اضطراب چیست؟ - روشهای دوری از اضطراب مرکز مشاوره رهیاب

اضطراب چیست؟

پیشنهاد از طریق پیامک

اضطراب یک وضعیت فیزیکی و ذهنی در رابطه با انتظارات منفی است. اضطراب از نظر ذهنی با افزایش میزان برانگیختگی و دلهره که در ادامه به نگرانی‌های ناراحت‌کننده تبدیل می‌شود و از لحاظ جسمی با فعال‌سازی ناخوشایند سیستم‌های مختلف بدن مشخص می‌گردد که همه اینها پاسخگویی به یک خطر ناشناخته، چه واقعی و چه خیالی را تسهیل می‌کنند.

احساسات شناختی مانند ترس، برای پیش‌بینی برخی از نتایج بد به وجود می‌آیند و احساسات جسمی نظیر عصبی شدن و یا بالا رفتن ضربان قلب برای تولید یک وضعیت ناراحت در بدن، ایجاد می‌شوند. «اضطراب» توجه‌تان را به خود جلب می‌کند و شما را تحریک می‌کند تا تغییرات لازم را برای محافظت از آنچه برای شما اهمیت دارد انجام دهید. داشتن اضطراب به صورت گاه به گاه طبیعی است و حتی می‌تواند مفید هم باشد. اضطراب را می‌توان به عنوان بهائی قلمداد کرد که ما انسان‌ها بابت داشتن توانایی تصور و پیش‌بینی آینده می‌پردازیم.

 

وقتی اضطراب به یک اختلال تبدیل می‌شود!

اما اضطراب مداوم، فراگیر و توسعه یافته می‌تواند باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره شود، چه در مدرسه چه در محل کار و چه در ارتباط با دوستان- اگر اضطراب به صورت مداوم و گسترده وجود داشته باشد، در این صورت به عنوان اختلال اضطرابی قلمداد می‌شود. تقریباً در حدود یک سوم افراد بالغ در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود با اضطراب غیر قابل کنترل دست به گریبان بوده‌اند.

در اغلب موارد اضطراب توسط افسردگی همراهی می‌شود، این دو مورد، علائم زیادی داشته و مسیرهای مغزی مشابهی را به خود درگیر می‌کنند. بیولوژی ما انسان‌ها می‌تواند به افزایش آسیب‌پذیری ما در برابر اضطراب کمک کند، همان‌گونه که تجارب کودکی مانند آسیب‌های اولیه یا رفتارهای والدین مثل محافظت بیش از اندازه می‌توانند منجر به آسیب‌پذیری فردی در برابر این اختلال شوند.

اگر بخواهیم اضطراب را به طور کامل از بین ببریم، نه امکان‌پذیر است و نه مطلوب، زیرا وجود اضطراب دارای نقشی حیاتی برای هوشیار نگه داشتن و حفظ بقای ما در طول زندگی است. برخی درمان‌ها در این زمینه طوری طراحی شده‌اند که اضطراب را در سطحی قابل کنترل حفظ می‌کنند. با استفاده از جلسات مشاوره یا دارو درمانی یا استفاده همزمان از هر دو روش می‌توان اضطراب را به خوبی کنترل کرد. سبک زندگی توام با تمرینات ورزشی منظم و تنفس عمیق در کنترل اضطراب از نقش بسیار مهمی برخوردار است.

چرا میزان اضطراب در حال افزایش است؟

در حال حاضر اضطراب یکی از مشکلات مطرح در زمینه بهداشت روان در سطح جهان است و میزان شیوع آن به خصوص در میان جوانان در حال افزایش می‌باشد. شمار کودکان و نوجوانانی که مبتلا به این اختلال تشخیص داده می‌شوند نیز افزایش پیدا کرده است.

یک دلیل عمده در افزایش عمومی اضطراب این است که در تمامی حوزه‌های زندگی مدرن و مجموعه‌ای از تغییرات اقتصادی و فرهنگی، نوعی عدم اطمینان مشاهده می‌شود. این عدم اطمینان منجر به بروز اضطراب نمی‌شود اما زمینه را برای بروز آن آماده می‌کند.

دو عامل بسیار مهم در ایجاد اضطراب در بین جوانان، یکی شیوه فرزند پروری والدین است که معمولا بیش از اندازه از کودک محافظت می‌کنند و عامل دیگر نیز رشد و توسعه رسانه‌های اجتماعی است. تکنولوژی فرصت‌های جدیدی را برای ارتباط افراد با یکدیگر در اختیار آنان قرار داده است اما منجر به تجارب جدیدی نیز در زمینه مقایسه‌های اجتماعی منفی و طرد شدگی اجتماعی فراهم آورده است.

چگونه علائم اضطراب را تشخیص دهیم؟

اضطراب، نه تنها وجود خود را با حلقه‌های بی‌پایانی از نگرانی در ذهن اعلام می‌کند، بلکه در بدن نیز تظاهراتی مانند افزایش ضربان قلب، لرزش عمومی بدن، شنیدن صدای زنگ در گوش و تنگی نفس به همراه دارد.

علائم جسمی اضطراب می‌تواند بسیار گمراه کننده باشد. نه تنها از این جهت که به اشتباه تفسیر می‌شوند و گاهی به عنوان حملات قلبی یا حملات ناشی از وحشت‌زدگی در نظر گرفته می‌شوند، بلکه در اغلب موارد تشخیص نادرست پزشکی هم برای آنها وجود دارد. ممکن است اینگونه فرض شود که علائم جسمی نتیجه بیماری‌های جسمی هستند و به اشتباه جستجو برای یافتن آن بیماری‌ها یا علت‌ها آغاز شود و در این شرایط منبع اصلی و واقعی مشکل، به طور کشف نشده و رفع نشده در جای خود باقی خواهد ماند.

چگونه اضطراب را درمان کنیم؟

اختلال اضطراب را می‌توان به‌طور موفقیت‌آمیزی با استفاده از رواندرمانی به تنهایی و یا ترکیب رواندرمانی با دارو درمانی و تغییر سبک زندگی درمان کرد. درمان رفتاری شناختی (CBT) متناسب با اضطراب خاص هر فرد، یکی از گزینه‌های مؤثر و مطرح در این زمینه است. بیماران با استفاده از این رویکرد یاد می‌گیرند که چگونه الگوهای فکری منفی‌ای که باعث ایجاد پریشانی در آنها شده است را به چالش بکشند.

مواجهه درمانی، که در آن بیمار به روشی ایمن و تدریجی در معرض ترس‌هایی که دارد قرار می‌گیرد تا زمانی که دیگر آن ترس برای او معنا و مفهومی نداشته باشد نیز یکی از اساسی‌ترین بخش‌های رفتاردرمانی برای درمان اضطراب محسوب می‌شود. از داروها نیز برای کمک به بیماران در کنترل علائم اختلال استفاده می‌شود تا فرد برای رفتاردرمانی آماده شود. تغییر سبک زندگی نیز نقش بسیار مهمی در مدیریت درازمدت اضطراب دارد. انجام تمرینات ورزشی، تنفس عمیق و برنامه‌های مدیتیشن، هر کدام جنبه‌های خاصی از این اختلال را مورد هدف قرار می‌دهند.

تعریف اضطراب

 

چه موقع اضطراب به یک بیماری تبدیل می‌شود؟

وجود گاه به گاه اضطراب کاملا طبیعی است و یکی از هزینه‌های غیر قابل اجتناب انسان‌ها برای بقا و زنده ماندن محسوب می‌شود. اما برخی اوقات نگرانی‌ها از کنترل فرد خارج می‌شوند.

این نگرانی ها ممکن است بدون هیچ دلیل مشخصی برای فرد به وجود بیایند و یا در تناسب با موقعیتی که فرد در آن است قرار نداشته باشند و به‌طور معمول تا حل مسأله و مشکل احتمالی دوام پیدا نمی‌کنند و جای خود را با یک نگرانی بی‌مورد دیگر عوض می‌کنند. نگرانی یا علائم فیزیکی، شما را وادار می‌کند تا از حضور در موقعیت‌هایی که باعث ناراحتی و نگرانی شما می‌شود پرهیز کنید. اضطراب زمانی به یک اختلال تبدیل می‌شود که فعالیت ذهنی زیادی را به خود معطوف کند و باعث ایجاد اختلال در فعالیت‌ها و عملکرد فردی شود.

 

 انواع اضطراب چیست؟

اضطراب در قالب چند شیوه تشخیصی متمایز خود را نشان می‌دهد: اختلال اضطراب فراگیر که در این اختلال نگرانی‌ها، انعکاسی از حوزه‌های مهم زندگی فرد هستند- شغل، عشق، پول، سلامتی- این اختلال در میان بزرگسالان بیشتر مشاهده می‌شود. اختلال اضطراب اجتماعی که به‌طور دقیق روی ترس از ارزیابی منفی توسط دیگران متمرکز است و در میان بزرگسالان و جوانان در حال افزایش است. فوبیا که موضوعات یا تجربیات خاصی را مورد هدف قرار می دهد. گاهی اوقات اضطراب در غالب یک انفجار شدید و ناگهانی به صحنه آمده و در عرض چند دقیقه رشد و توسعه پیدا کرده و حال فرد را دگرگون می‌کند. حملات هراسی می‌توانند به صورت تصادفی اتفاق بیفتند و یا با فرکانس‌های ناتوان کننده بروز پیدا کنند. باید به این نکته توجه داشت که اضطراب در هر شکلی که بروز پیدا کند قابل درمان است.

 

 چه عواملی باعث بروز اضطراب می شود؟

دلیل واقعی بروز اضطراب، ظرفیت انسانی برای پیش بینی کردن آینده است. ما انسانها با زمینه‌ای از عدم اطمینان رشد می‌کنیم و در جهان امروزی نیز بیشتر با این عدم اطمینان در حوزه های مختلف روبرو هستیم که همگی عرصه را برای بروز اضطراب فراهم می‌کنند.

اضطراب از این جهت منحصر به فرد است که می‌تواند با توجه به وقایع جهان واقعی تشدید شود- احتمال بیمار شدن و لزوم مراجعه به پزشک در آینده، کشمکش‌های موجود در روابط فردی، افزایش اجاره بهای مسکن- و یا می‌تواند به‌طور کامل جنبه درونی داشته باشد و درنتیجه فکر کردن به مخاطرات ذهنی یا واقعی ایجاد شده باشد (مثلاً ترس از اینکه وقتی در یک جلسه رئیس شما را مورد خطاب قرار دهد، چیزی برای گفتن نداشته باشید).

 

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «رهیاب» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید.

بازدیدها: 7

مطالب بیشتر

کودکان بدقلق

کودک بد‌قلق کیست؟

بیشتر بچه ها را گاهی کودکان بد‌قلق می‌‌خوانیم، به خصوص وقتی با ما مخالفت کنند، یاهمکاری نکنند . دلایل این کج‌رفتاری آن‌ها تقریبا مشخص است.

صدایی که شنیده

صدایی که شنیده نمی‌شود!

کودک آزاری و حقوق کودکان مقوله‌ای است که همواره از سوی کارشناسان امر مورد بحث قرار می‌گیرد و سالانه شاهد موارد زیادی از خشونت علیه

عرصه جنسیت و رفتار جنسی اختلال پدوفیلیا است

اختلال پدوفیلیا چیست؟

مبتلایان به بچه بازی یا پدوفیلیا یک اختلال روانی است که فرد مبتلا نسبت به کودکان تمایلات جنسی و شهوانی دارد و از تخیل رابطه

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin