مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

اطلاعات جالب دانشگاه ها در ایران و جهان

پس از پایان تحصیلات در مقطع دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم، حال نوبت آن رسیده که فکری برای انتخاب دانشگاه بکنیم ونسبت به رتبه ای که در کنکور سراسری به دست اوردیم، دست به انتخاب بزنیم. برای انجام دادن یک انتخاب رشته اصولی و درست، ابتدا نیاز به افزایش آگاهی در عرصه پیش رویمان داریم که صد البته برایمان جدید هم هست.

هرچه دانسته‌هایمان درباره انواع دانشگاه ها، انواع پذیرش، رتبه بندی، تراز بندی و … بیشتر باشد، یقینا انتخاب هایمان نیزصحیح تر و کاربردی تر خواهد بود. ابتدا به شرح انواع دانشگاه ها می پردازیم که داوطلب باید قبل از شزوع به مطالعه برای کنکور، با این حوزه آشنایی داشته باشد تا بتواند تشخیص دهد که علاقه مند است در کدام نوع دانشگاه تحصیل کند.

 

 دانشگاه سراسری (دولتی)

دانشگاه ها انواع مختلفی دارند که احتمالا شما با بیشتر آنها آشنا هستید. پرطرفدارترین دانشگاه ها معمولا دانشگاه های سراسری هستند که برای قبولی در این نوع دانشگاه باید رتبه قابل قبولی را در کنکور سراسری کسب کنید. دانشگاه دولتی (سراسری، ملی یا عمومی) دانشگاهی است که هزینه ایجاد و احداث آن به طور قابل توجهی توسط دولت یا سازمان های وابسته به دولت فراهم شده است.

دانشگاه های سراسری در گذشته اسم های متفاوتی داشته اند که با پیروزی دولت جمهوری اسلامی برخی از آنهاد تغییر نام داده اند. از نامدارترین انها می توان به دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی و … اشاره کرد.

دانشگاه های دولتی از رتبه قابل قبولی در سطح جهان برخوردار هستند که معمولا هم  پذیرش بدون آزمون ندارند مگر در رشته های خاص. این دانشگاه ها به دو بخش روزانه و شبانه تقسیم می شوند. تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های سراسری به صورت رایگان است اما برای تحصیل در دوره شبانه شما دو شرط اساسی را باید بدانید:

اول اینکه شما ملزم به پرداخت شهریه هستید. شهریه نیز از دو بخش شهریه ثابت و متغیر تشکیل شده است که اولی مربوط به هزینه های دانشگاه و خدمات می شود و دومی با واحد های انتخابی شما در ارتباط است. البته ناگفته نماند که شهریه دوره شبانه در مقایسه با دانشگاه آزاد، بسیار ناچیز است.

دومین تفاوت دوره های روزانه و شبانه دانشگاه دولتی، تعهد خدمت است. به این صورت که دانشجو های دوره روزانه چون از تحصیل رایگان برخوردار بودند، در انتهای تحصیل برای دریافت اصل مدرک خود باید تعهد خدمتی که دانشگاه تعیین کرده را انجام دهند اما دانشجو های دوره شبانه به سبب شهریه ای که در طول تحصیل پرداخت کرده اند نیازی نیست خدمتی برای دولت ارایه کنند و مدرکشان پس از فراغت از تحصیل در اختیارشان قرار می گیرد.

غیر از مواردی که ذکر شد، افرادی که در دوره شبانه تحصیل می کنند، دقیقا شرایطی مشابه با افرادی دارند که در دوره روزانه پذیرش گرفته اند، یعنی دقیقا سر یک کلاس حضور می یابند و مدرکی یکسان دریافت می کنند.

 

دانشگاه آزاد اسلامی

می توان گفت بعد از دانشگاه دولتی، پرچم علم و دانش در کشور به دست دانشگاه آزاد است. به علت عدم وجود واحد های عملی به مقدار کافی، معمولا افراد فارغ التحصیل این دانشگاه از لحاظ دانش نظری قوی تر به نظر می رسند و این می تواند بدین معنا باشد که این افراد بیشتر برای تدریس مناسب هستند تا کارهای عملی.

دانشگاه آزاد درمورد عدم حضور دانشجویان با شرایط خاص، با دانشجو بهتر همکاری می کند. پس شاید گزینه مناسبی  برای افراد شاغل باشد.

در سال های ابتدایی فعالیت دانشگاه آزاد، نوع پذیرش صرفا از طریق کنکور سراسری بود. اما در سال های اخیر، این دانشگاه علاوه بر جذب از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش، اقدام به جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی به صورت بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیز کرده است.

کنکور دانشگاه آزاد چندین سال است که با کنکور سراسری ادغام شده و در یک دفترچه واحد ارایه می شود. این دانشگاه توانسته در سال های اخیر اعتبار قابل قبولی در میان دانشگاه های داخلی و خارجی کسب کند و به واسطه ظرفیت بالای پذیرش، مورد توجه و استقبال زیاد داوطلبان قرار گرفته است. دانشجویان پذیرش شده در دانشگاه مذکور، ملزم به پرداخت شهریه هستند و می تواند مبلغ شهریه را به صورت اقساط یا از طریق درخواست وام های دانشجویی پرداخت کنند.

 دانشگاه فرهنگیان

پذیرش دراین دانشگاه دولتی، فقط از طریق کنکور سراسری و کسب تراز و رتبه مورد تایید امکان پذیر است. دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی، الویت پذیرش را با ملاک بومی گزینی تعریف کرده است. شما پس از قبولی در کنکور سراسری و دارا بودن شرایط مورد نیاز این دانشگاه و پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز مصاحبه، بر طبق نیاز آموزش و پرورش و بر اساس انتخاب رشته تان، گزینش خواهید شد. شرایط پذیرش دانشجو در این دانشگاه به شرح زیر است:

  • دارا بودن حداقل نمره علمی کل 6500 و بالاتر (در زیرگروه مربوط).
  • داشتن حداکثر سن 24 سال.
  • داشتن حداقل معدل کل لازم دوره متوسطه دوم (مجموع معدل سه پایه دهم یازدهم دوازدهم).
  • بومی بودن متقاضی.
  • موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت عمومی.

 

دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل در این نوع دانشگاه شما را از واحدهای عملی اشباع می کند. مثلا اگر واحد برنامه نویسی مقدماتی در دانشگاه آزاد صرفا نظری باشد، بدون حتی یک ساعت کار عملی، در دانشگاه علمی کاربردی کاملا به صورت کارگاهی و آموزش عملی می باشد. تحصیل در این دانشگاه به دو شکل است:

  • پودمانی
  • ترمی

پودمانی برای افراد شاغل انتخاب مناسبی است چراکه بدون کنکور وارد دانشگاه می شوید، واحد های مربوطه را هم پشت سر می گذارید، اما در صورتی فارغ التحصیل می شوید که در آزمون جامع که به صورت سراسری است، حد نصاب 50 درصد را کسب کنید (توضیحات بیشتر در سایت دانشگاه علمی کاربردی موجود است).

اما تحصیل به صورت ترمی بدین صورت است که شما با گذراندن کنکور سراسری و کسب رتبه و تراز مورد نظر دانشگاه، تحصیل را در این دانشگاه آغاز می کنید و مشابه تحصیل در باقی دانشگاه ها، پس از گذراندن واحدهای درسی، فارغ التحصیل می شوید. با همه این تفاسیر، سطح کیفیت کلاس ها در دانشگاه علمی کاربردی پایین است واگر شما به دنبال فراگیری جدی دروس هستیدد، انتخاب بسیار مناسبی نمی تواند باشد.

دانشگاه پیام نور

این دانشگاه براساس روش آموزش از راه دور و نیمه حضوری تاسیس شده است. شیوه آموزش این دانشگاه، آموزش باز و از راه دور است. پذیرش دانشجویان هم از طریق کنکور سراسری و هم از طریق سوابق تحصیلی امکان پذیر است.

حضور و تحصیل در این دانشگاه رایگان نیست و شما موظف به پرداخت شهریه خواهید شد که این شهریه مبلغی کمتر از شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی است.

به نحوی دانشگاه پیام نور، یک دانشگاه نیمه دولتی قلمداد می شود. لازم به ذکر است که مدرک دانشگاه پیام نور در خارج از ایران طرفدار و اعتبار بیشتری دارد.

دراین نوع دانشگاه، کلاس ها به سه شیوه حضوری، نیمه حضوری و غیر حضوری (خودخوان) تشکیل می شود. شرکت در کلاس های دارای واحد عملی، اجباری و در واحد های نظری، اختیاری می باشد. برای افرادی که شاغل هستند و یا وقتی برای حضور در کلاس ندارند، دانشگاه پیام نور انتخاب بسیار مناسبی است.

دانشگاه های غیر انتفاعی

رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این نوع از دانشگاه ارایه نمی شود و بیشتر توجه به سمت رشته های علوم پایه و مهندسی و برخی رشته های علوم انسانی است. به طور معمول دانشگاه های غیر انتفاعی، دانشگاه هایی با بودجه محدود هستند و دانشجو باید برای تحصیل در آنها، آماده پرداخت هزینه های متعدد باشد.

 

پردیس خودگردان (بین الملل)

علت تاسیس پردیس های بین الملل، جذب دانشجو از خارج کشور بوده است که متاسفانه این مهم به قدر کافی اتفاق نیفتاده است. پس از عدم جذب کافی دانشجو از خارج از کشور، این دانشگاه به فکر جذب دانشجو از داخل افتاد.

برای تحصیل در این نوع دانشگاه، دانشجو متحمل هزینه های بسیار زیادی خواهد شد که حتی گاها بیشتر از هزینه های تحصیل یک دانشجو در دانشگاه آزاد می شود. از نمونه های این دانشگاه می توان به پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران اشاره کرد.

بازدیدها: 130

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
پدر و مادر کسی نیستیم

ما پدر و مادر کسی نیستیم!!!

لاله می‌گوید: «من و همسرم بچه نمی‌خواهیم و قصد بچه‌دار شدن نداریم.» وقتی از او می‌پرسم که آیا نگران تنهایی‌اش در دوران پیری نیست، می‌گوید:

حال خانواده در شبکه‌های اجتماعی

حال خانواده خوب نیست!

خانواده به‌عنوان یکی از کانون‌های پویای بشری است که سلامت آن نقش مؤثری در رشد و سلامت جامعه دارد. این روزها شاهد تغییرات سریع و

رفتار پرخاشگرانه منفعلانه

رفتار پرخاشگرانه منفعلانه

رفتار پرخاشگرانه منفعلانه، روشی از بیان احساسات منفی مانند عصبانیت یا آزردگی است که به صورت غیر مستقیم بیان می شود. تشخیص رفتارهای شخصیت پرخاشگر،