اعتیاد و وابستگی جسمی کلینیک عتیاد مرکز مشاوره رهیاب

تجربه اعتیاد و وابستگی جسمی به مواد چگونه است؟

پیشنهاد از طریق پیامک

تجربه اعتیاد و وابستگی جسمی به مواد؛ از یک نقطه نظر، اعتیاد می تواند به دامی تبدیل شود که تکرار بی پایان مصرف را به دنبال داشته باشد و در ادامه ممکن است حتی کار به جایی برسد که تمامی جذابیت های قبلی اعتیاد، برای فرد رنگ ببازند.
به موازاتی که اعتیاد شدت می یابد، مشکلات روحی و روانی و مشکلات مربوط به زندگی نیز گسترش پیدا می کنند و به آن دامن می زنند. این دام به حدی عمیق می شود که بیرون آمدن و نجات پیدا کردن از آن را عملا مشکل می کند.
اما باید این نکته را همواره در نظر داشت که همیشه امکان متوقف کردن آن و رعای یافتن از این دام وجود دارد.

مرکز مشاورهآیا شما باید الزاما معتاد شوید تا مشکلات آن را درک کنید؟

تجربه مشکلات موجود در این زمینه یکی از نکات کلیدی برای تشخیص اعتیاد به حساب می آید. باید دقت داشت که مصرف مواد به صورت مکرر باعث بالا رفتن انگیزه های فردی برای جستجو و مصرف آن ماده می شود، در نتیجه افرادی که در این حوزه گرفتار می شوند از مشکلات جسمی و روانی که متعاقبا ایجاد می شود رنج می برند.
فرد معتاد از نقش ها و مسئولیت هایی که دارد غفلت می کند، در زندگی خانوادگی، اجتماعی و کاری خود با مشکلات و اختلالات متعددی روبرو می شود و ممکن است در دنبال کردن مسیر تدارک مواد، خود را در موقعیت های خطرناکی نیز قرار دهد.
جدای از روند اعتیاد، این مشکلات می توانند در زمینه مصرف هر گونه ماده شیمیایی برای فرد بروز و نمود داشته باشند.
داروهای غیر قانونی به واسطه قدرت ناشناخته ای که دارند و به دلیل عوامل تولید و توزیع زیرزمینی خود، می توانند خطر بالایی را از لحاظ ایجاد آلودگی سمی در فرد به دنبال داشته باشند یا اینکه فرد به صورت تصادفی با مصرف بیش از حد ماده مواجه شود و به عبارتی اوردوز کند.
این روزها افزایش آمار مرگ و میر ناشی از مصرف مواد افیونی، به سمت مواد مخدر خیابانی شیمیایی که اغلب ارزان تر و در دسترس تر هستند مانند هروئین نسبت داده می شود. بدون اینکه مصرف کننده کوچکترین آگاهی از این موضوع داشته باشد، تولید کنندگان اغلب هروئین تقلبی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند (یا در خصوص ماده محرک کوکائین یا دیگر مواد مصرفی) به این صورت عمل می کنند که از یک مسکن مصنوعی به نام فنتالین بهره می برند که نه تنها از ماده مخدر مورد نظر ارزان تر است بلکه 30 تا 50 برابر هروئین قدرت دارد و احتمال بروز مشکلات تنفسی را نیز در فرد افزایش می دهد.
بر اساس اعلام مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های ایالات متحده آمریکا، فنتانیل در اغلب اوردوزهای کشنده ای که در ایالات متحده رخ داده، نقش داشته است.

بزرگترین موضوع جوانان جامعه اعتیاد و وابستگی جسمی آنان است.
در حالی‌که از منظر سم شناسی مصرف هرگونه داروی غیر قانونی می تواند برای فرد خطرناک باشد، اما از منظر رفتاری هم ممکن است منجر به بروز مشکلاتی برای فرد شود.
مسمومیت ناشی از الکل یکی از دلایل شایع حوادث رانندگی و بروز خشونت علیه دیگران می باشد.

خدمات مشاوره صدای رهیابدریافت مشاوره اعتیاد بصورت آنلاین

مرکز مشاورهوابستگی جسمی به مواد به چه معنایی است؟

حتی در میان شمار زیادی از متخصصین در مورد بسیاری از اصطلاحات مربوط به اعتیاد سردرگمی وجود دارد، به دلیل اینکه اغلب این اصطلاحات به طور وسیع در فرهنگ عامه مورد استفاده قرار می گیرند اما دارای معانی بالینی خاص هستند و همچنین به این دلیل که از نظر تاریخی در کتاب مرجع تشخیص روانپزشکی(DSM) از اصطلاحات متعددی در این باره استفاده شده است از جمله وابستگی، اعتیاد یا لکه ننگ اعتیاد.
یک تمایز مهم بین اعتیاد به مواد مخدر و وابستگی به مواد وجود دارد:
اصطلاح وابستگی به این حقیقت اشاره دارد که مغز از لحاظ فیزیولوژیکی با سوء مصرف مواد سازگاری پیدا کرده است. این سازگاری در نتیجه ایجاد تغییر در میزان حساسیت گیرنده های مغزی و تعادل انتقال دهنده عصبی ایجاد شده است، که در قالب تاب آوری و تحمل در برابر مصرف مواد خودش را نشان می دهد به این معنا که برای رسیدن به تاثیرات قبلی نیاز به دریافت دوزهای بالاتر مواد می باشد و در ترک مواد، اگر به صورت ناگهانی و به یکباره مصرف مواد قطع شود علائم ناخوشایندی در فرد بروز پیدا می کند.
وابستگی به طور ویژه به تاثیرات پروسه انطباق عصبی با یک ماده روانگردان اشاره دارد. این یک ویژگی متداول اعتیاد به حساب می آید اما نمی تواند تمامیت این اختلال پیچیده را به طور کامل شرح دهد.
این امکان وجود دارد که فرد به یک ماده وابسته شود بدون اینکه به آن اعتیاد پیدا کند. وابستگی فیزیولوژیکی می تواند در خصوص بسیاری از مواد از جمله داروهای تجویزی رایج اتفاق بیفتد. همچنین این امکان وجود دارد که اعتیاد اتفاق بیفتد بدون اینکه به ماده مورد مصرف وابستگی وجود داشته باشد.
ایجاد تحمل در فرد معتاد و ترک اعتیاد به عنوان ویژگی های جهانی اختلال مصرف مواد شناخته نمی شوند، به عنوان نمونه مواد توهم زا در فرد حالت تحمل ایجاد نمی کنند و در صورت ترک علائم ترک اعتیاد در فرد بروز پیدا نمی کند.

مرکز مشاورهآیا وابستگی روانشناختی به مواد اعتیاد آور وجود دارد؟

وابستگی روانشناختی به مواد اعتیاد آور اصطلاحی است که برخی اوقات برای اشاره به پروسه ذهنی اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرد اما با توجه به اطلاعاتی که اکنون درباره عملکرد مغزی در دسترس است، این اصطلاح هیچ معنای واقعی نمی تواند داشته باشد.
هیچگونه تفاوت معناداری بین اعتیاد جسمی و اعتیاد روانشناختی وجود ندارد. اعتیاد یکی از شرایطی است که در آن نمی توان بین جنبه های جسمی و روانی رفتار تشخیص قائل شد.
به هرحال برخی از افراد به اشتباه فکر می کنند که پروسه ای نظیر ترک اعتیاد مشخصا فیزیکی است این در حالی است که دیگر ویژگی های اعتیاد از جمله ولع به مصرف مواد مخدر یا توقف استفاده از یک ماده، کاملا حالت روانشناختی دارد.
در حقیقت عدم توانایی در تنظیم مصرف مواد در نتیجه یک پروسه فیزیولوژیکی حاصل می شود – تضعیف تدریجی و پیشرونده مدار عصبی در مرکز کنترل اجرائی مغز در نتیجه پاسخ دهی به مصرف مکرر یک ماده فعال کننده دوپامین رخ می دهد. ولع مصرف مواد یا خواسته عمیق برای یک ماده در نتیجه ایجاد تغییر در الگوهای واکنشی اعصاب در مرکز پاداش دهی مغز ایجاد می شود.
سردرگمی تا حدی به واسطه یک درک اشتباه تاریخی اتفاق می افتد: زمانی این تصور وجود داشت که سندرم ترک اعتیاد که درد و علائم خاص خودش را دارد ویژگی تعریف کننده اعتیاد است و هر جنبه دیگری از اعتیاد نمی تواند منعکس کننده پروسه های فیزیکی آن باشد.
در حال حاضر این شناخت به وجود آمده است که علائم ترک اعتیاد ویژگی تغییرناپذیر اعتیاد به حساب نمی آید – به عنوان نمونه این علائم در ترک مواد توهم زا دیده نمی شوند و به نوعی تمامی جنبه های اعتیاد در قالب بروز تغییرات فیزیکی در مدار مغزی انعکاس پیدا می کند و این تغییرات بعد از توقف مصرف مواد این قابلیت را دارند که به حالت قبل باز گردند.

مرکز مشاورهولع مصرف مواد مخدر به چه معناست؟

ولع به معنای تمایل شدید به یک ماده است که انگیزه لازم برای جستجوی مکرر ماده جهت دستیابی به تاثیرات آن را فراهم می کند. ولع معمولا به عنوان یکی از نشانه های فرایند درگیر کننده پروسه اعتیاد تلقی می شود.
ولع بر پروسه های فکری فرد تاثیر گذاشته و به نوعی در آن نفوذ می کند، پریشانی و ناراحتی قابل توجهی برای فرد ایجاد می کند و تمام تمرکز فرد را روی برآورده کردن فوری خواستن مواد قرار می دهد.
در مطالعات مغزی انجام شده که بر اساس تصویربرداری مغزی صورت گرفته ولع مصرف، به واسطه فعالیت شدید در نواحی ای از مغز صورت می گیرد که در مرکز پاداش مغزی قرار دارند. این فعالیت در پاسخ به سیگنال های محیطی ویژه که متصل به تجربه مصرف مواد هستند انجام می شود.
ولع مصرف زمانی اتفاق می افتد که مغز خاطره مصرف مواد را به یاد می آورد. این میل شدید به واسطه خاطرات گذشته یا نشانه های محیطی جاری مرتبط با مصرف مواد به حرکت در می آید و به نظر می رسد که به عنوان نیرویی در پشت عود مصرف عمل می کند، اگرچه از لحاظ بالینی پیش بینی کننده عود مصرف نمی باشد.
هر نشانه ای با اهمیت عاطفی و هیجانی، در ناحیه آمیگدال مغزی به ثبت می رسد و در ادامه منجر به فعال سازی هسته قاعده‌ای آمیگدال و نورون های دوپامین می شود. فعال شدن این بخش ها باعث بالا رفتن انگیزه برای جستجوی مواد می شود.
مقیاسی برای اندازه گیری قدرت ولع مصرف وجود ندارد، اما این حالت بسیار پویا و در عین حال متغیر است و در افراد مختلف از لحاظ شدت و مدت زمان دوام در طول یک روز تفاوت دارد. به طور طبیعی در طول چند دقیقه بالا و پائین می شود، بسیاری از شیوه های درمانی برای درمان اعتیاد به افراد تکنیک هایی را آموزش می دهند تا با استفاده از آنها حواس خود را از ولع مصرف مواد منحرف کنند تا به این صورت شدت این ولع کاهش پیدا کند.

مرکز مشاورهآیا همه داروها علائم ترک را ایجاد می کنند؟

نشانه های ترک زمانی اتفاق می افتند که مصرف مواد به طور ناگهانی متوقف می شود و یا دوز مصرفی به شدت کاهش پیدا می کند. این علائم به این دلیل بروز پیدا می کنند که مغز یک عضو انطباق پذیر است (که یادگیری از هر نوعی را تصدیق می کند). در پاسخ به حضور مکرر یک ماده روانگردان، در فعالیت انتقال دهنده های عصبی و حساسیت گیرنده ها در سیتم های مختلف تغییراتی ایجاد می شود.
زمانی که به طور ناگهانی مصرف آن ماده قطع می شود، تمام سازگاری های ایجاد شده با ماده مورد نظر که مغز شکل داده بود، مختل می شود. با گذشت زمان مغز با نبود ماده مخدر سازگاری پیدا می کند اما این پروسه نیاز به طی زمان دارد.
تظاهرات بالینی ناشی از قطع ناگهانی سوء مصرف یک ماده مخدر را ترک مصرف مواد می گویند. علائم ترک، شامل محدوده وسیعی از تعریق، لرزش، تشنج و حتی بروز ناراحتی های معده، تهوع و استفراغ و اسهال می شود.
علائمی مانند تحریک پذیری، پریشانی و بی قراری و اختلال در خواب نیز از علائم رایج ترک اعتیاد به حساب می آیند که در ترک بسیاری از مواد این علائم مشاهده می شوند علائمی مانند گرفتگی عضلانی، سردرد و بروز تغییر در فشار خون و ضربان قلب نیز از جمله علائم شایع در ترک مواد مخدر هستند. ولع مصرف مواد مخدر می تواند بسیار شدید باشد و در پاره ای از موارد ترس از علائم ترک باعث می شود تا فرد به ادامه مصرف مواد تشویق شود.
علائم ترک مواد در مورد تمامی مواد مصرفی بروز پیدا نمی کند، به عنوان نمونه توقف مصرف مواد روانگردان یا ماری جوانا منجر به بروز علائم ترک نمی شود. بعلاوه شدت علائم ترک بستگی به میزان ماده مصرفی و مدت زمان طی شده از تاثیر گذاری آن بر فرد دارد.
ترک موادی مانند هروئین، مسكن ها، الكل و تسکین دهنده های بنزودیازپین می تواند زندگی فرد را به مخاطره بیاندازد و بنابراین در ترک این قبیل مواد نظارت پزشکی بر روند ترک توصیه می شود.

بازدیدها: 13

مطالب بیشتر

طردشدگی

طردشدگی

مفهوم طردشدگی به‌طور دقیق، یک مفهوم روانکاوانه نیست. این مفهوم در ابتدا در شرایطی به کار می‌رفت که کودکان کم سن و سال از مراقبت،

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin