مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

تست روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج

تست های روانشناختی، به ویژه آنهایی که برای تکمیل مشاوره قبل از ازدواج طراحی شده اند، از ابزارهای مفید و اثربخش برای کمک به متخصص در تشخیص ویژگی های شخصیتی یک زوج است. این تست ها در چند جلسه در کنار مصاحبه و مشاوره قبل از ازدواج اثربخشی قابل توجهی در انتخاب همسران دارد.

با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع انتخاب همسر و جلوگیری از اتفاقاتی مانند طلاق یا زندگی های پرتنش، امروزه مشاوره  ازدواج  و تست های مربوط به مشاوره قبل از ازدواج اهمیت شایان توجهی پیدا کرده است.

تست های مربوط به سنجش زوج و خانواده برای مشاوره زوج و کمک به آنها بعد از ازدواج نیز کاربردهای مفیدی دارد و ابزار خوبی برای بررسی تعارض بین آنها و کمک به حل و فصل این تعارض ها و ایجاد یک محیط امن و پر از آرامش بعد از ازدواج نیز هست.

 

 حتما برای انجام تست قبل از ازدواج، از یک مشاور کمک بگیرید

از آنجایی که به راحتی نمی توان تشخیص داد که آینده یک ازدواج موفق خواهد بود یا خیر و اینکه چه مشکلاتی وجود دارد که بتوان با آموزش برخی از ضعف ها را برطرف کرد، برخورداری از خدمات مشاوره قبل ازدواج و اجرای تست های روانشناسی قبل از ازدواج، توسط یک مشاور حرفه ای، به منظور بررسی و ارزیابی شخصیت طرفین و میزان سازگاری آنها بسیار ثمربخش خواهد بود.

 

چرا تست های روانشناسی در مشاوره قبل از ازدواج مهم هستند؟

امروزه رویکرد افراد به ازدواج نسبت به قبل تغییرات زیادی کرده و به موازات تغییرات سبک زندگی جهانی و تغییر نگرش ها و ارزش های افراد، انتخاب یک همسر ایده آل و شروع یک زندگی امن بسیار حساس تر و چالش برانگیزتر شده است.

کیفیت رابطه دو نفر قبل از ازدواج و شناخت آنها از شرایط فرهنگی، اجتماعی، شغلی، تحصیلی، اقتصادی و غیره از عوامل بسیار مهم و موثر برای یک ازدواج موفق است. اما گویی بسیاری از مسائل چالش برانگیز نیز در این مسیر باقی می ماند که مبهم هستند و زوج یا خانواده آنها به راحتی نمی توانند در مورد آنها به تصمیم قطعی برسند. در چنین شرایطی سنجش شخصیت و ارزیابی دقیق نوع روابط برای دستیابی به شناخت عمیق تر از طریق استفاده از ابزاری تخصصی مانند  تست ها و آزمون های روانشناسی قبل از ازدواج توسط یک مشاور خبره و ماهر بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.

 

انواع مختلفی از تست های استاندارد مربوط به سنجش قبل از ازدواج وجود دارد که  در مسیر قدم گذاشتن در یک مرحله مهم زندگی به زوج ها کمک می کند تا بتوانند با چالش ها و مشکلات زندگی در آینده کنار بیایند و انرژی خود را برای خوشکوفایی و پیشرفت در راه رشد و تعالی خود صرف کنند.

 

تست های روانشناسی قبل از ازدواج، چگونه طراحی شده اند؟

تست های روانشناسی قبل از ازدواج به منظور شناخت بیشتر و اطلاع از ویژگی های شخصیتی، علائق، نگرش ها و توقعات هر یک از طرفین مقابل، بسیار مؤثر است.

تست قبل از ازدواج، یکی از ابزارهای مفید در این مسیر است. این تست ها بر اساس سوالات چند گزینه ای و تجزیه و تحلیل پاسخ های افراد طراحی  شده است.

یکی از معروف ترین تست های روانشناسی قبل از ازدواج، که برای شناخت انواع تیپ های شخصیتی استفاده می شود، تست شخصیتی MBTI است.

 

 تست روانشناسی MBTI برای مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

تست روانشناسی MBTI برای مشاوره قبل از ازدواج، درواقع یکی از آزمون های استاندارد و پرکاربرد به منظور شناخت شخصیت طرفین ازدواج است که توسط روانشناسان و مشاوران ساخته شده است و در کنار مشاوره قبل از ازدواج به عنوان یک ابزار مؤثر کاربرد دارد.

نتیجه نهایی این تست روانشناسی، تیپ های شخصیتی و ویژگی هایشان را مشخص می کند و از درجه اعتبار بالایی برخوردار است.

 

تست تفاهم برای مشاوره قبل از ازدواج

بررسی تست تفاهم یکی دیگر از تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج می باشد که میزان سازگاری زوجین، سطح کیفییت زندگی آنها و درجه تفاهم شان را در آینده تعیین می کند.

این تست روانشناسی، در شرایط بعد از ازدواج نیز در صورت بروز تعارض و تنش بین زوجین، بسیار کاربرد دارد و از قدرت تشخیصی و اعتبار خوبی برخوردار است.

 

 سایر تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج

انواعی از تست های روانشناسی برای مشاوره قبل از ازدواج، با تفاوت هایی هم در نحوه سنجش و هم در نحوه اجرا وجود دارد.

از جمله آنها می توان آزمون سنجش صفات شخصیت پنج عاملی (NEO)، را نام برد که در این تست ۶۰ سوال طراحی شده که پاسخگویی به آنها، می تواند برخی از ویژگی های فردی و شخصیتی فرد را تعیین کند.

تست بلوغ عاطفی (EMS)، تست عشق استرنبرگ (STLS)، تست روانشناسی کیفیت زندگی (SF)، تست تعارضات زناشویی (MT)، تست مقیاس سازگاری زوجین (MST) و برخی تست های دیگر از جمله تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج می باشند.

یکی دیگر از نمونه تست های روانشناسی برای مشاوره قبل از ازدواج، تست شخصیت شناسی هارتمن است که در آن، شخصیت افراد در چهار رنگ، یعنی زرد به عنوان نماد لذت و تفریح، رنگ سفید، به عنوان نماد صلح و آرامش، رنگ آبی نماد صمیمیت و رنگ قرمز نمایانگر مفهوم قدرت، طبقه بندی می شوند.

برای تست شخصیت هارتمن ۴۵ سوال طراحی شده که با پاسخ به آنها، ویژگی های شخصیتی افراد تا اندازه ای مشخص می گردد.

البته همواره باید در نظر داشت که تست ها تنها به عنوان ابزار جانبی و توسط یک متخصص آموزش دیده و مسلط می توانند تاثیرگزار باشند و هرگز به تنهایی عامل تعیین کننده و معتبری برای نتیجه گیری نیستند.

مشاوران کارآزموده بر این امر واقف اند و تنها از تست های روانشناسی، در کنار مشاوره، مصاحبه، جلسات متعدد با زوج و گاهی خانواده هایشان استفاده می کنند.

 

در ادامه به برخی از سوالات تست های روانشناسی برای مشاوره قبل از ازدواج اشاره می کنیم که می تواند برایتان مفید باشد.

اینها مسائلی هستند که اغلب زوجین نیاز دارند ساعت ها در مورد آنها فکر کنند و با هم به بحث و گفتگو در موردشان بپردازند. البته این سوالات صرفا جهت آشنایی شما با برخی موارد چالش برانگیز در رابطه تان ذکر می شود و به تنهایی کافی نیستند و بهتر است حتما فرصتی را فراهم کنید تا یک متخصص مشاوره قبل از ازدواج راهنمایی تان کند.

 

برخی سوالاتی که در تست های روانشناسی مربوط به مشاوره قبل از ازدواج مطرح می شوند مربوط به «کودکی، بستر رشد و تربیت» هر فرد می شود مانند:

میزان اطلاع از نحوه «رشد و تربیت شریک زندگی» هر فرد

آیا والدین هر یک از طرفین ازدواج موفقی داشته اند یا چه مشکلاتی در مسیر ازدواج آنها پیش آمده است؟

آیا فرد و شریک زندگی او در آینده از زمینه های اجتماعی، فرهنگی مشابهی برخوردار هستند؟

چه راه ها و وجه اشتراک هایی وجود دارد برای اینکه افراد با پیشینه فرهنگی، اجتماعی متفاوت بتوانند به هم نزدیک شوند؟

 

دسته دوم سوالات مربوط به «امور مالی و اقتصادی» هر یک از طرفین است مانند:

وضعیت اقتصادی هر یک از زوجین چگونه است؟

چگونه درآمدش را مدیریت می کند؟

چقدر در مسائل مالی مستقل یا وابسته است؟

دست و دلباز یا خسیس است؟

آیا اعتقاد دارند که بعد از ازدواج باید حساب مالی جداگانه‌ای داشت؟

آیا در مورد نحوه هزینه کردن، پس انداز کردن یا سرمایه گذاری به توافق و مشورت کردن اهمیت می دهد؟

تامین هزینه های مالی جزو تعهدات کدام یک از زوجین است؟

 

«زندگی اجتماعی و ارتباطات و دایره دوستان» بخش دیگری از این سوالات است.

هر یک از طرفین ازدواج فردی درونگرا است یا برونگرا؟

در مورد تفریحات و مسافرت ها انتظارات و توقعات یکسان است یا متفاوت؟

آیا بعد از ازدواج هر یک از زوجین حق وقت گذراندن با گروه دوستان خود را نیز دارد؟

 

موضو دیگر مربوط به «خانواده ها» است و سوالاتی از این قبیل را در پی دارد:

آیا خانواده هر دو طرف با ازدواج آنها موافق هستند و اگر خیر، دلیل مخالفتشان چیست؟

چقدر هر کدام از زوجین می توانند بعد از ازدواج از خانواده شان دور شوند؟

یا اینکه خانواده بر همسر اولویت دارد؟

 

«کارهای خانه، وظایف و امور مشترک» موضوع مهم دیگری است که از طریق تست مشاوره قبل از ازدواج بررسی خواهد شد:

وظایف و امور خانه چگونه بین زوجین تقسیم خواه شد؟

آیا برخی کارها همیشه بر عهده یک نفر خواهد بود یا به صورت چرخشی وظایف تقسیم می شود؟

 

تشکیل خانواده و تولد فرزند مسأله بسیار مهم دیگری است.

اینکه آیا هر دو علاقه به داشتن فرزند دارند یا نه؟

چه ارزش ها و نگرش های مشترکی برای تربیت فرزند دارند و برای تفاوت ها چه می کنند؟

 

و سوالات اساسی و مهم دیگری نیز هستند که باید کاوش و بررسی شوند. اغلب حتی افرادی که تصور می کنند بسیار به هم نزدیک هستند و از تفاهم بالایی در روابطشان برخوردارند بعد از پایان تست های روانشناسی مشاوره قبل از ازدواج و حصول نتیجه تست توسط مشاور ازدواج، از پاسخ های به دست آمده خود و شریک زندگی شان غافلگیر می شوند.

گاهی از نتایج غمگین می شوند و گاهی نیز  بسیار خرسند و راضی خواهند بود. اما در هر صورت نتیجه این تست ها در تصمیم گیری برای ازدواج مهم و تعیین کننده خواهد بود.

ما در این مطلب سعی کردیم به طور خلاصه و مختصر اما مفید، شما را با مشاوره قبل از ازدواج و تست های روانشناسی که در این مشاوره ها استفاده می شود آشنا کنیم. قطعا رعایت تمام این موارد به شما در انتخاب بهینه و به دور از آسیب های مختلف اجتماعی، فرهنگی، روانی، اقتصادی، کمک شایانی خواهد کرد.

مرکز مشاوره تخصصی رهیاب، با گرد آوردن بهترین متخصصان در این حوزه، تلاش می کند تا به شما در رسیدن به یک انتخاب مناسب کمک کند و تا آخر این مسیر، با تمام فراز و نشیب هایش همراه خواهد بود.

بازدیدها: 73

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
بیش فعالی یا ADHD

بیش فعالی چیست؟

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (که پیش از این به عنوان اختلال کمبود توجه یا ADD شناخته می شد) یک اختلال رفتاری، عصبی است

اضطراب بارداری

اضطراب بارداری در والدین جوان

در مقاله “اضطراب بارداری در والدین جوان” درک بارداری یک موضوع وابسته به فرهنگ است که می‌تواند معانی متفاوتی برای زن و همسرش داشته باشد.