رابطه جنسی و انواع آن - مرکز مشاوره رهیاب

رابطه جنسی و انواع آن

پیشنهاد از طریق پیامک

علاقه انسان به رابطه جنسی را می‌توان به عنوان یک امرحیاتی برای بشر قلمداد کرد: زنده ماندن گونه‌ها به این رابطه وابسته است. اگرچه میل جنسی در طول زندگی فرد به‌تدریج کاهش پیدا کرده و کمرنگ می‌شود، با اینحال متناسب با انگیزه‌های خارج از فرد و رضایت از رابطه، اغلب به عنوان راهی برای پیوند، صمیمیت، لذت و حتی رشد و بهبودی انسان عمل می‌کند.

افراد به دلایل زیادی به رابطه جنسی کشش دارند از جمله: برای احساس زنده بودن، حفظ یکی از جنبه‌های حیاتی عملکرد انسان، برای تجربه احساس خواستنی بودن یا جذابیت داشتن، نزدیک شدن به فردی دیگر یا برآورده کردن رضایت شریک زندگی مورد علاقه خود.

رابطه جنسی می‌تواند یکی از سخت‌ترین موضوعات مورد بحث یک زوج باشد: بدن و علایق مرتبط با آن با گذشت زمان تغییر پیدا می‌کند و بیشتر افراد در دوره‌ای از زندگی خود دچار نوعی از مشکلات جنسی می‌شوند. بنابراین، برقراری ارتباط آزاد و بدون بازداری برای صمیمیت و رضایت طولانی مدت بین یک زوج ضروری است.

 

میل جنسی چگونه ظاهر می‌شود؟

میل جنسی هم بعد بیولوژیکی دارد و هم بعد روانشناختی. اکثرا غیر قابل پیش بینی است و در مردان و زنان به‌طور متفاوتی ظاهر می‌شود. معمولاً برای مردان، برانگیختگی مقدم بر تمایل است. اما برای زنان، غالباً تمایل بر برانگیختگی مقدم است که صمیمیت جسمانی خوب، ارتباط عاطفی مناسب و فضایی به دور از هرگونه حواس‌پرتی ضروری است.

محققان به ارزیابی میل در انسان‌ها علاقه‌مند شدند و برای این منظور به بررسی تأثیر متقابل عوامل بیولوژیک مانند هورمون‌های عصبی و تأثیرات روانشناختی مانند عواطف و روابط پرداخته‌اند.

بو و رایحه، اغلب نقش بسیار ظریفی در ایجاد جذابیت ایفا می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که زنان به مردانی جذب می‌شوند که بوی طبیعی بدن یا فرمون‌های آنها، نمایانگر پروفایل ژنتیکی متمایز و خاصی از خودشان است.

میزان میل جنسی کم در زنان و مردان مشترک است اما اغلب با حل اختلافات، ارتباط محبت‌آمیز و گفتگو در خارج از اتاق خواب و اختصاص دادن وقت کافی برای رابطه جنسی، میل جنسی برمی‌گردد یا افزایش می‌یابد.

 

لذت بردن از رابطه جنسی

لذت بردن از رابطه جنسی، از عوامل متعددی ناشی می‌شود از جمله ترشح مواد شیمیایی، عصبی مانند اکسی توسین و دوپامین و نیز احساس ارتباطی که از طریق لمس، ماساژ و نوازش ابراز می‌شود.

تنوع زیادی در رفتارهای تحریک کننده افراد وجود دارد و این تحریک‌ها تنها به یک روش و به شیوه‌ای مشخص انجام نمی‌شود.

مردان به طور ویژه از طریق دیدن و تصاویر دیداری تحریک می‌شوند: درصد بالایی از مردان جوان طی گزارش‌های خود اعلام کرده‌اند که به صورت منظم از فیلم ها و تصاویر پورن دیدن می‌کنند.

امروزه بسیاری از زوجین در رفتارهایی مشارکت می‌کنند که زمانی غیرعادی تلقی می‌شد، از جمله سلطه‌جویی در رابطه جنسی یا برقراری رابطه مقعدی.

سکس تراپیست‌ها، رفتارهای جنسی خاص را تنها زمانی مشكل‌ساز در نظر می‌گیرند كه برای یك یا هر دو شریک، آسیب یا ناراحتی ایجاد كند یا زمانی که رفتاری به صورت اجباری به دیگری تحمیل شود.

اعتیاد به رابطه جنسی، برچسبی است که اغلب برای نشان دادن علاقه بیش از حد یا بیمارگونه به رابطه جنسی استفاده می‌شود اما مطالعات نشان داده‌اند که این برداشت بیشتر به نگرش اخلاقی یا مذهبی فرد گره خورده تا عمل واقعی جنسی.

لذت بردن از رابطه جنسی، از عوامل متعددی ناشی می‌شود

چگونه رابطه جنسی در طول زندگی تغییر می کند؟

رفتارهای جنسی با گذشت زمان تغییر می‌کنند و مسیر این تغییر بین زن و مرد می‌تواند متفاوت باشد.

زنان جوان همانطور که در ابتدا جنسیت خود را کشف می‌کنند ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند، در زمینه رفتارهای جنسی نیز امکان دارد با توجه به نگرش‌های فرهنگی‌ای که دارند با مشکل روبرو شوند. اما با بالا رفتن سن، اعتماد به نفس بیشتری به دست آورده و مهارت‌های آنها ارتقاء می‌یابد و از این طریق خواسته‌ها و نیازهای خود را تامین می‌کنند.

مردان جوان اغلب نگران عملکرد جنسی، اندازه آلت تناسلی یا انزال زودرس هستند. اضطراب در مردان و زنان تهدیدی برای عملکرد جنسی خوب در آنها محسوب می‌شود.

اکثر زوج‌ها می‌گویند که زندگی جنسی آنها در 30 تا 40 سالگی بسیار خوب و رضایتبخش است. افراد می‌توانند در طول زندگی‌شان خود را با تغییراتی که در طی زمان اتفاق می‌افتد تطبیق دهند و رضایت جنسی بیشتری کسب کنند.

رفتارهایی مانند داشتن انتظار کمتر از عملکرد آلت تناسلی و تمرکز بیشتر روی ماساژ اندام‌های جنسی، لمس نقاط حساس و تحریک پذیر در کل بدن و رابطه جنسی دهانی، عمر و لذت رابطه جنسی را بیشتر خواهد کرد.

 

انواع اختلالات جنسی چیست؟

محدوده وسیعی از رفتارها و ترجیح‌های افراد، به عنوان بخشی از فعالیت جنسی سالم شناخته شده‌اند. یک رفتار جنسی، زمانی به اختلال تبدیل می‌شود که منجر به بروز پریشانی قابل توجه شود یا باعث شود به دیگری آسیب وارد شده یا حالت اجبار و تحمیل به خود بگیرد.

طیف وسیعی از اختلالات جنسی بالینی وجود دارد که تشخیص داده و شناخته شده است:

اختلال نعوظ که ناتوانی مزمن در بلند شدن آلت تناسلی مردانه یا حفظ حالت نعوظ است.

اختلال ارگاسم که زمانی تشخيص داده می‌شود که یک زن قادر به رسيدن به ارگاسم نباشد.

اختلال نفوذ که به تجربه درد شديد در حين رابطه جنسی نفوذی و اجباری اشاره دارد.

پارافیلیاها نظیر پدوفیلیا و اختلال فتیشیستیک، هنگامی وجود دارد که تحریک جنسی فرد به خیال‌پردازی در مورد رفتارهای مزاحم یا شدید جنسی بستگی داشته باشد.

 

تمایل / گرایش جنسی چیست؟

به‌ طور کلی موضوع گرایش جنسی به واسطه بیولوژی درک می‌شود: بسیاری از ویژگی‌های جنسی در رحم مادر تعیین می‌شوند. هورمون‌ها در این زمینه نقش فعالی دارند؛ قرار گرفتن در معرض برخی از هورمون‌ها در طول فرایند رشد ممکن است بر رفتار جنسی فرد تأثیر بگذارد.

هنگامی که گرایش جنسی فردی ظاهر می‌شود این گرایش می‌تواند آندروفیلیک (میل شهوانی به مردان)، ژنفیلیک (میل شهوانی به زنان)، دوجنسیتی، بی‌جنس‌گرایی یا چیز دیگری باشد.

گرایش بیشتر افراد را می‌توان در قالب یک استمرار در طول زمان مشاهده و تعیین کرد، با تنوع قابل توجهی حتی در میان هم‌جنسگرایان یا دگرجنسگرایان.

 

تفاوت بین گرایش جنسی و هویت جنسیتی چیست؟

جنسیت بیولوژیکی به آرایش کروموزومی شما در بدو تولد اشاره دارد. هویت جنسیتی به خود پنداری شما در مورد مردانگی، زنانگی یا حالتی میانه مربوط است.

گرایش جنسی توصیف کننده این موضوع است که چه کسی شما را مجذوب خود می‌کند که می‌تواند دگرجنسگرا، همجنسگرا، دوجنسگرا، غیرجنسگرا یا همه‌جنس گرا که زیر شاخه ای از دوجنس‌گرایی است باشد.

 

آیا دوجنسگرایی نوعی گرایش جنسی است؟

افسانه‌های زیادی به طور گسترده در مورد دوجنسگرایی در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد – اینکه این گرایش یک جهت‌گیری واقعی نیست، یا مرحله‌ای است که عمدتا افراد جوان آن را تجربه می‌کنند و غیره.

برخی هم معتقدند دوجنسیتی هستند و نمی‌توانند به یک شریک جنسی وفادار باشند.

تحقیقات نشان داده‌اند که هیچ یک از این موارد درست نیست. در حدود 16 درصد از زنان و 5 درصد از مردان ادعا می‌كنند كه دوجنسگرا یا گی نیستند. تنها یک اقلیت کوچکی گزارش می‌کنند که با زنان و مردان به طور همزمان رابطه دارند.

 

میل به همجنس چقدر رایج است؟

بین 2 تا 11 درصد از جمعیت آمریکا، احساس جذابیت هم‌جنسگرایانه دارند اما از آنجا که درصد بالاتری تجارب هم‌جنسگرایی را گزارش کرده‌اند، میزان افرادی که حداقل در برخی از سطوح میل به همجنس را تجربه کرده‌اند بسیار بیشتر است.

 

آیا ممکن است برخی از افراد گرایش جنسی نداشته باشند؟

تا حدود 2 درصد از مردم هیچگونه کشش جنسی‌ای را تجربه نمی‌کنند. این گرایش جنسی به عنوان غیرجنسگرا شناخته می‌شود.

اما برخی از افراد غیرجنسگرا میل و کشش‌های عاشقانه را احساس می‌کنند و برخی دیگر هم در یک رابطه عاشقانه طولانی مدت متعهد می‌مانند که ممکن است شامل رفتارهای جنسی نیز باشد.

 

 

منبع: مرکز مشاوره روانشناسی رهیاب

بازدیدها: 15

مطالب بیشتر

طلاق عاطفی در جامعه

طلاق عاطفی چیست؟

طلاق عاطفی به سردی رابطه میان زن و شوهر گفته می‌شود. وجود این مشکل در یک رابطه باعث بی‌مهری و کم شدن انرژی مثبت در

ضربه تولد؛ اولین اضطراب انسان

ضربه تولد؛ اولین اضطراب انسان

سرانجام جنین پر رمز و راز، به عنوان یک نوزاد سالم، پس از پشت سر گذاشتن انواع تهدیدهای زیستی، محیطی، روانی، به دنیا قدم می‌گذارد

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin