مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

آموزش مهمترین مسائل جنسی قبل از ازدواج

خانواده یکی از عناصر اصلی و نهادهایی است که با عوامل انسانی و نیازهای عاطفی و معنوی در ارتباط است. صمیمیت بین زوجین به صورت الگوی رفتاری بسیار مهمی مفهوم سازی شده است که جنبه های عاطفی – هیجانی و اجتماعی نیرومندی دارد و بر پایه پذیرش، رضایت خاطر و عشق شکل میگیرد. یکی از اقسام صمیمیت، صمیمیت جنسی است و عبارت است از نیاز به در میان نهادن، سهیم شدن و ابراز افکار، احساسات و خیالپردازی های جنسی با همسر. این نوع صمیمیت به ویژه در راستای برانگیختن و میل جنسی می باشد. یکی از شیوه های افزایش صمیمیت جنسی، آموزش جنسی زوجین است. آموزش مسائل جنسی فرایندی است که به رشد جنسی سالم، بهداشت زناشویی، روابط بین فردی، عاطفه، نزدیکی، تصور بدنی و نقش های جنسیتی کمک میکند.

اصول و فنون در روابط و مسائل جنسی قبل از ازدواج زن و شوهر

معمولاً با ازدواج رابطه جنسی بین زن و شوهر آغاز می شود. بسیاری از دختران و پسران در فرهنگ ایرانی در این زمینه اطلاعات کافی ندارند و ایجاب می کند که آموزش های لازم قبل از ازدواج به آنان داده شود. نظر به اینکه روابط جنسی در استحکام خانواده نقش تعیین کننده دارد لذا آموزش اصول و فنون در روابط مذکور از اهمیت زیادی برخوردار است.

لازم به ذکر است که در دوره های آموزشی قبل از ازدواج به علل فرهنگی در مورد مسائل جنسی زن و شوهر سکوت و یا محافظه کاری شده است و در نتیجه بیشتر مسائل خانواده ها در روابط جنسی نهفته است لذا تاکید می شود که بدون ملاحظات غیر موجه فرهنگی مسائل جنسی و روابط زن و مرد در این مورد بحث شود.

 

مسائل جنسی زن و شوهر

 

ارتقاء سطح رغبت در آمیزش

مسائل جنسی در زندگی زناشویی نقش حساسی دارد و دختران و پسران جوان که برای ازدواج تصمیم می گیرند اکثراً اطلاعات لازم را ندارند. در این زمینه مشاوران می توانند نقش مهمی بازی کنند. مشاوران با تجربه زن باید اطلاعات لازم را به دختران و مشاوران با تجربه مرد اطلاعات لازم را به پسران در آستانه ازدواج بدهند.

اولین تجربه در نگرش زن در رابطه جنسی بسیار مهم است. بیش از تاثیر هورمون، میل جنسی زنان بازتابی از وضعیت هیجانی و عاطفی آنان است.

نوع لباس، رنگ و دوخت آن و تنوع در پوشش از مواردی است که باید به آن توجه خاص مبذول گردد.

آرایش مو و صورت و استفاده از زیورآلات و اینکه شوهرش از چه نوع آرایش خوشش می آید از اهمیت زیادی برخوردار است در این مورد زن باید به خواسته شوهرش توجه کند. حرکات شهوت انگیز، عشوه و ناز و طنازی استفاده از اطواری که شوهرش را به آمیزش ترغیب کند می تواند سطح رغبت را ارتقاء دهد.

استفاده از کلمات و جملات رغبت انگیز مانند دوستت دارمو کلماتی که تمایل به آمیزش را نشان دهد می تواند طرف را جذب کند استغاده کلامی و غیرکلامی بجا و به موقع در ارتقاء سطح رغبت به آمیزش نهایت اهمیت را دارد.

لذت جنسی مردان از سادگی بیشتر برخوردار است ولی لذت جنسی زنان پیچیدگی بیشتری دارد. نوازش زنان قبل از رابطه جنسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

فنون آماده سازی در آمیزش

آماده سازی در ارضاء نیاز جنسی از اهمیت خاص برخوردار است. آمیزشی که بدون آمادگی انجام گیرد جز ناراحتی و سرد مزاجی پیامدی ندارد و بسیاری از مشکلات زنان در همین رابطه می باشد. مردانی که بدون آمادگی زن آمیزش می کنند و یا در آمیزش نکات لازم را رعایت نمی کنند بذر اختلاف و ناسازگاری را در زن می کارند که پیامدش زدودن صفا و نشاط در زندگی است. بسیاری از زنانی که در اثر دستپاچگی مرد بدون آمادگی مجبور به آمیزش می شوند و یا با آمادگی ولی با لذت ناقص به علت عدم رعایت فنون آمیزش به پایان می رسد، از روابط جنسی خود ناراضی می باشند ولی به علل فرهنگی ناراحتی خود را در قالب مسائل دیگر عنوان می کنند. در آموزش قبل از ازدواج تاکید بر رعایت فنون ضروری است.

نکاتی که بهتر است در آماده سازی برای آمیزش به آن توجه شود

در فرهنگ سنتی ایرانی لذت جنسی برای زن مطرح نبوده و ازدواج منبع لذت برای مردان محسوب می شد و حال آنکه طرفین باید از لذت جنسی بهره ببرند.

آماده سازی زن یا مرد با روش های کلامی یا غیر کلامی برای قبل از آمیزش جنسی ضروری می باشد.

تقاوت بین غریزه جنسی و احساسات عاشقه آن است که مرد و زن هر دو احساسات عاشقانه دارند و مانند یک بیماری مسری از زن به مرد و از مرد به زن منتقل می شود. اما غریزه جنسی بدون احساسات عاشقانه تنها مرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر در زن عشق قبل از نیاز جنسی بوجود نیاید و تحریک نشود و تمایل جنسی را در وجود زن آماده نکند، رابطه جنسی وی را آزرده و ناراحت می کند. چنین حالتی به سرد مزاجی زن منتهی می گردد.

یکی از شرایط رابطه جنسی داشتن احساسات عاشقانه است. در صورت تمایل زن این روابط باید با عشق و شرایط مناسب روانی همراه باشد، آمادگی زن باید از چند ساعت قبل فراهم گردد. مرد بدون احساسات عاشقانه می تواند احساس نیاز جنسی کند.

هر گیرائی و جذابیتی از جانب زن می تواند احساسات جنسی مرد را تحریک کند و در چنین حالتی مرد تلاش می کند تا هرچه سریع تر به سائقه جنسی خود پاسخ دهد. بنابراین درحین برقراری روابط جنسی تنها به فکر هدف خود که همانا ارضاء نیاز جنسی است، می باشد. به همین خاطر با حرکات غیر ارادی شدید، به سرعت به نقطه اوج لذت می رسد. پس از آن میل جنسیش به سرعت به صفر تنزل می کند و حتی ممکن است به یک مرحله منفی برسد یعنی احساس خستگی و بعد به خواب عمیقی فرو برود.

 

 

آماده سازی در مسائل جنسی قبل از ازدواج

  • برخلاف مرد، زن مراحل مذکور را به گونه ای دیگر احساس می کند. احساس فیزیکی و شهوانی زن تنها پس از تهییج احساسات عاشقانه اش به تدریج رشد می کند. این رشد تدریجی احساسات شهوانی در زن، ذاتا بزرگترین لذت برای وی محسوب مب شود به طوری که زن دوست دارد این مرحله هرچه بیشتر طول بکشد.
  • اوج لذت جنسی زن مانند آنچه در مورد مرد گفته شده نیست، بلکه به تدریج به نقطه اوج می رسد و پس از آن احساسات وی به سرعت بر خلاف مرد به صفر نمی رسد، بلکه به تدریج و آهسته پایین می آید و این نزول تدریجی از نقطه اوج به صفر برای زن بسیار مهم و لذت بخش است و هنگامی چنین احساسی برای وی طبیعی است که آن را مشترکاً با همسر خود تجربه کند، اگر مرد پس از اتمام عمل جنسی به سرعت زن را ترک گوید و به خواب برود زن احساس می کند که تا حدی ناکام مانده است.
  • اگر بخواهیم لذت جنسی در مرد و زن را به صورت یک نمودار نشان دهیم، سختی لذت جنسی در مرد به سرعت به نقطه اوج صعود می کند و سپس از آن با سرعت بیشتری به نقطه پایان می رسد. در حالی که در زن صعود و نزول هر دو به تدریج و به آهستگی صورت می گیرد و نکته مهم آنست که منحنی لذت جنسی از زن و شوهر باید با هم به نقطه اوج و صفر برسد و برای این منطور مرد باید زمان مقاربت را افزایش دهد.
  • در روابط جنسی تکنیک های آن به تنهایی کافی نیست بلکه حالات روانی زن و مرد، فضای عاشقانه و دوست داشتن یکدیگر نیز لازم و ضروری است.
  • آمیزش زمانی لذت بخش تر است که میل بدان شدید باشد. آمیزش هر ساعت و هر روز و زود به زود از میزان لذت آن در طول ماه می کاهد آمیزش باید طوری تنظیم گردد که میل و رغبت در هر دو طرف سطح بالایی را دارا باشد. آمیزش با حداکثر لذت ستون نشاط و سر زندگی را در خانواده استحکام می بخشد.
  • زنان در زمانی که خسته یا با شوهر خود درگیر هستند از برقراری رابطه جنسی لذت نمی برند و احساس بسیار ناخوشایندی را تجربه می کنند. برعکس مردان برای رفع درگیری و خستگی روزانه راه حل را در برقراری رابطه جنسی می دانند. تجربه های ناخوشایند زن بخصوص در اولین تجربه جنسی و یا در دفعات بعد به رابطه زن و شوهر صدمه می زند.

 

 

منبع: مرکز مشاوره رهیاب

بازدیدها: 17

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
صدایی که شنیده

صدایی که شنیده نمی‌شود!

کودک آزاری و حقوق کودکان مقوله‌ای است که همواره از سوی کارشناسان امر مورد بحث قرار می‌گیرد و سالانه شاهد موارد زیادی از خشونت علیه

زندگی زیر پوست خشونت

زندگی زیر پوست خشونت

روز اول مدرسه رئیس جمهوری خطاب به دانش‌آموزان در قالب «پرسش مهر» سه سوال مطرح کرد؛ «خشونت از کجا نشات گرفته است؟»، «چگونه عده‌ای خشونت