مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

علل و روش های درمان اختلالات اضطرابی

در علل و روش های درمان اختلالات اضطرابی گاهی هیجانها و احساسات را بر اساس خوشایند یا ناخوشایند بودن به دو دسته مثبت و منفی یا خوب و بد تقسیم می‌کنند و بر این اساس برخی از احساسات مانند ترس، غم، خشم و احساس گناه در میان احساسات منفی یا بد و احساساتی مانند عشق و شادی در میان احساسات مثبت یا خوب دسته‌بندی می شوند. اما ناخوشایند بودن یک احساس با بد بودن آن یکی نیست.

در واقع، از لحاظ کارکردی همه احساسات خوب به شمار می‌آیند، زیرا در خدمت هدفی مفید هستند. هیجان‌ها یا به سازگاری با شرایط محیطی و برآورده شدن نیازها کمک می‌کنند یا در خدمت بقا هستند.

 

علل و روش های درمان اختلالات اضطرابی

برای نمونه، هیجانی مانند خشم در خدمت دفاع از خود، داشته‌ها، و حریم (قلمرو) خصوصی است و انرژی لازم برای این کار را فراهم می‌کند. به همین ترتیب، حتی هیجان ترس و برادر آن، اضطراب، هم نیرو و انگیزه لازم برای از بین بردن خطر را به وجود می‌آورد و در واقع هیجانی انطباقی است.

حال اگر اضطراب برای شخص سودمند است، چرا برای از بین بردن آن، این همه زمان، انرژی و پول خرج داروهای ضداضطراب، آرامبخش، خواب آور، داروهای گیاهی، روش های درمانی مکمل مانند طب سوزنی، درمان های تکنولوژیک و مانند آن می شود؟

نکته اصلی در پاسخ به این سوال آن است که اضطراب همانند هر احساس دیگری تا جایی سودمند و پس از آن زیان آور است و نیازمند درمان. در حقیقت، در برخی شرایط می توان از اختلال های اضطرابی صحبت به میان آورد:

یک، زمانی که فراوانی تجربه اضطراب، از دید خود شخص یا دیگران (برای نمونه، متخصصان) بیش از اندازه است. برای نمونه، ممکن است احساس کنید که انگار همیشه اضطراب دارید و این احساس ناخوشایند لحظه ای دست از سرتان بر نمی دارد.

دو، زمانی که شدت اضطراب بیش از اندازه است، به طوری که به جای کمک به کارکردتان، آن را مختل می کند؛ نمونه آن، اضطراب شدیدی است که باعث می شود هنگام آزمون یا مصاحبه، مطالب آموخته شده را فراموش کنید و نمونه دیگر فوبیا است، که در آن خود شخص احساس می کند شدت ترس و اضطرابش با چیزی که از آن می ترسد متناسب نیست، برای نمونه ممکن است ترس از سوسک، زندگی و آسایش شخص را مختل کرده باشد سوم، زمانی که تجربه اضطراب برای شخص رنج و ناراحتی چشمگیر به وجود آورده باشد، حتی اگر فراوانی یا شدت آن بیش از اندازه به شمار نیاید. برای نمونه، شخص ممکن است گاهی در میان جمعی از اشخاص، دچار اضطراب شود و با وجود اینکه فقط هرازگاهی دچار آن می شود و شدت آن به اندازه ای نیست که بر عملکردش اثر منفی بگذارد، از تجربه آن به شدت ناراحت باشد، شاید، برای مثال، به خاطر اینکه از خودش انتظار ندارد حتی به همان اندازه دچار اضطراب شود.

حالا می توان این پرسش را بیان کرد که اضطراب چرا و چگونه به یک اختلال تبدیل می شود و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

نظریه‌های گوناگونی درباره چرایی و چگونگی پدید آمدن اختلال‌های اضطرابی پیشنهاد شده که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می‌شود:

۱- نظریه بیماری پذیری-استرس بیان می کند که اگر زمینه یا استعداد اختلالی وجود داشته باشد، تجربه استرسِ کافی می‌تواند باعث پیدایش آن اختلال شود. بر پایه این نظریه، برای به وجود آمدن اختلال های اضطرابی، هم بیماری پذیری (در این مورد، بی نظمی یا حساسیت بیش از اندازه مراکز مغزی مرتبط با تجربه اضطراب، همچون بادامه) لازم است و هم استرس (تجربه رویدادهای اضطراب برانگیز، به ویژه در سالهای آغازین زندگی). در این شرایط، برای نمونه، فعالیت و اندازه بادامه بیش از اندازه نرمال می‌شود و در نتیجه، شخص با اضطرابِ بیشتر یا شدیدتر از معمول به محرکهای بیرونی یا درونی پاسخ می دهد.

بازدیدها: 12

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
اهمیت روابط برای رشد کودک

اهمیت روابط برای رشد کودک

یک رابطه محبت‌آمیز با شما مهمترین قسمت محیط پیرامون کودک است. توجه کردن و پاسخ گرم و با ملایمت به کودک، شالوده رشد کودک شما

اختلال بی اشتهایی عصبی

اختلال بی اشتهایی عصبی چیست؟

بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که با ۳ ویژگی اصلی مشخص می‌شود. ۱. گرسنگی خودخواسته به مقادیر قابل‌توجه و کاهش وزن مضر ۲. اشتیاقی مداوم برای