مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

آیا عشق در نگاه اول حقیقت دارد؟

اکثر مردم بر این باورند که عشق در نگاه اول را تجربه کرده اند. به عنوان نمونه زوج هایی که برای مدت طولانی در کنار هم هستند، سال های بعد ادعا می کنند که در نگاه اول عاشق یکدیگر شده اند، اما احتمالا این ادعا یک خاطره ای کاذب است: تحقیقات نشان داده اند که این پدیده به ندرت واقعیت دارد – و به هر حال نمی تواند عاشقانه باشد، زیرا تمایلی به ایجاد صمیمیت، تعهد یا اشتیاق در نگاه اول وجود ندارد.

 

آیا واقعاً افراد با نگرش متضاد به سوی هم جذب می شوند؟

جذابیت های انسانی به شیوه ای جالب توجه، تاثیرگذار هستند اما اغلب به جای اینکه افراد متفاوت را با خود درگیر کند افراد مشابه یا نزدیک به هم را به یکدیگر می رساند؛ زمانی که موارد مخالف به هم جذب می شوند، به عنوان نمونه افرادی با تفاوت سنی یا تفاوت در طول قد، ممکن است به میزان بیشتری رشد در رابطه آنها اتفاق بیفتد اگرچه ممکن است دیگران آنها را مورد قضاوت قرار دهند.

 

یافتن شریک مناسب

حتی افرادی که اغلب با هم قرار می گذارند و در عین حال پذیرای افراد جدید هم هستند، ممکن است برای پیدا کردن یک عشق طولانی مدت کار ساده ای در پیش نداشته باشند.

تحقیقات نشان داده است اغلب زوج های موفق از طریق شبکه های اجتماعی یا در حالی که در جستجوی یک علاقه مشترک هستند با هم ملاقات می کنند و زوج هایی که روابط اجتماعی ضعیف تری خارج از رابطه خود دارند ممکن است به مدت طولانی تری نسبت به ازدواج خود متعهد باقی بمانند.

همچنین نوآوری می تواند عامل مهمی در موفقیت رابطه قلمداد شود: کسی که شما را به سمت انجام فعالیت های جدید یا عقایدی سوق می دهد که باعث می شود تا باورهای شما در مورد خودتان تقویت شده و عمیق شود، می تواند به عنوان شریکی که می توانید با او رابطه ای تازه و بانشاط را برای دهه ها تجربه کنید مطرح باشد.

 

چه چیزی را باید در شریک زندگی خود جستجو کنم؟

یافتن یک شریک زندگی مناسب ممکن است ابتدا با جذابیت های فیزیکی آغاز شود، اما این شخصیت افراد است که باعث نگه داشتن آنها در کنار هم می شود. افرادی که از نظر عاطفی پایدار و قابل قبول هستند، تمایل دارند تا روابطی طولانی مدت و رضایت بخشی را تجربه کنند.

در روزهای هیجان انگیز ابتدای رابطه، اغلب افراد ویژگی های نامطلوب طرف مقابل را نادیده می گیرند. به همین دلیل کارشناسان پیشنهاد می کنند که برای یک تعهد طولانی مدت نباید عجله کرد  و گفتگو در مورد اختلافات احتمالی را نباید به تأخیر انداخت.

آیا باید به دنبال یک همسر بی نظیر باشم

آیا باید به دنبال یک همسر بی نظیر باشم؟

افرادی که اعتقاد دارند فردی کامل برای آنها وجود دارد و کائنات از قبل فردی خاص را برای او در نظر گرفته اند – به  عبارت دیگر یک همسر بی نظیر – ممکن است در یافتن عشق با مشکل روبرو شوند.

وقتی شخصی اعتقاد دارد شریک زندگی او باید کامل باشد، به احتمال زیادی شانس خود را برای روابطی که نیاز به تلاش برای کشمکش های زندگی دارد از دست می دهد؛ کشمکش هایی که خیلی وقت ها باعث رشد افراد می شوند و به زندگی معنا می دهند.

کسانی که معتقدند عشق یک سفر است و روابط به ناچار دارای فراز و نشیب است، به احتمال بسیار زیادی در نهایت راضی هستند.

 

چگونه می توانم فرد بهتری را برای یک رابطه عاطفی انتخاب کنم؟

دلیل منطقی ای وجود دارد که چرا افراد بارها و بارها در روابطی ناموفق قرار می گیرند: چون به واسطه جذابیت های جنسی به سمت افراد مشابهی کشیده می شوند. آسان نیست جذب کسی شویم که عالی به نظر برسد اما ما از نظر او جذابیتی نداشته باشیم.

اما وقتی افراد قصد دارند با فرد جدیدی وقت بگذرانند که می تواند برای آنها به عنوان یک مسابقه جذاب وقت گذرانی قلمداد شود، اغلب متوجه می شوند که با گذشت زمان، می توانند یک فرد مناسب جذاب را پیدا کنند.

 

چگونه افراد از دوست به زن و شوهر تبدیل می شوند؟

این امکان وجود دارد که دوستان، عاشق هم شوند اما تنها در شرایط مناسب. تحقیقات انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که افرادی که از لحاظ سطح جذابیت با هم تفاوت بیشتری دارند، تمایل دارند تا پیش از ازدواج به شناخت بیشتری از هم دست پیدا کنند. به عبارت دیگر، آنها یک راست به موضوع ازدواج نمی پردازند و ابتدا رابطه را به عنوان دوست شروع می کنند.

تحقیقات دیگر نشان داده اند گاهی شما به دوستی علاقه مند می شوید که این علاقمندی از جانب او دیده نمی شود، اما این امکان وجود دارد که با گذشت زمان تغییر کند و او نیز به سمت شما جذب شود، ولی به طور معمول تنها زمانی این اتفاق رخ می دهد که دوست شما به واسطه دیگر ویژگی های مثبتی که داشته اید، شما را به نحو مطلوبی ارزیابی کرده باشد.

 

چگونه متعهد می شویم

تصمیم به ازدواج یا تعهد نسبت به یکدیگر، به شیوه ای نه چندان رسمی اما با به وجود آمدن احساس برابری عاطفی، قدم موثری است که بسیاری از زوجین بر می دارند. اگر کسی این اعتقاد را داشته باشد که هرگز نمی شود شخصی دیگر را به معنای واقعی شناخت، تعهد عاشقانه همیشه مانند یک قمار خواهد بود. اما وقتی زوجین احساس می کنند به یک نسبت به یکدیگر وفادار هستند و این مساله را از طریق رفتارها و کلام خود بروز می دهند، به ویژه رفتارهایی که به طور ناخودآگاه و بدون برنامه ریزی و قصد و نیت ابراز می شوند، می توانند با اطمینان و امید بیشتری به جلو حرکت کنند.

 

از کجا بفهمم که یک رابطه شانس کافی برای ادامه پیدا کردن دارد؟

دانستن این موضوع که آیا احساساتی که نسبت به شریک زندگی خود دارید دوطرفه است یا خیر، یک موضوع چالش برانگیز محسوب می شود. اما تحقیقات به تعدادی از علائم نسبتاً قابل اعتماد که نشان دهنده رشد یک رابطه است اشاره می کنند، از جمله زمانی که فرد مقابل برای شروع رابطه پیش قدم می شود یا اگر شما درخواست شروع رابطه را مطرح کنید، سریع پاسخ مثبت می دهد. در مکالمات بیشتر از کلمه «ما» به جای «من» استفاده می کند. در مورد وقت گذراندن با شما تردید ندارد. حرکات ساده و محبت آمیز مانند لمس دست، در آغوش کشیدن و در کنار شما نشستن یا نزدیک بودن با شما.

 

از کجا می توان متوجه شد که این احساسات، عشق هستند؟

به سختی می توان عشق را تعریف کرد، اگرچه بسیاری از محققین معتقدند که عشق دربردارنده شور، صمیمیت و تعهد است؛ سه جنبه از چیزی که به عنوان «عشق کامل» ارزیابی می شود.

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند، برای اینکه متوجه شوید در کجای مسیر قرار دارید این پرسش ها را از خود مطرح کنید: هر چند وقت یک بار درباره آن شخص فکر می کنم؟ آیا از دیدن او هیجان زده می شوم؟ او چقدر مرا می شناسند؟ آیا من نسبت به او احساس مسئولیت می کنم؟

 

کدام روابط با احتمال بالاتری به ازدواج ختم می شوند؟

در مطالعات انجام شده بر روی زوجین در مراحل اولیه رابطه، مشخص شده آن دسته از افرادی که از نظر اجتماعی بیشتر درگیر بودند، احساس می کنند دوست هستند اما مهم تر از همه حلقه ای از دوستان و افراد دیگر از آنها حمایت می کنند و کسانی که متمرکز بر شریک خود در رابطه هستند و در مقایسه با دیگران او را بهتر و کامل تر ارزیابی می کنند، بالاترین سطح رضایت را داشته و به احتمال زیادی ازدواج خواهند کرد.

 

چرا برخی از مردم در برابر تعهد و ازدواج مقاومت می کنند؟

تحقیقات نشان داده اند زمانی که افراد به شریک رابطه خود وابستگی پیدا می کنند و از رفع نیازهایشان توسط او راضی هستند، به طور جدی تری به تعهد در رابطه فکر می کنند. از طرف دیگر افرادی که در برابر تعهد مقاومت می کنند، ممکن است چندین رابطه متعدد با افراد دیگر داشته باشند، به عنوان مثال دوستانی با مزایای متفاوت یا تعهدات غیرعاشقانه بیشتری داشته باشند که آنها را از تمرکز بر کیفیت رابطه و اهمیت نیاز به آن باز می دارد.

 

 

موفق باشید!

بازدیدها: 9

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
مشاوره توانبخشی مشاوران متخصصی هستند که تأثیر ناتوانی، شرایط سلامتی و مضرات در زندگی

مشاوره توانبخشی چیست؟

مشاوره توانبخشی همانطور که از نام این گرایش مشاوره پیداست (توان + بخشی)، سر و کار متخصصان این رشته بیشتر با افرادی است که به

تعریف شخصیت انسانی

تعریف شخصیت انسان چیست؟

شخصیت انسان، از شخصیت عجیب و غریب و درونگرا گرفته تا پرهیاهو و جسور را می توان در انواع بسیار پیچیده و متنوع توصیف کرد.