مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

اختلال پدوفیلیا چیست؟

مبتلایان به بچه بازی یا پدوفیلیا یک اختلال روانی است که فرد مبتلا نسبت به کودکان تمایلات جنسی و شهوانی دارد و از تخیل رابطه جنسی یا انجام رابطه جنسی با کودکان به‌شدت لذت می‌برد. اگر فرد مبتلا اقدام به فریب دادن کودکی کند و از او لذت جنسی ببرد به او «پدوفیل فعال» می‌گویند اما اگر فقط درباره رابطه جنسی با کودکان رؤیاپردازی کند «پدوفیل منفعل» محسوب می‌شود. بعضی از این افراد فعالیت جنسی با کودکان را حتی به رابطه جنسی با بزرگسالان ترجیح می‌دهند.

دلایل ابتلا به بچه بازی یا پدوفیلیا

دلایل پدوفیلیا به‌خوبی شناخته‌شده نیست. این احتمال وجود دارد که وجود ناهنجاری در هورمون‌های جنسی یا سروتونین مغزی مسئول این اختلال باشد. بسیاری از مبتلایان به انواع پارافیلیا خودشان در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرارگرفته‌اند. ممکن است در بعضی موارد این اختلال، نتیجه مورد آزار جنسی قرارگرفته شدن خود فرد در کودکی باشد.

سن و جنسیت مبتلایان به بچه بازی(پدوفیلیا)

پدوفیلیا در دسته انحرافات جنسی قرار می‌گیرد و هم زن‌ها و هم مردها به آن مبتلا می‌شوند اما بیشتر بیماران مبتلا به پدوفیلیا مرد هستند و تقریباً ۷۵% آن‌ها دخترها را به‌عنوان قربانی خود انتخاب می‌کنند.

این اختلال در نوجوانی یا کمی پیش از آن شروع می‌شود و در طول عمر پایدار باقی می‌ماند. معمولاً مردهای مبتلا به این اختلال از نوجوانی میل جنسی شدید نسبت به کودکان را در خود احساس می‌کنند. در تعریف روان‌پزشکی زمانی تشخیص پدوفیلیا گذاشته می‌شود که فرد بالای شانزده سال سن داشته باشد و کودک قربانی کمتر از سیزده سال و حداقل پنج سال کوچکتر از بیمار باشد.

نشانه‌ها و علائم مبتلایان به بچه بازی

متأسفانه هیچ نشانه و رفتاری وجود ندارد که بر اساس آن بتوانیم تشخیص بدهیم که یک فرد مبتلا به پدوفیلیا است. افراد مبتلا هیچ نوعِ شخصیتی، خصوصیت اخلاقی، ظاهر یا حرفه متفاوتی از سایر افراد جامعه ندارند. حتی ممکن است آن‌ها بسیار گرم، خوش‌برخورد و دوست‌داشتنی به نظر برسند.

پژوهش‌های خارج از کشور نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از کسانی که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می‌دهند از اعضای خانواده کودک هستند و ۶۰ درصد افرادی هستند که عضو خانواده نیستند اما کودک آن‌ها را می‌شناسد. تنها ده درصد از کودکانی که مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند توسط غریبه‌ها مورد تعرض قرار گرفته‌اند. درصد زیادی از مبتلایان نیز متأهل و حتی دارای فرزند هستند. برخی پژوهش‌ها حاکی از آن است که

این برخی از این افراد تمایل به شغل‌هایی دارند که با بچه‌ها در تماس مستقیم است مانند مربی‌گری و پرستاری کودک.

بروز و شیوع پدوفیلیا

آمار دقیقی درباره شیوع این اختلال وجود ندارد. بعضی پژوهش‌ها از احتمال وجود این بیماری در سه تا پنج درصد کل جمعیت صحبت می‌کنند.

درمان پدوفیلیا یا بچه بازی

از طریق روان‌درمانی می‌توان به افراد مبتلا کمک کرد تا میل جنسی شدید خود به کودکان را کنترل کنند. بعضی از داروها هم می‌توانند به کاهش سائق‌های جنسی در آن‌ها کمک کنند.

مراقبت از قربانیان

بااینکه افراد مبتلا به پدوفیلیا ویژگی‌های اخلاقی یا رفتاری مشخصی ندارند اما می‌توان گفت بعضی رفتارها می‌تواند والدین را متوجه احتمال این بیماری در اطرافیان بکند. فرد بزرگسالی که به کودکان بیش‌ازحد ابراز علاقه و محبت می‌کند درحالی‌که به بزرگسالان چنین ابراز علاقه‌ای ندارد می‌تواند توجه والدین را جلب کند. این افراد هم‌چنین با کودک همانند یک بزرگسال رفتار می‌کنند، ممکن است رفتارشان بسیار عاشقانه باشد و برای کودک هدایای گران‌بها بخرند.

معمولاً این افراد قبل از اینکه کودک را مورد آزار جنسی قرار بدهند اعتماد او را جلب می‌کنند. معمولاً کودکانی جذب این افراد می‌شوند که در خانه از محبت کافی برخوردار نیستند. مهم‌ترین راهکار، آموزش کودک است. اینکه به کودکان بیاموزیم چه کسانی و تا چه حد اجازه نگاه کردن و دست زدن به اندام‌های خصوصی او را دارند و دیگران اجازه ندارند اندام‌های خصوصی خود را به کودک نشان دهند. کودکان باید یاد بگیرند در این‌گونه موارد نباید رازداری کنند و لازم است هر اتفاقی را در این خصوص با والدین خود در میان بگذارند.

گاهی اوقات والدین بدون دلیل نسبت به بزرگسالی که پیرامون کودک هست احساس بدی دارند. بهتر است والدین به احساس خود اعتماد کنند و کودک را با چنین بزرگسالی تنها نگذارند. همچنین لازم است والدین بر کلاس‌های خصوصی و عمومی که کودک در آن‌ها شرکت می‌کند نظارت داشته باشند. گاهی اوقات مبتلایان به پدوفیلیا شغل‌هایی مثل مربی‌گری را انتخاب می‌کنند که به کودکان دسترسی بیشتری داشته باشند.

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «رهیاب» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید.

بازدیدها: 20

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
حال خانواده در شبکه‌های اجتماعی

حال خانواده خوب نیست!

خانواده به‌عنوان یکی از کانون‌های پویای بشری است که سلامت آن نقش مؤثری در رشد و سلامت جامعه دارد. این روزها شاهد تغییرات سریع و

بیش فعالی یا ADHD

بیش فعالی چیست؟

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی (که پیش از این به عنوان اختلال کمبود توجه یا ADD شناخته می شد) یک اختلال رفتاری، عصبی است

نگاهی به روانشناسی ازدواج به ویژه در روابط زناشویی

روانشناسی ازدواج چیست؟

آیا تا به حال به فکر ترمیم ازدواج خود بوده اید؟ اگر مطلب “روانشناسی ازدواج چیست؟” را برای مطالعه انتخاب کرده اید به احتمال زیاد