عشق و رابطه جنسی - مرکز مشاوره رهیاب

عشق و رابطه جنسی

پیشنهاد از طریق پیامک

عشق و رابطه جنسی یکی از اساسی ترین بخش های یکی رابطه عاشقانه قلمداد می شود، اما همیشه هم به همان اندازه که مردم فکر می کنند محور اساسی یک رابطه نیست.

طرفین یک رابطه بنا به دلایل شخصی ای که دارند برای برقرای رابطه جنسی از خود تمایل نشان می دهند – چراکه این رابطه احساس خوشایندی را با خود به همراه دارد و باعث بالا رفتن احساس عزت نفس در طرفین می شود؛ و بنا بر دلایل رابطه محور – این رابطه باعث افزایش نزدیکی زوجین به هم می شود و خشنودی کسی که دوستش دارید را به دنبال دارد.

در طولانی مدت، بیشتر زوج ها با چالش های جنسی روبرو می شوند، زیرا بدن با افزایش سن تغییر پیدا کرده و تمایل افراد به برقراری رابطه به طور کلی کاهش می یابد. تحقیقات به طور مداوم نشان داده اند که اکثر زوجین برای صحبت کردن صادقانه و با صراحت در مورد رابطه جنسی با کشمکش مواجه هستند، اما وقتی درباره این موارد گفتگو می کنند، باعث نزدیکی بیشتر آنها به یکدیگر می شود.

عشق باعث نزدیکی افراد به هم می شود، اما همیشه برای باقی ماندن در کنار هم به چیزی بیشتر از عشق نیاز است. بسیاری از ما زوج هایی را می شناسیم که علی رغم اینکه اعتقاد دارند عاشق یکدیگر هستند، به خاطر خیانت یکی از طرفین یا برخی شرایط موجود از هم جدا شده اند.

اما زوج هایی که احساس می کنند عاشق یکدیگر هستند حتی در روابط پایدار طولانی مدت نیز، اگر یکی از آنها معتقد باشد که از نظر عاطفی در این رابطه ایمن نیست یا رابطه را فاقد شور و صمیمیت ارزیابی کند، ممکن است از هم جدا شوند.

 

قدرت عشق و رابطه جنسی

رابطه جنسی یکی از جنبه های خیلی مهم بسیاری از روابط را تشکیل می دهد. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده اند که رابطه جنسی منظم باعث تقویت پیوندهای عاطفی بین زوجین می شود اما این رشد و تقویت پیوند، ناشی از عمل جنسی نیست بلکه بیشتر ناشی از پذیرا بودن، شفافیت، ارتباطات مثبت و تعهد به پرورش و حفظ انرژی عشق می باشد.

آنچه بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد نیز حیاتی است: تحقیقات انجام شده نشان داده اند که در آغوش گرفتن، نوازش کردن و مکالمه بعد از رابطه جنسی، باعث افزایش رضایتمندی جنسی شده و بعد از رابطه باعث می شود تا طرفین زندگی، تا هفته ها یا ماه ها احساس بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند.

در حالی که بسیاری از زوج ها نگران این هستند که چرا مانند قبل رابطه جنسی آنها از تعداد دفعات مناسبی برخوردار نیست یا اینکه آیا آنها نیاز به یادگیری تکنیک های جدیدی در این زمینه دارند، باید این مساله را مدنظر داشته باشند که نقصان زندگی جنسی زوجین، اغلب بازتابی است از وجود مشکلات دیگر در رابطه آنها نه اینکه خودش علت باشد.

 

کلیدهای یک رابطه‌ی جنسی عالی چیست؟

کارشناسانی که در حوزه رابطه جنسی تحقیق می کنند، گزارش داده اند که زوجینی که زندگی جنسی خود را رضایت بخش تر قلمداد کرده اند، کلید اصلی برای یک زندگی جنسی عالی را داشتن قدرت کافی برای در لحظه حضور داشتن، برقراری ارتباط صادقانه با یکدیگر و مطرح کردن خواسته های جنسی خود عنوان کرده اند. همدلی با شریک زندگی و پذیرای امتحان کردن چیزهای جدید بودن نیز می تواند کمک کننده باشد.

 

آیا ما به اندازه کافی عشق و رابطه جنسی داریم؟

طبق گزارشات، زوج های متاهل به طور متوسط ۵۸ بار در طول یک سال رابطه جنسی برقرار می کنند اگرچه زوجینی که در محدوده سنی بیست سال قرار داشتند تعداد دفعات رابطه را بیشتر اعلام کردند – در حدود ۱۱۱ بار در یک سال، که با افزایش سن زوجین این تعداد در هر دهه حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد. (محققان به این نتایج مشکوک‌اند، زیرا این نتایج مبتنی بر خودگزارشی هستند.)

بسیاری از کارشناسان معتقدند که رابطه جنسی در حد معمول نه خیلی زیاد و نه خیلی کم، یک رابطه مطلوب قلمداد می شود و تا زمانی که زوجین رابطه خود را کافی و رضایت بخش بدانند مشکلی در این زمینه بروز پیدا نخواهد کرد.

 

آیا داشتن رابطه جنسی بیشتر باعث خوشبختی زوجین می شود؟

آیا رابطه جنسی بیشتر باعث می شود تا شما شادتر شوید؟ احتمالا نه. در آزمایشات انجام شده زمانی که از زوجین خواسته شد تا دفعات عادی رابطه جنسی خود را دو برابر کنند، اکثر آنها این کار را انجام ندادند و کسانی که توانستند این کار را انجام دهند نیز رضایت جنسی بیشتری را گزارش نکردند.

به عبارت دیگر، وقتی صحبت از رابطه جنسی می شود، برای بیشتر زوج ها کیفیت از اهمیت بالاتری در مقایسه با کمیت برخوردار است.

آیا داشتن عشق و رابطه جنسی بیشتر باعث خوشبختی زوجین می شود؟

انجام چه کارهایی بعد از رابطه جنسی مهم است؟

احساس گرم و مبهمی که بسیاری از زوجین بعد از رابطه جنسی دارند را تحت عنوان پس فروزش جنسی قلمداد می کنند و تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده اند که این امر ممکن است برای یک رابطه حیاتی باشد: شرکایی که مدت بیشتری احساس رضایت جنسی را تجربه کردند – تا ۴۸ ساعت بعد از رابطه جنسی – میزان رضایت بیشتری را از رابطه خود گزارش دادند (همچنین تحقیقات نشان داده که این یک افسانه است که مردان تمایل دارند به سرعت بعد از رابطه جنسی به خواب روند).

 

احساس رضایت جنسی برای مردان مهم تر است یا برای زنان؟

محدوده وسیعی از تحقیقات انجام شده در زمینه رضایت جنسی در روابط دگرجنسگرایان نشان داده است که در هر مرحله- میل و تمنا، بوسیدن و ارگاسم – رضایت زن، به میزان بیشتری پیش بینی کننده رضایت کلی از رابطه برای هر دو شریک زندگی است – و کاهش میل جنسی زن به میزان بیشتری در پیش بینی مشکلات موجود در رابطه اهمیت دارد تا کاهش میل جنسی در یک مرد.

 

آیا عشق و رابطه جنسی عالی می تواند باعث دوام ازدواج شود؟

بله می تواند اما باید زوجین نیز متوجه نقش رابطه جنسی در ارتباط خود باشند: حتی وقتی رضایت جنسی در بسیاری از روابط شروع به کاهش می کند، رضایت کلی از رابطه می‌تواند همچنان در سطحی بالا باقی بماند. اما هنگامی که سطح تمایل زوجین به یکدیگر به طور گسترده ای متفاوت شود، رفع نگرانی ها در این زمینه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می شود.

 

چگونه زوجین می توانند دوباره علایق خود را کشف کنند؟

برای بسیاری از افراد رابطه جنسی گرم و پرشور یکی از موضوعات ضروری زندگی جنسی سالم قلمداد می شود. اما بسیاری از زوجین که در رابطه طولانی مدت قرار دارند ممکن است احساس کنند از یک رابطه جنسی داغ فاصله گرفته اند، یا به این دلیل که نمی خواهند در این زمینه تلاشی انجام دهند و یا شاید چون قصد دارند در مورد این مساله با هم صحبت کرده و موضوع را حل و فصل کنند.

برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند که برای بازگرداندن اشتیاق جنسی به رابطه خود، افراد باید با صراحت در مورد آن با یکدیگر صحبت کنند و به هم اجازه بدهند تا عقاید و خواسته های خود را در این مورد مطرح کنند.

 

اصول رابطه جنسی

آلفرد کینزی، یکی از پیشگامان پژوهش در مورد رابطه جنسی، بر این عقیده است که تنها موضوع مشترک در  رابطه با میل جنسی در انسان تنوع آن است.

میل انسان به داشتن رابطه جنسی امری اجتناب‌ناپذیر است که بقای بشر در گرو آن است. با اینکه میل جنسی در انسان در طول حیات او با توجه به نیازهایش در زندگی و میزان رضایت از رابطه، افت و خیز دارد و شدت و ضعف پیدا می کند اما رابطه جنسی می تواند راهی برای ارتباط، صمیمیت، لذت و حتی آرامش انسان در نظر گرفته شود.

رابطه جنسی اغلب یکی از دشوارترین مسائل قابل بحث بین دو طرف است اما در عین حال موضوعی است که می تواند موجب نزدیک‌تر شدن زوجین به یکدیگر نیز بشود.

ویژگی های اخلاقی و اجتماعی و فرهنگی در مورد روابط جنسی از فرهنگی به فرهنگ دیگر متفاوت است و حتی درون یک جامعه نیز به مرور زمان تغییر می‌کند. با این حال، چیزی که بین همه فرهنگ ها مشترک است این است که رابطه جنسی برای بقا و تولید نسل آینده حیاتی است.

 

بازدیدها: 20

مطالب بیشتر

صدایی که شنیده

صدایی که شنیده نمی‌شود!

کودک آزاری و حقوق کودکان مقوله‌ای است که همواره از سوی کارشناسان امر مورد بحث قرار می‌گیرد و سالانه شاهد موارد زیادی از خشونت علیه

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin