجه قرار می گیرد.

مصاحبه چهره به چهره: یکی از شیوه های مرسوم در مشاوره قبل از ازدواج است. درواقع افراد از این طریق می توانند مسائل یا ویژگی هایی را که از نظرشان مهم و چالش برانگیز است مطرح کنند و در معرض ارزیابی قرار دهند.

آزمون های تعیین نوع شخصیت و میزان سازگاری در ازدواج: این آزمون ها در طی جلسات و در کنار مصاحبه و مشاوره، برای هر یک از زوجین برگزار می شود و شامل سوالاتی هستند برای یافتن شرایطی که زوجین در آنها از اشتراک و احترام بالایی برخوردارند و همچنین تشخیص مسائلی که ممکن است نیاز به بازبینی، آموزش یا دقت نظر بیشتری برای انتخاب شریک زندگی داشته باشد.

 

مطالب پیشنهادی:

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج مزایای زیادی دارد. همانطور که هر فرد برای گذران زندگی خود در ارتباط با افراد مختلف در موقعیت های متفاوت زندگی مانند شغل، تحصیل، روابط اجتماعی و غیره نیازمند به کسب مهارت هایی است، در زمینه ازدواج هم مجهز بودن به این مهارت ها ضروری است.

هر چقدر افراد قبل از ازدواج بتوانند ریسک های آن را پیش بینی و کنترل کنند از ثبات رابطه و موفقیت در آن اطمینان بیشتری خواهند داشت و هزینه روانی و اقتصادی کمتری را بابت انتخابشان خواهند پرداخت.

وجود استرس قبل از ازدواج بسیار رایج و طبیعی است زیرا ازدواج تعهدآور است

چرا افراد قبل از ازدواج دچار استرس می شوند؟

وجود استرس قبل از ازدواج بسیار رایج و طبیعی است زیرا ازدواج تعهدآور است و زندگی دو فرد با ویژگی ها و خواسته های متفاوت زیر یک سقف با هدف برآورده کردن نیازهای متفاوت، بسیار پیچیده و دلهره آور است.

شناخت نقاط ضعف و قوت طرفین از طریق مشاوره قبل از ازدواج کمک شایانی به مدیریت این نوع نگرانی ها و استرس ها می کند. زوجین در طی روند مشاوره، تحت نظر یک مشاور حرفه ای می توانند با دیدگاه های یکدیگر آشنا شوند و شناخت بیشتری از انتظارات یکدیگر پیدا کنند.

مشاوره قبل از ازدواج چه مواردی را بررسی می کند؟

مسائلی که زوجین با آن درگیر خواهند شد و ضروری است که در جلسات مشاوره مورد بحث و بررسی قرار گیرد شامل موارد زیر است:

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصمیزان صمیمیت، محبت و احساس علاقه

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصمسائل مربوط به رابطه جنسی

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصمهارت های کلامی و ارتباطی

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصمسائل اقتصادی و مدیریت امور مالی

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصارزش ها و باورهای دینی و مذهبی

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصتقسیم وظایف و نقش ها در زندگی مشترک

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصانتظارات و سطح توقع زوجین

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصمدیریت تصمیم گیری ها و اختلافات در زندگی مشترک

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصنحوه برخورد با مشکلات و مدیریت احساسات

مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد متخصصتولد فرزند و مسائل مرتبط با آن

مشاوره قبل از ازدواج فرصت بسیار خوبی برای افراد است تا بتوانند از توانایی ها یا نقاط قوت خود برای ایجاد ارتباط موثر با یکدیگر آگاه شوند و در جهت رفع موانع یا اصلاح و بهبود آنها گام بردارند. در اکثر مواقع آگاهی از توانایی ها و ضعف ها منجر به گسترش و رشد مهارت های حل مساله در زوجین می شود.

درک و پذیرش تفاوت نیازها و توانایی ها در بین زوجین، موجب غنای رابطه و موفقیت در ازدواج خواهد شد. از این رو، هرچه بررسی های قبل از ازدواج کامل تر و دقیق تر باشد و توسط متخصصین این امر انجام شود، مشکلات و تعارضات بین زوجین در آینده کمتر خواهد شد و ریسک طلاق در سال های اول زندگی که هنوز پایه های رابطه محکم نشده نیز کاهش می یابد.

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج طرفین درواقع از یک متخصص حرفه ای کمک می گیرند. در بسیاری از موارد ممکن است افراد در رابطه قبل از ازدواج خود، دچار تردیدها و مشکلاتی شده باشند و آنها را با اشخاص مختلفی درمیان گذاشته باشند و راهکارهای مختلفی هم به آنها پیشنهاد شده باشد که کارساز نباشد.

اما جلسات مشاوره در کلینیک مشاوره ازدواج، فرصتی برای متقاضیان ازدواج فراهم می کند تا بتوانند مسائل را با یک مشاور حرفه ای درمیان بگذارند که بدون سوگیری و به طور بی طرف بتواند مشکلات و نوع روابط زوجین را بررسی کند و راهکارها و مشاوره های مورد نیاز را به آنها ارائه دهد.

در مواردی هم بنا به تشخیص مشاور و در صورت نیاز، از تست های روانشناختی مربوط به مشاوره قبل از ازدواج برای ارزیابی زوجین استفاده می شود.

مشاوره پیش از ازدواج آنلاینبرقراری یک ارتباط خوب و سازنده اساس یک رابطه سالم است. ممکن است دو نفر قبل از تصمیم به ازدواج احساس کنند رابطه خوبی دارند اما ازدواج و زندگی کردن با هم زیر یک سقف منجر به افزایش مسئولیت ها خواهد شد و چاش های پنهان را آشکار خواهد ساخت.

اگر شما فردی هستید که به خاطر مشکلات مربوط به همه گیری بیماری، ذیق وقت یا دوری راه، عدم دسترسی به یک مشاور حرفه ای و مواردی دیگر، خود را از این مشاوره مهم محروم می کنید، مرکز مشاوره رهیاب با کمک بهترین مشاوران کشور و استفاده از تجهیزات به روز، امکان مشاوره آنلاین را در سریع ترین زمان ممکن برای شما فراهم کرده است.

یک متخصص حرفه ای برای مشاوره قبل از ازدواج چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که با اهمیت مشاوره قبل از ازدواج آشنا شدید، لازم به ذکر است که نقش یک مرکز مشاوره ازدواج و مشاور حرفه ای نیز در این راستا بسیار حائز اهمیت است.

یک مشاور خوب و با تجربه باید تحصیلات مرتبط دانشگاهی در این حوزه داشته باشد و به تمام جوانب و فنون مشاوره پیش از ازدواج مسلط باشد. دوره های مربوط به مشاوره را گذرانده باشد و آموزش کافی دیده باشد. با مسائل فرهنگی، اقتصادی، اعتقادی و اجتماعی جامعه و خانواده ها و مشکلات مربوط به جوانان آشنا باشد و از مسائل روز جامعه نیز غافل نباشد تا بتواند با صبر و بردباری و تکیه بر دانش و مهارت تخصصی خود زوجین متقاضی مشاوره را به بهترین نحو ممکن هدایت و راهنمایی کند.

تست روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج

تست های روانشناختی، به ویژه آنهایی که برای تکمیل مشاوره قبل از ازدواج طراحی شده اند، از ابزارهای مفید و اثربخش برای کمک به متخصص در تشخیص ویژگی های شخصیتی یک زوج است. این تست ها در چند جلسه در کنار مصاحبه و مشاوره قبل از ازدواج اثربخشی قابل توجهی در انتخاب همسران دارد.

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع انتخاب همسر و جلوگیری از اتفاقاتی مانند طلاق یا زندگی های پرتنش، امروزه مشاوره ازدواج  و تست های مربوط به مشاوره قبل از ازدواج اهمیت شایان توجهی پیدا کرده است.

تست های مربوط به سنجش زوج و خانواده برای مشاوره زوج و کمک به آنها بعد از ازدواج نیز کاربردهای مفیدی دارد و ابزار خوبی برای بررسی تعارض بین آنها و کمک به حل و فصل این تعارض ها و ایجاد یک محیط امن و پر از آرامش بعد از ازدواج نیز هست.

 حتما برای انجام تست قبل از ازدواج، از یک مشاور کمک بگیرید

از آنجایی که به راحتی نمی توان تشخیص داد که آینده یک ازدواج موفق خواهد بود یا خیر و اینکه چه مشکلاتی وجود دارد که بتوان با آموزش برخی از ضعف ها را برطرف کرد، برخورداری از خدمات مشاوره قبل ازدواج و اجرای تست های روانشناسی قبل از ازدواج، توسط یک مشاور حرفه ای، به منظور بررسی و ارزیابی شخصیت طرفین و میزان سازگاری آنها بسیار ثمربخش خواهد بود.

چرا تست های روانشناسی در مشاوره قبل از ازدواج مهم هستند؟

امروزه رویکرد افراد به ازدواج نسبت به قبل تغییرات زیادی کرده و به موازات تغییرات سبک زندگی جهانی و تغییر نگرش ها و ارزش های افراد، انتخاب یک همسر ایده آل و شروع یک زندگی امن بسیار حساس تر و چالش برانگیزتر شده است.

کیفیت رابطه دو نفر قبل از ازدواج و شناخت آنها از شرایط فرهنگی، اجتماعی، شغلی، تحصیلی، اقتصادی و غیره از عوامل بسیار مهم و موثر برای یک ازدواج موفق است. اما گویی بسیاری از مسائل چالش برانگیز نیز در این مسیر باقی می ماند که مبهم هستند و زوج یا خانواده آنها به راحتی نمی توانند در مورد آنها به تصمیم قطعی برسند. در چنین شرایطی سنجش شخصیت و ارزیابی دقیق نوع روابط برای دستیابی به شناخت عمیق تر از طریق استفاده از ابزاری تخصصی مانند  تست ها و آزمون های روانشناسی قبل از ازدواج توسط یک مشاور خبره و ماهر بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.

انواع مختلفی از تست های استاندارد مربوط به سنجش قبل از ازدواج وجود دارد که  در مسیر قدم گذاشتن در یک مرحله مهم زندگی به زوج ها کمک می کند تا بتوانند با چالش ها و مشکلات زندگی در آینده کنار بیایند و انرژی خود را برای خوشکوفایی و پیشرفت در راه رشد و تعالی خود صرف کنند.

تست های روانشناسی قبل از ازدواج، چگونه طراحی شده اند؟

تست های روانشناسی قبل از ازدواج به منظور شناخت بیشتر و اطلاع از ویژگی های شخصیتی، علائق، نگرش ها و توقعات هر یک از طرفین مقابل، بسیار مؤثر است.

تست قبل از ازدواج، یکی از ابزارهای مفید در این مسیر است. این تست ها بر اساس سوالات چند گزینه ای و تجزیه و تحلیل پاسخ های افراد طراحی  شده است.

یکی از معروف ترین تست های روانشناسی قبل از ازدواج، که برای شناخت انواع تیپ های شخصیتی استفاده می شود، تست شخصیتی MBTI است. 

تست روانشناسی MBTI برای مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

تست روانشناسی MBTI برای مشاوره قبل از ازدواج، درواقع یکی از آزمون های استاندارد و پرکاربرد به منظور شناخت شخصیت طرفین ازدواج است که توسط روانشناسان و مشاوران ساخته شده است و در کنار مشاوره قبل از ازدواج به عنوان یک ابزار مؤثر کاربرد دارد.

نتیجه نهایی این تست روانشناسی، تیپ های شخصیتی و ویژگی هایشان را مشخص می کند و از درجه اعتبار بالایی برخوردار است.

تست تفاهم برای مشاوره قبل از ازدواج

بررسی تست تفاهم یکی دیگر از تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج می باشد که میزان سازگاری زوجین، سطح کیفییت زندگی آنها و درجه تفاهم شان را در آینده تعیین می کند.

این تست روانشناسی، در شرایط بعد از ازدواج نیز در صورت بروز تعارض و تنش بین زوجین، بسیار کاربرد دارد و از قدرت تشخیصی و اعتبار خوبی برخوردار است.

 

سایر تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج

انواعی از تست های روانشناسی برای مشاوره قبل از ازدواج، با تفاوت هایی هم در نحوه سنجش و هم در نحوه اجرا وجود دارد.

از جمله آنها می توان آزمون سنجش صفات شخصیت پنج عاملی (NEO)، را نام برد که در این تست 60 سوال طراحی شده که پاسخگویی به آنها، می تواند برخی از ویژگی های فردی و شخصیتی فرد را تعیین کند.

تست بلوغ عاطفی (EMS)، تست عشق استرنبرگ (STLS)، تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF)، تست تعارضات زناشویی (MT)، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST) و برخی تست های دیگر از جمله تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج می باشند.

یکی دیگر از نمونه تست های روانشناسی برای مشاوره قبل از ازدواج، تست شخصیت شناسی هارتمن است که در آن، شخصیت افراد در چهار رنگ، یعنی زرد به عنوان نماد لذت و تفریح، رنگ سفید، به عنوان نماد صلح و آرامش، رنگ آبی نماد صمیمیت و رنگ قرمز نمایانگر مفهوم قدرت، طبقه بندی می شوند.

برای تست شخصیت هارتمن 45 سوال طراحی شده که با پاسخ به آنها، ویژگی های شخصیتی افراد تا اندازه ای مشخص می گردد.

البته همواره باید در نظر داشت که تست ها تنها به عنوان ابزار جانبی و توسط یک متخصص آموزش دیده و مسلط می توانند تاثیرگزار باشند و هرگز به تنهایی عامل تعیین کننده و معتبری برای نتیجه گیری نیستند.

مشاوران کارآزموده بر این امر واقف اند و تنها از تست های روانشناسی، در کنار مشاوره، مصاحبه، جلسات متعدد با زوج و گاهی خانواده هایشان استفاده می کنند.

اینها مسائلی هستند که اغلب زوجین نیاز دارند ساعت ها در مورد آنها فکر کنند و با هم به بحث و گفتگو در موردشان بپردازند. البته این سوالات صرفا جهت آشنایی شما با برخی موارد چالش برانگیز در رابطه تان ذکر می شود و به تنهایی کافی نیستند و بهتر است حتما فرصتی را فراهم کنید تا یک متخصص مشاوره قبل از ازدواج راهنمایی تان کند.

برخی سوالاتی که در تست های روانشناسی مربوط به مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شوند مربوط به «کودکی، بستر رشد و تربیت» هر فرد می شود مانند:

میزان اطلاع از نحوه «رشد و تربیت شریک زندگی» هر فرد

آیا والدین هر یک از طرفین ازدواج موفقی داشته اند یا چه مشکلاتی در مسیر ازدواج آنها پیش آمده است؟

آیا فرد و شریک زندگی او در آینده از زمینه های اجتماعی، فرهنگی مشابهی برخوردار هستند؟

چه راه ها و وجه اشتراک هایی وجود دارد برای اینکه افراد با پیشینه فرهنگی، اجتماعی متفاوت بتوانند به هم نزدیک شوند؟

دسته دوم سوالات مربوط به «امور مالی و اقتصادی» هر یک از طرفین است مانند:

وضعیت اقتصادی هر یک از زوجین چگونه است؟ چگونه درآمدش را مدیریت می کند؟ چقدر در مسائل مالی مستقل یا وابسته است؟ دست و دلباز یا خسیس است؟

آیا اعتقاد دارند که بعد از ازدواج باید حساب مالی جداگانه‌ای داشت؟

آیا در مورد نحوه هزینه کردن، پس انداز کردن یا سرمایه گذاری به توافق و مشورت کردن اهمیت می دهد؟

تامین هزینه های مالی جزو تعهدات کدام یک از زوجین است؟

«زندگی اجتماعی و ارتباطات و دایره دوستان» بخش دیگری از این سوالات است.

هر یک از طرفین ازدواج فردی درونگرا است یا برونگرا؟

در مورد تفریحات و مسافرت ها انتظارات و توقعات یکسان است یا متفاوت؟

آیا بعد از ازدواج هر یک از زوجین حق وقت گذراندن با گروه دوستان خود را نیز دارد؟

موضو دیگر مربوط به «خانواده ها» است و سوالاتی از این قبیل را در پی دارد:

آیا خانواده هر دو طرف با ازدواج آنها موافق هستند و اگر خیر، دلیل مخالفتشان چیست؟

 چقدر هر کدام از زوجین می توانند بعد از ازدواج از خانواده شان دور شوند؟

یا اینکه خانواده بر همسر اولویت دارد؟

«کارهای خانه، وظایف و امور مشترک» موضوع مهم دیگری است که از طریق تست مشاوره قبل از ازدواج بررسی خواهد شد:

وظایف و امور خانه چگونه بین زوجین تقسیم خواه شد؟

آیا برخی کارها همیشه بر عهده یک نفر خواهد بود یا به صورت چرخشی وظایف تقسیم می شود؟

تشکیل خانواده و تولد فرزند مسأله بسیار مهم دیگری است.

اینکه آیا هر دو علاقه به داشتن فرزند دارند یا نه؟

چه ارزش ها و نگرش های مشترکی برای تربیت فرزند دارند و برای تفاوت ها چه می کنند؟

و سوالات اساسی و مهم دیگری نیز هستند که باید کاوش و بررسی شوند. اغلب حتی افرادی که تصور می کنند بسیار به هم نزدیک هستند و از تفاهم بالایی در روابطشان برخوردارند بعد از پایان تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج و حصول نتیجه تست توسط مشاور ازدواج، از پاسخ های به دست آمده خود و شریک زندگی شان غافلگیر می شوند.

گاهی از نتایج غمگین می شوند و گاهی نیز  بسیار خرسند و راضی خواهند بود. اما در هر صورت نتیجه این تست ها در تصمیم گیری برای ازدواج مهم و تعیین کننده خواهد بود.

ما در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه و مختصر اما مفید، شما را با مشاوره قبل از ازدواج و تست های روانشناسی که در این مشاوره ها استفاده می شود آشنا کنیم. قطعا رعایت تمام این موارد به شما در انتخاب بهینه و به دور از آسیب های مختلف اجتماعی، فرهنگی، روانی، اقتصادی، کمک شایانی خواهد کرد.

مرکز مشاوره تخصصی رهیاب، با گرد آوردن بهترین متخصصان در این حوزه، تلاش می کند تا به شما در رسیدن به یک انتخاب مناسب کمک کند و تا آخر این مسیر، با تمام فراز و نشیب هایش همراه خواهد بود.

روانشناس و روان‌درمانگر در حوزه درمان‌های فردی و خانوادهمرکز مشاوره قبل از ازدواج رهیاب

کلینیک تخصصی مشاوره ازدواج رهیاب با همکاری روانشناسان، مشاوران و روان‌درمانگران حرفه‌ای و مجرب و ایجاد امکان دسترسی به آنها به روش‌های حضوری، تلفنی و آنلاین در زمینه مشاوره قبل از ازدواج، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.
برای تعیین وقت مشاوره قبل از ازدواج از طریق شماره های تماس با مرکز رهیاب، اقدام نمایید یا به ما پیام دهید.

برای تعیین وقت مشاوره پیش از ازدواج، با ما تماس بگیرید

بازدیدها: 44

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر