صدایی که شنیده نمی‌شود! - مرکز مشاوره رهیاب

صدایی که شنیده نمی‌شود!

پیشنهاد از طریق پیامک
کودک آزاری و حقوق کودکان مقوله‌ای است که همواره از سوی کارشناسان امر مورد بحث قرار می‌گیرد و سالانه شاهد موارد زیادی از خشونت علیه کودکان هستیم؛ همچنین در یک سال اخیر شاهد وقایع بسیار اسفبار در مورد کودکان بوده‌ایم که قلب انسان از شنیدن آن به درد می‌آید؛ کودکانی که توانایی حمایت از خود را ندارند و صدایشان همیشه نشنیده باقی می‌ماند.
متأسفانه اکثرأ وقتی صحبت از«کودک آزاری» می‌شود تنها جنبه خشونت فیزیکی آن در نظر گرفته می‌شود و جنبه‌های دیگر آن از جمله آزار عاطفی و غفلت نادیده گرفته می‌شود در حالی که طبق تحقیقات، آزار عاطفی کودکان رایج‌ترین نوع آزار محسوب می‌شود اما از آنجا که کودکان ضعیف هستند و توانایی بیان آن را ندارند اکثراوقات پنهان می‌ماند. از سویی به دلیل فرهنگ تربیتی حاکم برجامعه ما، کودک در فضایی رشد می‌کند و تربیت می‌شود که یاد می‌گیرد اعتراض نکند. همچنین اگر ثابت شود که کودکی مورد آزار عاطفی قرار گرفته، هیچ قانونی برای حمایت از او در کشور وجود ندارد.
تاکنون قوانینی در زمنیه حقوق کودکان در ایران به تصویب رسیده، ازقانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در سال۸۱ گرفته تا قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست و لایحه جدید حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان که در حال رسیدگی در مجلس است و امید بر آن است که تصویب شود و چندین لایحه دیگر، اما خلاءای که همیشه در جامعه ما دیده می‌شود عملی شدن قوانین و آگاهی کودکان، خانواده‌ها و عموم مردم  از آن‌ها است .
در مورد لایحه درحال تصویب حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، نظرات متفاوتی وجود دارد از جمله اینکه عده‌ای به‌طور کلی این قانون را غیر قابل اجرا می‌دانند و معتقدند این قانون برای دستگاه قضایی مشکل ایجاد می‌کند زیرا متعهد کردن دیگران مانند خانواده‌ها و برخی نهادها مثل آموزش و پرورش، به دلیل متفاوت بودن شرایط آن‌ها با یکدیگر از نظر فرهنگی و مسائل دیگر، شدنی نیست و عده‌ای دیگر نیز معتقدند این قانون باید هرچه زودتر به تصویب برسد و مجازات جدی‌تری برای مجرمان در نظر گرفته شود.
اما جدا از این بحث‌ها که هرکدام جای تأمل دارند، باید به این مسأله توجه شود که قوانینی که تا کنون در کشور به تصویب رسیده، چه‌قدر قابلیت اجرا شدن داشته‌اند و مسئولین امر تا چه اندازه به اجرا شدن آن‌ها متعهد بوده و نظارت کرده‌اند. موضوع بسیار مهم دیگر جای خالی آموزش توسط والدین و سیستم‌های آموزشی مانند رسانه‌ها و آموزش و پرورش است؛ به‌راستی چه‌قدر کودکان ما از حقوقی که تاکنون برای آن‌ها به تصویب رسیده، آگاهی دارند تا ما بخواهیم قوانین دیگری را تصویب کنیم.
اگر در زمینه آگاه‌سازی کودکان و والدین آن‌ها، خصوصا افراد آسیب پذیرتر جامعه، فعالیت جدی انجام نشود، تصویب قوانین دیگر هم خیلی نمی‌تواند دردی از کودکان دوا کند و این قوانین هم مانند قوانین دیگر خاک می‌خورند.
راه حل‌های مفیدی وجود دارند که اگر جدی گرفته شوند و به مرحله عمل برسند، می‌توانند تأثیرگذار باشند از جمله آگاه‌سازی کودکان در مدارس و مهدکودک‌ها و همچنین برنامه‌های آموزشی بلندمدت برای والدین توسط ارگان‌های ذی‌صلاح، خصوصأ در مناطق محروم که غالبأ صدای کودکانشان به گوش کسی نمی‌رسد و هیچ ابزار دفاعی‌ای برای حمایت از خودشان ندارند.

خشم، درد و رنج عمیقی که از این آزارها بر روان و جان آن‌ها به جای می‌ماند، می‌تواند به شدت آینده کودک و جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. از سوی دیگر باید به افراد جامعه نیز نحوه برخورد با کودکان آموزش داده شود تا از این طریق فرهنگ جامعه ارتقاء یابد و با ایجاد حساسیت نسبت به کودکان بتوان از آسیب‌های بیشتر جلوگیری کرد که در این میان نقش رسانه‌ها بسیار حائز اهمیت است. به امید آن‌که هرکدام از ما بتوانیم به سهم خود، حتی یک قدم در آگاه‌سازی جامعه و حمایت از کودکان این مرز و بوم برداریم.

بازدیدها: 3

مطالب بیشتر

ظرفیت تنها بودن یکی از مهمترین نشانه های بلوغ در رشد عاطفی

ظرفیت تنها بودن

ظرفیت تنها بودن یکی از مهمترین نشانه های بلوغ در رشد عاطفی است. تقریباً در همه درمان‌های روان تحلیلی زمان هایی پیش می آید که

قدرت عشق یا رابطه جنسی؟ - قدرت عشق یا رابطه جنسی عشق رمانتیک

قدرت عشق یا رابطه جنسی؟

روابط عاشقانه می توانند به معنی واقعی موضوع مرگ و زندگی باشند: برخورداری از یک رابطه حمایتی در پیشگیری از مرگ و میر، بیشتر از

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin