مشاوره روانشناسی، روان‌ درمانی فردی، کودک، مشاوره پیش از ازدواج، استعدادیابی

آموزش جنسی در کودکان

در موضوع آموزش جنسی در کودکان, ار آنجایی که در قرن بیست و یکم که قرن انفجار اطلاعات است، کودکان زودتر ازآنکه آمادگی پذیرش برخی مسائل را داشته باشند با آنها روبرو می شوند و اغلب پدر و مادر ها با سوالات غیر مغرضانه ای از طرف کودکان خود مواجه می شوند و امکان دارد برای پاسخ دادن به آنها با چالش مواجه شوند. به این منظور، آموزش جنسی در سنین پایین و نیز ارتباط باز و به موقع با کودکان می تواند تاثیر مثبت از نظر ایمنی جنسی و نتایج آن داشته باشد. در دهکده جهانی، کودک شما با رفتارها و برخوردهایی در رسانه های مختلف روبرو می شود که اگر شما قبلا به نوع تحلیل او جهت نداده باشید. بر اساس درک محدود خود و بر اساس هیجان غالب بر او تحلیل شده و از آن تحلیل می پذیرد. اجازه دهید که نقطه مرجع اولیه برخورد ذهنی با اینگونه مسائل خانواده باشد و نه گروه دوستان. یادتان باشد که رفتار « کبک گونه » در پیش نگیرید. کنجکاوی کودک یکی از نیرومندترین پایه های تربیت اوست و جواب ندادن به سوالات او و یا سرکوب کردن این کنجکاوی ها ممکن است هر گونه کنجکاوی را در آینده از بین ببرد. یادتان باشد که فرزندتان این آگاهی و اطلاعات را به دست خواهد آوردهمان گونه که شما به دست آوردید.  

تضمین آموزش جنسی به کودکان

اما هیچ تضمینی وجود ندارد که این آگاهی ها و اطلاعات سالم باشد، مسموم کننده نباشد، انحرافی و غلط نباشد. اگر ما عطش شناختی و هیجانی فرزندمان را در نیابیم و برطرف نسازیم، مطمئنن منابع ناسالمی هستند که از این عطش حداکثر سوء استفاده را خواهند برد. اگر ما مسئله جنسی را هم ردیف سایر فعالیت های آنها قرار دهیم و آن را تابو نشماریم، بسیاری از مشکلات موجود در عصر حاضر وجود نخواهد داشت. پاسخ به سوالات کنجکاوانه جنسی کودکان قسمتی از تربیت جنسی آن ها به شمار می رود. تضمین آموزش جنسی تربیت جنسی از مشکلات و دغدغه های خانواده ها است و پدران و مادران در برابر غریزه جنسی کودکانشان نمی توانند بی تفاوت باشند؛ زیرا تربیت جنسی از دشوارترین و حساس ترین تربیت ها بوده که اندک اشتباه و غفلتی در آن ممکن است باعث گمراهی کودکان شود. مسئله جنسی موضوعی است که والدین در مورد آگاه کردن فرزند خود نسبت به آن در هراسند و این تصور را دارند که آگاهی فرزندانشان نسبت به مسائل جنسی باعث گمراهی آنها خواهد شد و حجب و حیای والدین نیز در ارائه اطلاعات جنسی به فرزندان باعث سردرگمی انان در این مسئله می شود.    

نقش خانواده در آموزش جنسی کودکان

خانواده نقش مهم و قدرتمندی در اجتماعی شدن جنسی کودکان دارند. توجیه ضرورت طرح مسائل جنسی توسط والدین با هدف اموزش امور جنسی به فرزندانشان امری لازم است. مشکل موجود در مسیر تربیت جنسی کودکان نداشتن آگاهی و حجب کاذب است. این دو عامل مانع ارتباط بین والدین و فرزندان برای بیان حقایق به روش اصولی و صحیح می شود. نیازهای والدین در این خصوص مشخص نیست و والدین هنوز تعریف درستی از آموزش جنسی را ندارند.

با وجود اینکه در کشورهای غربی آموزش جنسی متنوعی به نوجوانان داده می شود، ولی به نظر می رسد اکثر نوجوانان هنوز هم آگاهی لازم در این زمینه را به دست نیاورده اند. تنها 9/25 % مادران قادر به پاسخ گویی صحیح به سوالات جنسی فرزندانشان هستند. به هر میزان که والدین در تربیت جنسی کودک از روش ها و برنامه های جامع، اصولی و منطقی استفاده کنند، تربیت جنسی کامل تری انجام خواهد شد.

تربیت جنسی جامع می تواند به کودکان و نوجوانان کمک کند تا چارچوبی از موضوعات بهداشتی و اجتماعی پیچیده و بحرانی را در ذهن ایجاد کند. فراهم کردن اطلاعات دقیق درباره روابط جنسی و مسائل مرتبط با آن می تواند نتیجه تصمیم گیری هایی باشد که به زندگی های سالم تر بیانجامد.

پدر و مادر در مورد مسائل جنسی چگونه باید با نوجوانشان صحبت کنند و چه مطالبی باید گفته شود؟

پدر و مادر قبل از بلوغ و به هنگام بلوغ فرزندشان بدون احساس ناراحتی، با زبان ساده و باز و بی پرده مطالب زیر را برای نوجوانشان توضیح دهند و او را کاملا آگاه سازند.

  • چگونگی ساختمان تناسلی دختر و پسر.
  • چگونگی پیدایش صفات ثانویه جنسی در دختر و پسر (پیدایش موهای زهار، بزرگ شدن پستان ها، بزرگ شدن آلت تناسلی و تمایلات به طرف جنس مخالف)
  • شروع قاعدگی  مسائل پیرامون آن در دخترها.
  • انزال شبانه (خروج منی در شب) برای پسرها.
  • استمناء (بازی کردن با دستگاه تناسلی و خروج منی). قبح شرعی و عقلی این عمل ضررهایی است که از این عمل ناشی می شود.
  • مسائل اخلاقی پیرامون مسائل جنسی و دوری کردن از انحرافات جنسی، مخصوصا همجنس گرایی که می تواند منجر به بیماری های روانی و مقاربتی شدید از جمله بیماری ایدز گردد.
  • چگونگی انتقال میکروب ها و ویروس ها از طریق مقاربت و نزدیکی جنسی.
  • ازدواج، آمیزش و نزدیکی جنسی بعد از ازدواج، حامله شدن و دوران حاملگی و زایمان.

هرگز به گونه ای برخورد نکنید که فرزندتان از طرح سوالات خود و ابراز کنجکاوی هایش، احساس گناه، ترس و شمساری کند زیرا در صورت حاکمیت چنین فضایی بر خانواده، مقدمات خانه گریزی روانی و خانه گریزی شناختی فراهم می شود و کودک و نوجوان برای یافتن پاسخی برای پرسش هایی که در ذهن دارد به گروه دوستانش پناه خواهد برد.

پدر و مادر باید فرزند نوجوان خود را آزاد بگذارند تا هر سوالی دارد، ساده و بدون خجالت اگر پسر است از پدر و اگر دختر است از مادر، بپرسد. رعایت قاعده تناسب میان ظرف و مظروف، تقریبا در همه جنبه های زندگی انسانی لازم است. در بحث تربیت جنسی و تربیت جنسیتی نیز، لازم است ابتدا والدین ظرفیت پروری کرده و سپس اقدام به ارائه اطلاعات و رهنمودها کنند. برای این کار شما باید بدانید که ظرفیت بحث و گفت و گو در این مورد را باید ایجاد کنید.

برای تربیت جنسی باید اطلاعات و آگاهی های لازم اندک اندک داده شود و در برخی موارد اگر احساس خطر کردیم از بد فهمی فرزند اطلاعات بیشتری ندهیم تا خود کودک از ما طلب کند و بتواند اطلاعات را تحلیل نماید. اگر پدر و مادر درمورد پرسش فرزند خود اگاهی دارند، جواب آن را به او خواهند گفت و اگر اطلاع کافی ندارند، باید از مشاورین و روانشناسان سوال کنند و پاسخ فرزند خود را به طوری که کاملا آگاه شود برای او توضیح دهند.

اگر سئوالی در این زمینه هست یا نیاز به کمک دارید، کارشناسان «رهیاب» در خدمت شما هستند؛ با ما تماس بگیرید. 

بازدیدها: 4

اشتراک بذارید

لینکدین
واتس اپ
چاپ
توییتر
فیسبوک
تلگرام
پینترست
Reddit
مطالب بیشتر
تشخیص اضطراب و استرس در کودکان از عهده ی یک متخصص روانشناس بر می آید

اضطراب و استرس در کودکان

بیشتر مردم با اضطراب و استرس در بزرگسالان به نوعی درگیر هستند. اما واقعیت این است که کودکان و بزرگسالان به یک اندازه مستعد ابتلا

وقتی کودک نمی‌تواند موقعیت آسیب‌زا را هضم کند، ممکن است اوتیسم را برگزیند

اوتیسم، تلاشی برای نیفتادن

روانکاوی به اوتیسم، همانند هر پدیده دیگری، از دیدگاهی پدیدارشناختی می‌نگرد. در واقع، در این رویکرد، فرض بر این است که در مواجهه با هر