اصول انتخاب رشته - مرکز مشاوره رهیاب

اصول انتخاب رشته

پیشنهاد از طریق پیامک

انتخاب رشته در سال نهم تحصیلی اولین قدم شما برای ورود به دنیای تخصصی تان است تا قبل از آن، شما یک سری مباحث عمومی و همگانی را مطالعه می کردید، اما اکنون باید تخصص خود را انتخاب کرده و ریزبه ریز مباحث جزئی رشته تان را یاد بگیرید.

ازآنجایی که اولین قدم برای ورود به دنیای علم و تحصیل و جهت گیری یک شخص در راستای شغل آینده اش در گرو انتخاب او در این مرحله است، پس باید دانش آموزان و خانواده های آنان اهمیت این موضوع را درک کرده و برای تصمیم گیری صحیح، اقدامات لازم را انجام دهند.

اولین اقدام شما آشنایی با انواع رشته های تحصیلی دبیرستان، شاخه ها و مشاغل مرتبط با آن ها می باشد. ما در این مطلب سعی داریم تا به معرفی برخی از این موارد بپردازیم.

با توجه به قوانین نظام آموزشی کشور، دانش آموزان باید در پایه نهم در یکی از زیرشاخه های علوم نظری، کاردانش و فنی وحرفه ای به ادامه تحصیل بپردازند.

اصول انتخاب رشتهاصول انتخاب رشته

انتخاب رشته اصولی باید بر مبنای ضریب هوشی، نمرات تحصیلی، استعداد و نقاط ضعف و قوت دانش آموز انجام گیرد. دانش آموزان علاوه بر علاقه و استعداد نیاز به کسب حد نصاب لازم در برخی دروس را دارند که توسط سیستم آموزشی محاسبه می شود. تأثیر نمرات دروس تخصصی مرتبط با هرکدام از زیرشاخه های بالا، 35 نمره از 100 نمره است. برای درک بهتر موضوع به ادامه مطلب توجه کنید.

 

اصول انتخاب رشتهشاخه های پایه نهم دبیرستان

با توجه به فرمی که مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می دهند، در پایه نهم، سه شاخه با نام های علوم نظری، کاردانش و فنی وحرفه ای همراه با زیرمجموعه های خود را مشاهده می شود.

علوم نظری شامل: علوم تجربی، علوم ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی

کار و دانش شامل: زمینه های مربوط به صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی

فنی وحرفه ای شامل: زمینه های مربوط به صنعت، هنر، خدمات و کشاورزی

اصول انتخاب رشتهمعرفی شاخه های علوم نظری

علوم نظری یکی از شاخه های پرطرفدار بین دانش آموزان در دوران متوسطه است که شامل علوم تجربی، علوم ریاضی و فیزیک، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی است؛ که در ادامه می خواهیم به معرفی تک تک این رشته ها بپردازیم:
رشته ریاضی و فیزیک

همان طور که از نامش پیداست برای انتخاب این رشته، دانش آموزان باید در دروس ریاضی و فیزیک نمرات خوبی داشته باشند؛ یعنی داشتن پایهقوی در این دروس برای تحصیل در این شاخه مهم و ضروری است. دروس شیمی و هندسه نیز از دیگر پیش نیازهای این رشته به شمار می روند. دانش آموزان برای موفقیت در این رشته باید از توانایی ذهنی بالایی در حل مسائل ریاضی و توانایی تجزیه و تحلیل مسائل مختلف و قدرت تجسم فضایی برخوردار باشند.

در ادامه تحصیلات تکمیلی این رشته نیز دروس ذکرشده دارای ضرایب بالایی هستند که باید به این نکات توجه کافی شود. این رشته یکی از وسیع ترین رشته های دانشگاهی محسوب می شود که دربرگیرنده بیشتر رشته های مهندسی است.

دانش آموزان علاقه مند به مهندسی باید از طریق این شاخه به ادامه تحصیل بپردازند. دانش آموزان برای ورود به این رشته باید حدنصاب لازم نمرات را در دروس علوم و ریاضی به دست آورند.

اصول انتخاب رشتهرشته تجربی

رشته تجربی یکی از پرطرفدارترین رشته ها در میان دانش آموزان متوسطه است. افراد علاقه مند به علوم پزشکی و پیراپزشکی باید از طریق این رشته وارد دانشگاه و بازار کار شوند.برای موفقیت در این رشته باید در دروس علوم تجربی دوره راهنمایی، علوم زیستی، ریاضی و شیمی، از توانایی و پایهخوبی برخوردار باشند. دانش آموزان این رشته باید علاقه کافی به مطالعه بدن انسان و موجودات زنده و قدرت به خاطر سپردن تمام جزئیات آن ها را داشته باشند تا بتوانند موفق شوند.

افرادی که به علوم آزمایشگاهی و تجزیه تحلیل مواد و کشف چیزهای جدید علاقه مند می باشند باید سراغ این شاخه بروند. از نظر تنوع رشته های دانشگاهی این رشته بعد از رشته ریاضی و فیزیک در رتبه دوم قرار دارد.

بسیاری از دانش آموزان این رشته به سمت رشته های پزشکی و یا رشته های مرتبط با پزشکی می روند و بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می توانند در مراکز درمانی و بهداشتی مشغول به کار شوند. دانش آموزان علاقه مند به این رشته باید حدنصاب لازم نمرات را در دروس علوم و ریاضی به دست آورند.

اصول انتخاب رشتهرشته ادبیات و علوم انسانی

یکی از رشته های شاخه علوم نظری رشته ادبیات و علوم انسانی است. همان طور که از نامش مشخص است، این رشته مربوط به علوم انسانی و اجتماعی است. زبان و ادبیات ملل مختلف، ادیان و مذاهب مختلف، علوم ورزشی، باستان شناسی، تاریخ، جغرافیا، اقتصاد، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و مردم شناسی، فلسفه و منطق، روانشناسی، مسائل مربوط به خانواده و علوم تربیتی از محورهای اصلی این رشته محسوب می شود.

علاوه بر این که دانش آموزان این رشته باید در دروس ادبیات و زبان عربی قوی باشند، باید از قدرت حافظه بالایی برای به خاطر سپردن مطالب دروس برخوردار باشند. در درجه دوم دانش آموزان این رشته برای موفقیت باید توانایی بالایی برای برقراری ارتباطبا دیگران داشته باشند و از مهارت سخنوری خوبی برخوردار باشند.

دانش آموزان علاقه مند به این رشته باید حد نصاب لازم نمرات در دروس زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی و زبان عربی را به دست آورند.

اصول انتخاب رشتهرشته علوم و معارف اسلامی

در این رشته پیرامون دروس و موضوعات معارف اسلامی و تفسیر قرآن و ادبیات و زبان عربی بحث می شود. پس باید دانش آموزان در این زمینه علاقه و استعداد کافی داشته باشند. بیشتر دروس این رشته مانند رشته علوم انسانی جنبه حفظیاتی دارند، پس باید دانش آموزان از قدرت تمرکز و حافظه خوبی برخوردار باشند.

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ادبیات و علوم انسانی ادامه تحصیل دهند. همچنین برخی از مؤسسات آموزش عالی خاص مانند دانشگاه علوم و حدیث، از بین داوطلبین مذکور برای ادامه تحصیل در رشته های مذهبی و اسلامی دانشجو می پذیرد. کسب حدنصاب نمرات دروس معارف اسلامی، زبان و ادبیات فارسی و زبان عربی برای ورود به این رشته الزامی است.

اصول انتخاب رشتهشاخه فنی وحرفه ای

این شاخه روی دروس عملی و مهارتی بیشتر از دروس تئوری تمرکز دارد؛ بنابراین این رشته برای دانش آموزانی که به مهارت های عملی علاقه مند هستند، بسیار مناسب است. رشته های فنی وحرفه ای شامل رشته هایی در زمینه های هنر، کشاورزی، خدمات و صنعت است.

دانشجویان این شاخه با توجه به مباحث درسی و نوع دروسی که برای آن ها ارائه می شود، از نظر عملی آمادگی بیشتری نسبت به بقیه دانش آموزان در ورود به بازار کار دارند. مراکز و واحدهای آموزشی که این شاخه در آن ها تدریس می شوند «هنرستان» و دانش آموزان آن «هنرجو» نامیده می شوند. از اهداف این شاخه می توان به ایجاد خلاقیت و نوآوری و کشف بهتر و زودتر استعدادهای دانش آموزان و پرورش درست آن ها برای دستابی به شغل های مرتبط نام برد. برای ورود به این شاخه دانش آموزان باید بتوانند حدنصاب نمرات دروس ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن را به دست آورند.

مرکز مشاورهگروه هنر

شامل رشته هایی مانند سینما، انیمیشن، نقاشی، هنرهای تجسمی، هنرهای چوبی و قلم زنی، گرافیک، طراحی و دوخت است.

مرکز مشاورهگروه صنعت

شامل رشته های: الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک خودرو، نقشه برداری، متالوژی، ساخت و تولید، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی، صنایع چوب و کاغذ و… است.

مرکز مشاورهگروه کشاورزی

شامل: امور زراعی و دامی، امور دامی، مهندسی تولیدات گیاهی، تکنولوژی گیاه پزشکی، تکنولوژی پرورش طیور، مدیریت تلفیقی آفات، تکثیر و پرورش آبزیان، صنایع غذایی، ماشین های کشاورزی و…است.

مرکز مشاورهگروه خدمات

شامل رشته های: کامپیوتر، نقشه کشی معماری، کودک یاری، مدیریت خانواده، حسابداری، بازرگانی، تربیت بدنی و… است.

مرکز مشاورهشاخه کار و دانش

این شاخه از نظر رشته های زیرمجموعه خود با شاخه فنی وحرفه ای شباهت های زیادی دارد. در این شاخه نیز دانش آموزان بیشتر روی کارهای عملی و کارگاهی تمرکز دارند و مهارت های لازم برای ورود به بازار کار را کسب می کنند. مراکز و واحدهای آموزشی مربوط به این شاخه «هنرستان کاردانش» نامیده می شوند.

دانش آموزانی که علاقه ای به دروس تئوری ندرند، می توانند در این شاخه به ادامه تحصیل بپردازند. دانش آموزان این شاخه بعد از اتمام تحصیل، مدرک معتبری از طرف مرکز تحصیلی در حوزه مرتبط با رشته تحصیلی خود دریافت می کنند که می تواند برای ورود به بازار کار برای آن ها بسیار مفید باشد. این دو شاخه علاوه بر شباهت های فراوان دارای تفاوت هایی نیز هستند.

شاید شما هم عشق را تجربه کرده باشید. در این شرایط هربار که اسم معشوق‌تان را می‌شنوید یا او صدایتان می‌زندتفاوت رشته کار و دانش و فنی و حرفه ی

بیشتر دروس ارائه شده در شاخه کار و دانش عملی و کارگاهی است و دروس تئوری کمی در آن جای دارد، اما در شاخه فنی وحرفه ای دروس تئوری نیز برای دانش آموزان ارائه می شود؛ بنابراین شرایط ورود و ادامه تحصیل در شاخه فنی حرفه ای به مراتب سخت تر از کار و دانش است.

شاخه کار و دانش به علت عملی بودن دروس، تنوع رشته بیشتری نسبت به شاخه فنی وحرفه ای دارد. به طور میانگین برای شاخه کاردانش حدود 150 زیرشاخه و برای شاخه فنی وحرفه ای حدود 40 زیررشته می توان نام برد.

بازدیدها: 8

مقالات بیشتر

حال بچه‌ها و نقش والدین در افزایش اضطراب

حال بچه‌های ما اصلاً خوب نیست

اضطراب امتحان چیست که پس از گذشتن سال‌ها از دوران مدرسه، هنوز گاهی خواب امتحان و آزمون می‌بینیم؟ اصولاً کل زندگی یک امتحان است. امتحان

پیری مثبت پرورش نگرشی خوش بینانه و تعامل سازنده با جامعه و زندگی است

پیری مثبت چیست؟

آیا مردم اکنون بیشتر عمر می کنند؟ بله، واضح است. افراد بیشتری نسبت به گذشته در سنین پیری به سر می برند. در سال ۲۰۲۰

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ

مشاوره تلفنی ( از شماره ثابت )
۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۴– ۰۲۱۲۲۹۱۶۱۱۵

مشاوره روانشناسی 15 دقیقه ای

قیمت: 45.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 45 دقیقه ای

قیمت: 105.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی 30 دقیقه ای

قیمت: 70.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن

مشاوره روانشناسی یک ساعتی

قیمت: 140.000 تومان

برای رزرو نوبت کلیک کنید

رزرو کن
مشاوره آنلاین (تصویری، صوتی و متنی) با بهترین روانشناسان

تا 30درصد تخفیف

میخای قبل از اینکه سایت رهیاب را ترک کنید از تخفیفات بسته های تلفنی ما باخبر بشین؟

بزرگترین مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج و خانواده
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin