همه چیز درباره افسردگی کودکان - مرکز مشاوره رهیاب

همه چیز درباره افسردگی کودکان

پیشنهاد از طریق پیامک

بیماری‌های سلامت روان مانند افسردگی به طور فزاینده ای کودکان از جمله کودکانی که در سنین پیش از دبستان هستند را تحت تأثیر قرار داده است. افسردگی به ویژه در کودکان، نیازمند درمان فعال است و می تواند در رشد نرمال آنها اختلال ایجاد کند.

همان طور که افسردگی در بزرگسالان بروز می کند، در کودکان نیز ممکن است دیده شود و با نشانه هایی مانند غم، بی حوصلگی و بی علاقگی همراه است. اما به ویژه در کودکان به شکل تحریک پذیری، عصبانیت و تخلیه هیجانی دیده می شود.

افسردگی در کودکان می تواند دلایل بسیاری داشته باشد. در برخی موارد ممکن است در پاسخ به قلدری کردن دیگران ایجاد شود. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد رسانه های اجتماعی در ایجاد افسردگی بین جوانان نقش دارد. همچنین کاهش بازی کردن به صورت آزادانه در کودکان می تواند منجر به افسردگی شود؛ زیرا بازی کردن به صورت آزادانه موقعیتی است که کودکان از دیرباز، نگرانی های خود را تخلیه می کنند و بی نهایت لذت می برند.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجکودکان و افسردگی

یکی از حقایق ناراحت کننده در مورد زندگی این است که اختلالات سلامت روان مانند افسردگی می تواند کودکان را در سنین پایین تحت تأثیر قرار بدهد. کودکان، حتی در سنین پیش از دبستان در مقابل افسردگی ایمن نیستند. شواهد فعلی نشان می دهد که افسردگی بین 1 تا 3 درصد از کودکان پیش از بلوغ را درگیر کرده است.

افسردگی در کودکان
افسردگی زودرس یک بیماری قابل درمان است و به دلایل متعدد، درمان آن ضروری است. اگر در درمان این اختلال غفلت صورت بگیرد، افسردگی زودرس می تواند با گذشت سال ها، مجددا عود کند و با مشکلاتی مانند جرم و جنایت، سوء مصرف مواد و خودکشی همراه شود.

به افسردگی کودکان باید به طور ویژه توجه شود زیرا این اختلال می تواند در رشد و یادگیری نرمال آنها تاثیر منفی داشته باشد و مانعی برای آموزش و برقراری ارتباط در آنها شود. همچنین در زندگی و روابط خانوادگی آنها اختلال ایجاد می کند.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجعلائم افسردگی در کودکان

یکی از شایع ترین علائم افسردگی در کودکان تحریک پذیری است. اما علائمی که در بزرگسالان دیده می شود را نیز می توان در کودکان مشاهده کرد: ناراحتی، بی حوصلگی، عدم انگیزه و علاقه مندی و کناره گیری از فعالیت هایی که در گذشته کودک از انجام آنها لذت می برده است، احساس بی ارزش بودن یا احساس گناه و نشان دادن رفتارهای خود تخریبی که این مورد به ویژه در نوجوانان بیشتر مشاهده می شود.

برخی کودکان نیز ممکن است عصبانی به نظر برسند و تخلیه هیجانی به طور مکرر در آنها دیده شود. والدین اغلب نمی دانند که فرزند آنها چه زمانی افسرده است و فرزندان نیز معمولاً به والدین خود چیزی نمی گویند تا احساسات آنها را جریحه دار نکنند. فرزندان در واقع چیزی به والدین بروز نمی دهند تا احساسات بد ناشی از داشتن فرزندی با بیماری روانی را در آنها ایجاد نکنند.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجاگر والدین افسرده باشند، فرزندان نیز افسرده می شوند؟

سابقه خانوادگی افسردگی (به ویژه در یکی از والدین) می تواند به چند طریق فرزند را در معرض خطر افسردگی قرار بدهد. ممکن است آسیب پذیری در برابر افسردگی به صورت ژنتیکی منتقل شده باشد، اما به نظر می رسد که افسرده بودن والدین باعث می شود آنها نتوانند شرایط مناسب برای رشد عصبی، احساس امنیت و ایجاد احساس هویت برای فرزندشان را فراهم کنند. علاوه بر این ممکن است والدین افسرده، به طور ناخواسته جهان بینی منفی خود یا شیوه های منفی تفسیر خود از تجربه ها را به فرزندان شان منتقل کنند.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجچرا کودکان افسرده می شوند؟

از آنجایی که کودکان برای رفع بیشترنیازهای خود به والدین وابسته هستند، یکی از مهم ترین دلایل افسردگی در کودکان، آشفتگی دائمی در خانه یا ناملایمات شدید خانوادگی مانند فقر، سوء استفاده، یا نادیده گرفته شدن، مهم ترین تجارب منفی کودکی (ACE) هستند که می تواند در پاسخگویی به استرس توسط کودک تأثیر بگذارد به طوری که حتی یک ناراحتی کوچک مثلا ً قهر کردن با دوستان، منجر به افسردگی شود.

قلدری در واقع یکی از اشکال سوءاستفاده است که می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در قربانیان افزایش دهد.

مشکلات رشد و یادگیری می تواند به شدت روی احساس هویت کودک تأثیر بگذارد و راه را برای افسردگی هموار کند. عدم انجام بازی های آزادانه در کودکی نیز ممکن است عامل دیگری برای ایجاد افسردگی باشد و کودکان از مهم ترین منبع شادی خویش محروم خواهند شد.

شواهد بسیاری وجود دارد که بر اساس آنها رسانه های اجتماعی می تواند تأثیرات منفی شدیدی روی سلامت ذهنی نوجوانان به ویژه دختران داشته باشد. نوجوانان هر روز بیشتر از قبل از احساس تنهایی خود حرف می زنند، آنها زمان زیادی را صرف ارتباطات الکترونیک می کنند و زمان کمتری برای تعامل چهره به چهره با دوستان شان در اختیار دارند که می تواند بسیار آسیب زا باشد.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجبهترین درمان برای افسردگی کودکان چیست؟

تشخیص و درمان زودهنگام بسیار مهم است، زیرا اگر افسردگی به مدت طولانی درمان نشود، درمان آن سخت تر خواهد شد. اغلب برای کودکان مبتلا به افسردگی دارو تجویز می شود اما اثربخشی آن بسیار مورد بحث و تردید است و بسیاری از مطالعات نشان می دهد که اثربخشی این داروها نسبت به دارونماها فقط کمی بیشتر است. به علاوه، اثرات طولانی مدت داروها روی رشد مغزی کودکان شناخته شده نیست. از سوی دیگر، دائما نشان داده شده است که رواندرمانی کودکان به ویژه همراه با والدین آنها، تأثیر بیشتر و پایدارتری روی علائم افسردگی کودک می گذارد.

شواهد نشان می دهد که مؤثرترین درمان برای افسردگی کودکان به کار بردن نوعی روان درمانی، همراه با دارو یا بدون آن است. مهم است که کودکان کوچک تر همراه با یکی از والدین تحت درمان قرار بگیرند _ رواندرمانی دوتایی. شواهد حاکی از آن است که رواندرمانی اگر به صورت ویژه روی الگوهای تعامل والدین-فرزند متمرکز باشد می تواند افسردگی در کوکان 3 تا 7 سال و نیز والدین آنها را درمان کند.

برای کودکان بزرگتر، رواندرمانی رفتاری شناختی (CBT) که با هدف اصلاح الگوهای تفکر منفی که زمینه ساز افسردگی هستند انجام می شود؛ به همراه روان درمانی بین فردی (IPT) که به روابط کودکان می پردازد می تواند ارزش درمانی بیشتری داشته باشد.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجآیا داروهای ضد افسردگی برای کودکان ایمن است؟

برخی از موضوعات سلامت روان مانند استفاده از داروهای ضد افسردگی در کودکان و نوجوانان، بسیار بحث برانگیز شده است. داروهای ضد افسردگی حاوی هشداری هستند که به اصطلاح هشدار جعبه سیاه نامیده می شود یعنی این داروها می توانند خطر افزایش افکار و رفتار خودکشی در افراد زیر 25 سال را افزایش بدهد. علاوه بر این هیچ یک از دارو های ضد افسردگی برای استفاده کودکان زیر 8 سال تأیید نشده است. با این وجود، مواقعی وجود دارد که مزایای داروهای ضد افسردگی از معایب آنها بیشتر است. داروهای ضد افسردگی زمانی بهترین اثربخشی را دارند که مصرف آنها به صورت منظم توسط روانپزشک نظارت بشود و والدین به دقت درمان کودک را تحت نظر داشته باشند.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجآیا کودکان مبتلا به افسردگی تا کنون درمان شده اند؟

نادیده گرفتن افسردگی یا رها کردن آن به حال خودش و امید به بهبود خود به خودی، به ویژه در کودکی هرگز یک سیاست عاقلانه برای درمان افسردگی نیست. اگر این اختلال درمان نشود، یک دوره افسردگی به طور میانیگین، بین 4 تا 8 ماه طول می کشد. که می تواند تأثیرات گسترده ای روی یادگیری و روابط کودک با خانواده و همسالان وی داشته باشد. علاوه بر این، عدم درمان یا کامل نکردن درمان افسردگی کودک باعث می شود که وی در آینده در زندگی اش در معرض حملات مکرر افسردگی قرار بگیرد.

کودک، مشاوره پیش از ازدواجبهترین شیوه برای کمک به کودکان مبتلا به افسردگی چیست؟

به منظور انجام اقداماتی سریع و مؤثر، کیفیت ارتباط کودک و-والدین و نیز شرایط محیط خانواده اهمیت دارد. اگر در محیط خانواده تنش وجود داشته باشد باید آنها را حل و فصل کرده و کاهش داد، حتی اگر به معنای رواندرمانی زناشویی برای والدین باشد. پشتیبانی از اهمیت زیادی برخوردار است. بگذارید کودک بداند که شما از کشمکش های آنها آگاه هستید، این که آنها تنها نیستند و هنگامی که می خواهند صحبت کنند، برای شنیدن حرف های شان تمایل نشان بدهید.

والدین می توانند با نامگذاری احساسات کودک، مثلا احساس تنهایی و ناراحتی، غم، ترس، خشم، به او کمک کنند تا احساسات خود را درک کرده و آنها را از هم تمیز دهد. اطلاع از احساساتی که فرد دارد برای انجام اقدامات درمانی لازم ضروری است.

والدین همچنین می توانند در مورد شناخت و آگاهی از خودگویی های منفی کودک که باعث ایجاد احساسات منفی می شود به کودک کمک کنند.

پیاده روی یا دوچرخه سواری با کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است: نه تنها با بی حوصلگی مقابله می کند بلکه پیوند بین فرزند و والدین را نیز پرورش می دهد. همچنین قرار گرفتن در محیط بیرون فعالیتی سودمند است و قرار گرفتن در معرض نور خورشید یک داروی ضد افسردگی طبیعی است.

 

بازدیدها: 1

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
مشاوره توانبخشی مشاوران متخصصی هستند که تأثیر ناتوانی، شرایط سلامتی و مضرات در زندگی

مشاوره توانبخشی چیست؟

مشاوره توانبخشی همانطور که از نام این گرایش مشاوره پیداست (توان + بخشی)، سر و کار متخصصان این رشته بیشتر با افرادی است که به

شادی واقعی، احساس رضایت، تعهد و مسئولیت را تقویت میکند

شادی واقعی چیست؟

چه چیزی واقعاً ما را شاد میکند؟ خود آگاهی از مؤلفه های اصلی تعیین کننده شادی حقیقی به هدایت بهتر افراد کمک میکند. شادی واقعی،

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 44.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 99.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 69.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 139.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟